Az otthoni szobabiciklizés pozitív hatása a Parkinson-kóros betegekre

szerző: Szegő Miklós, fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

Annak ellenére, hogy a testmozgás egészséges, sok ember nehezen tudja hosszabb ideig betartani az előírt edzésprogramját. Ez fokozottan igaz az olyan krónikus betegségben szenvedők esetében, mint például a Parkinson-kór, ahol a fizikai és mentális korlátok tovább nehezítik a testmozgást.

A ZonMW (Holland Egészségügyi Kutatási és Fejlesztési Szervezet) által finanszírozott Park-in-Shape tanulmány innovatív megoldást tesztelt erre a kihívásra. A Radboud Egyetem orvosi központján folytatott nagyszabású kutatásban a Parkinson-kór korai stádiumában lévő betegek vettek részt. A résztvevőket két csoportra osztották. Mindkét csoport rendelkezésére állt egy motivációs alkalmazás, amely jutalmat kínált a résztvevőknek a testmozgásért. A kontrollcsoport csak nyújtó gyakorlatokat vígzett, míg az aktív csoport legalább heti háromszor 30-45 percnyi szobabiciklizést.

A motivációs alkalmazás ez utóbbiaknál azt jelentette, hogy a résztvevők versenyezhettek saját korábbi eredményeikkel a „szellemlovas” ellen vagy más kerékpárosok ellen. A rendszer a játék nehézségét a beteg szívveréséhez igazította, így az aktív csoport tagjai nem terhelhették túl magukat. A motiváló elemeknek köszönhetően a résztvevők hűségesen betartották a kerékpáros testmozgás rendjét 6 hónapon keresztül!

A tesztidőszak végére a kerékpáros csoportba tartozó betegek szignifikánsan jobb kardiovaszkuláris eredményt mutattak, amely számos nyilvánvaló előnnyel jár. A kerékpáros csoportban a motoros képességek romlásának mértéke szintén sokkal kisebb volt. Az “aranyszabvány” (MDS-UPDRS pontszám) szerint a kerékpáros csoport átlagosan 4,2 ponttal alacsonyabb pontszámot kapott, mint a kontroll csoport. Ez egy meglehetősen nagy eredmény, különösképpen összehasonlítva számos hagyományos, Parkinson-kór terápiájában alkalmazott gyógyszer hatásával.

Szobabiciklizés motivációs alkalmazással, Kép szerzője: Nicolien van der Kolk

Ph.D. Nicolien van der Kolk így fogalmazott: "Kellemesen meglepődtünk, hogy a Parkinson-kórban szenvedők ilyen jól be tudták tartani a szobabicikli-gyakorlatok rendszeres végzését. A motoros képességeikre gyakorolt ​​jótékony hatás szintén elég nagy volt, hogy klinikai szempontból releváns legyen. Mint ilyen, a testmozgás nagyon hasznos kiegészítés a gyógyszeres kezeléshez." A kutatás vezetője Bas Bloem professzor pedig így értékelte az eredményeket: "Ez a tanulmány nagyon fontos. Most megkezdhetjük annak kutatását, hogy vajon a sokkal hosszabb távú kerékpározás is lassíthatja-e a betegség előrehaladását. Ez az új “exergaming” megközelítés, amelyet kifejlesztettünk, nagyon alkalmas a hosszú távú eredmények elérésére is, és reméljük, hogy egyéb rendellenességekben szenvedő betegek esetében is hatékony lehet.

Tovább A Parkinson-kór diagnosztizálása és kezelési lehetőségei

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Szegő Miklós, fordító;
Exercising at home has a positive effect on Parkinson's patients (Medical Xpress)
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Mi a Parkinson-kór?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).
Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva
WEBBeteg - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest