Demencia Parkinson-kórban

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos megjelent:

A Parkinson-kórhoz társuló demencia a parkinsonos betegek körülbelül egyharmadát érinti. Ez az Alzheimer-kórtól – mely a demencia leggyakoribb formája – több ponton is különbözik.

Mi a Parkinson-demencia?

A Parkinson-kórhoz társuló demencia a Parkinson-kóros betegeket érintő értelmi hanyatlás, mely lassan kezdődik és lassan, fokozatosan romlik. A Parkinson-kórban előforduló demenciában ezenkívül legalább két, úgynevezett kognitív funkció is csökken, mint például a figyelem, a beszéd vagy a memória.

A Parkinson-kórhoz társuló demencia gyakorisága

Nem minden Parkinson-betegnél fejlődik ki a demencia, ugyanakkor a betegség kialakulásának kockázata a Parkinson-kórban szenvedő betegeknél körülbelül hatszor magasabb, mint az átlag populációban.

A Parkinson-kórhoz társuló demencia kockázata különösen idősebb korban magas: a 75 év feletti Parkinson-betegek közül minden második páciens lesz demens, ugyanakkor azoknál, akik már 40 éves koruk előtt Parkinson-betegek, szinte sosem jelentkezik a demencia.

Miben különbözik ez a demencia az Alzheimer-kórtól?

A demencia leggyakoribb formája az úgynevezett Alzheimer-kór, mely elsősorban memóriazavarral jár: először a rövid távú memória, majd a betegség későbbi szakaszában a hosszú távú memória is nagy fokban romlik.

A Parkinson-kórhoz társuló demenciában más tünetek kerülnek előtérbe: az érintettek figyelme romlik, a gondolkodásuk pedig lassul. Emellett gyakran alakul ki depresszió és hallucináció is. A Parkinson-kórban szenvedő betegek azonban a betegség késői stádiumáig jellemzően nem küzdenek memóriaproblémákkal.

Jelentős különbség van az Alzheimer-kór és a Parkinson-kórhoz társuló demencia között a tanulási képességre vonatkozóan is. Az Alzheimer-kórban szenvedők már nem képesek új dolgok elsajátítására, míg a Parkinson-demenciában a tanulási képesség sértetlen marad, még akkor is, ha a beteg az újonnan elsajátított tartalmakat esetleg csak késve tudja felidézni.

Diagnózis

A Parkinson-kórhoz társuló demencia diagnózisa különböző vizsgálatokkal történik. Az orvos először a beteggel és a rokonokkal folytatott beszélgetés során felállítja az anamézist (betegségtörténet), melyben részletesen leírja a beteg tüneteit, például a koncentrációs problémákat. Ezenkívül az orvos arra is kíváncsi, milyen régóta állnak fenn a tünetek, van-e más betegsége is a páciensnek, és milyen gyógyszereket szed.

Az anamézisfelvétel után fizikai vizsgálat következik, továbbá vérvételre is sor kerülhet. Az úgynevezett kognitív rövid tesztek során az orvos ellenőrzi, hogy a betegnek tényleg Parkinson-kórhoz társuló demenciája van-e, vagy más típusú demenciáról van szó. Ezek a tesztek azonban enyhe demenciában nem elég informatívak. Ilyenkor komolyabb neuropszichológiai vizsgálatra lehet szükség.

Demenciában az agyat gyakran CT-vel vagy MRI-vel is vizsgálják, így a demens betegeknél az agyszövet zsugorodása látható.

Azokban az esetekben, ha a demencia nem egyértelmű, további vizsgálatokra kerül sor.

Kezelés

Mindenekelőtt szükség lehet a Parkinson-kór elleni készítményhez való adaptációra. Egyes készítmények ugyanis súlyosbíthatják a demenciát, ezért ezeket olyanokkal kell helyettesíteni, melyek nem okoznak ilyen mellékhatást.

A demencia gyógyszeres kezelése

Léteznek olyan gyógyszerek, melyek kifejezetten a Parkinson-kórhoz társuló demencia tüneteit enyhítik. Ezek közé tartoznak a rivastigmin hatóanyagot tartalmazó készítmények. Ez egy úgynevezett acetil-kolinészteráz-inhibitor: Az acetil-kolinészteráz olyan enzim, amely az agyban lévő acetil-kolin neurotranszmittert lebontja. Az Alzheimer-demenciához hasonlóan a Parkinson-kórhoz társuló demenciában is hiányzik az acetil-kolin. A rivastigmin orvosolhatja ezt a hiányosságot az acetil-kolint lebontó enzim gátlásával. Így az olyan agyi funkciók, mint a gondolkodás, tanulás vagy emlékezés hosszabb ideig maradhatnak meg, s a betegek életminősége is jobb lesz. A rivastigmin a Parkinson-kórhoz társuló demencia korai és középső szakaszában ajánlott.

Egy másik acetil-kolinészteráz-inhibitor (donepezil), úgy tűnik, hogy szintén fokozza az agy működését és az általános jóllétet a Parkinson-kórban szenvedő betegeknél.

Óvatosan az antipszichotikumokkal!

Az antipszichotikumok olyan pszichotikus tünetek elleni készítmények, mint például a hallucináció. A demencia bizonyos formáiban ezeket a kezelés során alkalmazzák. Parkinson-kóros demenciában azonban a legtöbb antipszichotikum használata nem ajánlott, mivel a betegeknél fokozott a mellékhatások jelentkezésének kockázata. Az ilyen szerek jelentősen ronthatják a Parkinson-betegek mobilitását és éberségét, súlyosbíthatják a Parkinson-kór tüneteit és álmossági rohamokat okozhatnak. Parkinson-demenciában ezen készítmények közül csak a klozapin és (esetleg) a kvetiapin alkalmazható.

Egyéb kezelési módszerek és életmódtanácsok

A Parkinson-kórhoz társuló demenciában a gyógyszerek mellett az olyan nem farmakológiai kezelési módszerek is nagyon fontosak, mint például a fizioterápia, az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás. Emellett az agy edzése, a memóriatorna is hasznos a demencia enyhe formáiban mindaddig, míg a beteg örömmel és frusztráció nélkül vesz részt benne.

Az olyan terápiás művészi kifejező foglalkozások, mint a festészet, zene és tánc szintén pozitív hatással lehetnek a betegek egészségére és általános jó közérzetére.

A Parkinson-kórhoz társuló demenciában is fontos a beteg életterének az igényekhez való igazítása. Ez magába foglalja a lehetséges veszélyforrások megszüntetését, sérülések megelőzését. Távolítsa el például a csúszásveszélyes kisebb szőnyegeket, valamint érdemes a különböző helyiségeket színes, az ajtóra helyezett szimbólumokkal megjelölni. Ez segíthet a betegnek abban, hogy jobban tudjon tájékozódni a saját mikrokörnyezetében.

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Cs. K., fordító
Forrás: Demenz bei Parkinson (NetDoktor)
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos

Cikkajánló

Mi a demencia?

Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Demencia
A demencia a tévhittel ellentétben nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan tüneteket foglal magába, melyek hátterében különböző betegségek állhatnak.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest