Parkinson-kór Világnap: a beteg ember egy közülünk

szerző: Szondi Réka, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

A beteg ember egy közülünk, akihez ugyanúgy kell viszonyulni, mint minden más emberhez – mondta Dr. Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke a Parkinson-kór Világnap alkalmából rendezett csütörtöki sajtótájékoztatón.

A Parkinson-kór kezelési lehetőségei

A Parkinson-kórban szenvedő betegek a kezelés kezdetén általában drámai javulást mutatnak. Később a gyógyszerek hatása csökken, amely csak egy ideig ellensúlyozható az adagok emelésével és új gyógyszerek bevezetésével - számos más módszert is segítségül kell hívni. A Parkinson-kór kezelési lehetőségei

A 21. század az öregek évszázada

Míg a 19. század a mechanika, a 20. század pedig a fizika és gyerekek évszázada volt, addig a 21. a biológia az öregek évszázada lesz. Fontos kérdés, hogy a betegek társadalomba való beilleszkedése hogyan valósul meg – emelte ki a professzor.

Japánban jelenleg 82, az Egyesült Államokban 77 év, míg Magyarországon 73 év az átlagéletkor, és ez folyamatosan növekszik. Éppen ezért újabb betegségtípusok jelennek majd meg – főként a mozgásszervi és a kognitív emlékezéssel kapcsolatos zavarok lesznek a leggyakoribbak. A tudomány feladata, hogy erre megoldást találjon. A szakmai feladatokon túl pedig társadalmi megértésre is szükség van. A társadalomban megjelenő szeretetnek, megértésnek igen nagyon nagy szerepe van.

Parkinson-kór és életmód

Számos életviteli változás segíthet a Parkinson-kórral való együttélésben. Orvosával együttműködésben olyan kezelési sémát alakíthat ki, amely a lehető legnagyobb fokú tünetmentességet eredményezi a legkevesebb mellékhatás mellett. Parkinson-kór és életmód

Személyes meggyőződésem, hogy a betegséget rendszeres testmozgással lehet megelőzni: a mozgás ugyanis fokozza az agyi véráramlást, ezzel több oxigénhez és tápanyaghoz juttatva az agyat, amelynek hiánya az idegsejtek gyengülését, pusztulását okozza.

A jövőképpel kapcsolatban a legfontosabb tényezőkként említette a professzor a tudományt, amely rohamléptekkel halad (legyen szó akár az oki tényezők felderítéséről, akár a gyógyszeres kezelésről), a rendszeres mozgást, a környezeti ártalmak elhárítását és a társadalmi elfogadás szükségességét.

A szervi tüneteken túl a Parkinson-kór az emberek közötti kapcsolatokra is hat: az érzelmi elsivárosodás ellen is tenni kell. Az orvos feladata pedig, hogy a betege felé szeretetet adjon, és megpróbálja olyanná tenni, mint az egészséges ember – hivatkozott Lukács evangéliuma szavaira a professzor.

A rendszeres mozgás a megelőzés kulcsa

A Parkinson-kór során az élettempónak minden egyes eleme – változó mértékben, de – lassul. – emelte ki Dr. Dibó György, a Magyar Tudományos Parkinson Társaság elnöke. Arról, hogy elkerülhető lenne a Parkinson-kór, nem tudunk biztosat mondani: bár naponta jelenik meg olyan kutatás, amely szerint a kávé, bor, sör, stb. fogyasztása segít megelőzni a betegséget, ám ezeknél jóval fontosabb a rendszeres mozgás – hangsúlyozta az elnök.

A Parkinson-kór diagnosztizálását az aszimmetrikus mozgatórendszeri panaszok klinikai vizsgálatával végzik. A betegség pillértünete, hogy nem tudok elindulni, megmozdulni, a végtagok ügyetlenné válnak. A fájdalom, a fáradékonyság, az ügyetlenség mögött az izommerevség áll, és egyeseknél a remegés megjelenik – fejtette ki Dr. Dibó György. Egyfajta lelki merevség is érzékelhető: az újdonságkereső aktivitás csökken. A gyógyszerek szedésével ez is javítható.

Ha kialakult a Parkinson-kór, akkor a legfőbb célunk a legjobb életminőség kialakítása, fenntartása. Számos lehetőség adódik ma már erre: a különböző gyógyszerek már 50-60 éve rendelkezésünkre állnak, és vannak újabbak is, emellett injekciók, illetve sebészeti technikák is segíthetnek. Emellett a rendszeres mozgás a cél.

Lényeges, hogy a beteg, a hozzátartozó, és a kezelőorvos közösen döntsenek, együtt dolgozzanak. Mivel minden beteg egyedi betegségkombinációt hordoz, egyéni terápiát igényel.

Harcolni kell az elszigetelődés ellen

A Parkinson-kór 2014-ben már nem a reménytelenség betegsége – hangsúlyozta Dr. Takáts Annamária, a Delta Magyar Parkinson Egyesület orvostanácsadója. Bár a Parkinson-kór az egész világon társadalmi elszigetelődést, stigmatizációt von magával, a célunk, hogy harcoljunk ez ellen a stigma ellen.

(WEBBeteg - Szondi Réka, újságíró)

Cikkajánló

Mi a Parkinson-kór?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).
Torma
Torma

Milyen hatással van egészségünkre?

Alkoholmentes ünnepi italok
Alkoholmentes ünnepi italok

Finom, egyszerű receptek.

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
Nurse Háziápolási Szolgálat

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest