A Parkinson-kór és a melanoma összefüggései

WEBBeteg/Medipress
frissítve:

Az orvosok régóta felfigyeltek a Parkinson-kór és a melanoma előfordulása közötti kapcsolatra. A vizsgálatok egybehangzóan azt mutatják, hogy a Parkinson-kór vagy a melanoma több mint kétszeresére növeli a másik betegség kialakulásának kockázatát.

Kölcsönösen összefügg a melanoma és a Parkinson-kór

A Parkinson-kóros betegeknél mintegy megkettőződik a bőr festéksejtes daganatának, a malignus melanomának a kockázata. A Parkinson-kór egy központi idegrendszert érintő, folyamatosan rosszabbodó betegség, amely remegést és mozgáskoordinációs zavarokat okoz. A melanoma egy rendkívül agresszív lefolyású bőrdaganat, Magyarországon átlagosan 2500 embert érint évente.

A Parkinson-kóros betegeknél számos daganattípus kialakulásának kockázata csökkent, azonban melanoma esetén növekszik a rizikó - közölte a Neurology c. szakfolyóiratban publikált metaanalízis. Férfiaknál a Parkinson-kór kétszeresre, nőknél másfélszeresre fokozza a melanoma kialakulásának kockázatát az egészséges populációhoz képest.

Az összefüggés ráadásul kétirányú: melanomások körében is hasonló mértékben magasabb a Parkinson-kór kialakulásának kockázata. Egy kutatás szerint azoknál az embereknél is kétszer nagyobb a Parkinson-kór kialakulásának kockázata, akiknek a családjában fordult elő melanoma malignum, azaz maguk is fokozott hajlammal rendelkeznek a bőrdaganatok ezen típusára. A vizsgálatban 157 000 olyan ember betegségtörténetét kísérték figyelemmel 14-21 éven át.

Mi lehet az összefüggés?

A jelenség pontos hátterét még nem sikerült feltárni. Igen valószínűnek tűnik, hogy a daganatkockázat nincs kapcsolatban azokkal a gyógyszerekkel, amelyek a Parkinson-betegek kezelésében alkalmaznak. Az UV-sugárzással kapcsolatba hozható rosszindulatú bőrdaganatok közül csupán a melanoma kockázata volt fokozott Parkinson-kórosok esetén, vagyis a sugárzás szerepe is kizárható.

Egyes tudósok az alfa-szinuklein nevű fehérje megnövekedett szintjére vezetik vissza mindkét betegség fokozott kockázatát. Nem arról van tehát szó, hogy a Parkinson-kór okozná a melanomát, vagy a melanoma a Parkinson-kórt, hanem mindkét betegség kialakulása attól függhet, hogy megnövekedett az alfa-szinuklein protein szintje. Ha a szervezet túl sokat termel ebből a fehérjéből, vagy nem bontja le eléggé, nagyobb mindkét kórkép kialakulásának kockázata.

Meg kell jegyezni, hogy mindkét betegség viszonylag ritka, emiatt az abszolút kockázat sem túl magas. Mivel a népesség kis részénél alakulnak ki ezek a betegségek, még a kétszeres kockázat sem jelenti azt, hogy az egyik betegségben szenvedő betegnél nagy eséllyel kialakul a másik súlyos kórkép is. Mindenesetre a kezelőorvosnak számolnia kell a lehetőséggel, ezért évente egyszer érdemes elküldeni a Parkinson-betegeket bőrgyógyászati kivizsgálásra.

(WEBBeteg - Medipress, UCLA Health; Lektorálta: Dr. Jóna Angelika)

Cikkajánló

Mi a Parkinson-kór?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg összeállítás
Oxygen Medical - Dr. Boros-Gyevi Márta, bőrgyógyász-kozmetológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest