Parkinson-kór: Két gén és a mangán növeli a kockázatot

MTI
megjelent:

Két hibás génnel együttesen járulhat hozzá a Parkinson-kór kialakulásához a mangán, az emberi szervezet egyik fontos nyomeleme - közölték amerikai kutatók a Nature Genetics szaklap vasárnapi keltezésű számában.

A Parkinson-kór az idegrendszert támadja meg, s az agy egyik nélkülözhetetlen ingerületátvivő anyagát, a dopamint termelő sejtek pusztulását okozza.

A mangán

A mangán kis mennyiségben található a szervezetben (mintegy 10-20 mg), ennek ellenére részt vesz számos enzim felépítésében és működésben. Bővebben a mangánról.

Az úgynevezett alfa-szinuklein fehérje túltermelődését már korábban összekötötték a Parkinson-kór kialakulásával.

A Massachusetts állambeli Cambridge-ben működő Howard Hughes Orvosi Intézet munkatársai élesztősejteken végzett kísérleteikkel bizonyították, hogy a bűnös fehérje káros hatásait jelentősen csökkentheti egy másik (ATP13A2 jelű) fehérje jelenléte.

A jótékony fehérje a nyomelemek, főként a mangán szállításában játszik szerepet, utóbbi a Parkinson-kór ismert kockázati tényezője. A Susan Lindquist vezette csoport úgy találta, hogy azok az élesztősejtek, melyek génmódosítás miatt nem termelték a "jó" fehérjét, érzékenyebbek voltak a mangánnal szemben. Ugyanezt a genetikai kölcsönhatást patkányidegsejtekkel végzett laboratóriumi kísérleteik is igazolták.

A két fehérjét kódoló gének aktivitásának, valamint a mangán hatásának vizsgálata közelebb vihet a Parkinson-kór hátterének megértéséhez.

(MTI)

Cikkajánló

Mi a Parkinson-kór?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).
Krónikus alváshiány
Krónikus alváshiány

Egy éjszaka alatt nem pótolható.

Sport térdpanaszokkal
Sport térdpanaszokkal

Mit sportolhatok artrózisos térdeimmel télen?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva
WEBBeteg - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest