A Parkinson-kór diagnosztizálása
A Parkinson-kór egy degeneratív idegrendszeri betegség, nagyon fontos, hogy pontosan diagnosztizálják, amihez több vizsgálatot is el kell végezni. Melyek ezek?
A téma cikkei |
9/1 Mi a Parkinson-kór? |
Mivel a Parkinson-kór tünetei hasonlóak egy sor neurológiai betegség tüneteihez és mivel minden eset más, a pontos diagnózis nagyon fontos. A betegséghez hasonló tünetegyütteseket gyakran atípusos Parkinson néven emlegetik, amely megnehezíti a diagnózist és a kezelést. A pontos diagnózis felállításához tehát hosszadalmas kivizsgálásra van szükség.
Figyelembe veszik a családi és személyes kórtörténetet, valamint az észlelt tüneteket. A pontos diagnózishoz leginkább a Parkinson-kór fő tüneteit vizsgálják. Felmérik a beteg mentális képességeit, a mozgáskoordinációját és az izomállapotát. Az orvos keresni fogja a Parkinson-kór korai tüneteit, pl. a csökkent arcmimikát és gesztikulációt, valamint a végtagok finom remegését nyugalomban.
A betegség akkor bizonyított, ha az elsődleges motoros tünetekből legalább 3 egyidejűleg fennáll és a szervezet pozitívan reagál a gyógyszeres kezelés (L-dopa) megkezdésére.
A betegség ellenőrzésére a következő klinikai skálákat használják:
- Hoehn & Yahr skála,
- UPDRS/MDS-UPDRS,
- PDQ-39 teszt,
- NMS Quest
Vizsgálatok, amelyekkel kizárhatóak a Parkinson-kórt utánozó állapotok és minden esetben elvégzésre kerülnek:
- laborvizsgálat
- koponya-MR (mellyel kizárható a hydrocephalus, daganat, agyi kisérbetegségek és iszkémiás károsodások, kisagyi atrophia, progresszív szupranukleáris bénulás, corticobasalis degeneráció)
Vannak klinikai centrumok, ahol tudományos tevékenység céljából végeznek SPECT-, PET-vizsgálatokat, L-dopa tesztet Parkinson-kór tünetei esetében, de ezen módszerek nem tartoznak a rutin vizsgálatok közé.
Folytatás A Parkinson-kór kezelési lehetőségei
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szakértőink: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus,
Aktualizála: Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus