Parkinson-kór: különbségek lehetnek a rizikófaktorokban férfiak és nők között

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
megjelent:

A Mayo Klinika egyik tanulmánya szerint különbség lehet a férfiak és nők között a Parkinson-kór kialakulását elősegítő rizikófaktorok tekintetében. Férfiaknál a legfontosabb, egymástól független faktorok az életvitel és a foglalkozás voltak. Ezzel ellentétben nőknél az életvitel és a foglalkozás egyáltalán nem játszott szerepet, sokkal inkább a vérszegénység.

"Habár külön-külön számos környezeti és genetikai faktort tartanak a Parkinson-kór kockázati tényezőjének, ezek együttes előfordulását egy populáción belül csak ritkán vizsgálták” – állítja Dr. Walter Rocca, a Mayo Klinika neurológusa, jelen tanulmány rangidős szerzője. „Több különböző rizikófaktor együttes hatásának vizsgálata alapján azonosítani tudjuk a népesség azon kisebb csoportjait, akiknél később Parkinson-kór fejlődhet ki.”

A Parkinson-kór olyan progresszív betegség, ami az agy izomműködést irányító területein lévő idegsejteket támadja meg. Vezető tünetei a remegés, a lassult mozgás és a merev izomzat. Becslések szerint az Amerikai Egyesült Államokban legalább 1 millió ember szenved a betegségben, és a népesség 2 százaléka esélyes arra, hogy életük során megjelenjen a kór. Magyarországon körülbelül 20-30 ezerre tehető a Parkinson-kórban szenvedő betegek száma. Évente hozzávetőleg kétezer magyar embernél fedezik fel a betegséget. Általában 65 év felett jelentkezik, 45 éves kor alatt ritkán.

A szóban forgó tanulmány és eredményei

A Rochester Népességtudományi Tanulmányban a kutatók 196 egyént vizsgáltak meg, akik Olmsted megye Minn városában 1976 és 1995 között Parkinson-kórban betegedtek meg, és megvizsgáltak egy ugyanolyan létszámú kontrollcsoportot is.

A következő változókat vették figyelembe, amiket korábban már külön-külön vizsgáltak:

  • koponyasérülés az anamnézisben,
  • rovarirtók használata,
  • immunológiai betegségek,
  • vérszegénység (anémia),
  • hiszterektómia (méheltávolítás) – ezt természetesen csak nők esetében,
  • dohányzás,
  • kávéfogyasztás mellőzése,
  • iskolázottsági szint,
  • Parkinson-kóros beteg a családban,
  • esszenciális tremor,
  • demencia és
  • pszichiátriai betegségek.

Amikor a nőket és a férfiakat egyaránt tekintetbe vették, azt találták a kutatók, hogy a vérszegénység, a kávéfogyasztás mellőzése és a koponyatrauma független rizikófaktorok, habár a legfontosabb felfedezés az volt, hogy ezek nők és férfiak esetében különböző módon jelennek meg, ugyanis:

  • Férfiakban a kávéfogyasztás mellőzése, a koponyatrauma és a rovarirtó szerek használata független faktorként jelentek meg.
  • Nőknél sem az életviteli, sem a foglakozásbeli tényezőket nem találták jelentősek e tekintetben, hanem a vérszegénység volt a legfontosabb rizikófaktor.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; Mayo Clinic

Cikkajánló

Mi a Parkinson-kór?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest