Tizenhat évesen Parkinson-kóros - az orvos válaszol

WEBBeteg
megjelent:

Testvérem 16 évesen Parkinson beteg. A kérdésem az lenne vajon, hogy lehet ilyen fiatalon Parkinson-kóros és lehet-e gyógymód a problémájára? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

Kedves kérdező!

A diagnózis nehézsége

A betegség korai stádiumában nehéz felállítani a diagnózist. Idősebb betegeknél a Parkinson-kór tüneteit (a járás megváltozása, a reszketés, a beszéd nehezítettsége, illetve az írás elcsúnyulása) az öregkor velejáróinak tekintik, míg fiataloknál azért késhet a diagnózis, mert úgy gondolják, hogy ez csak az idősebb korosztályt érintheti. Bővebben a Parkinson- kórról>>

A Parkinson kórnak van egy fiatalon, serdülőkorban kezdődő fajtája.

A betegség kialakulásáért itt is a dopamin hiány a felelős, csökken azoknak a sejteknek a mennyisége az agyban, amelyek ennek az anyagnak a termelődéséért felelősek.

Azt, hogy pontosan mi indítja be ezeknek a sejteknek a pusztulását ma még nem tudjuk biztosan.

A kezelése ugyanaz, mint a felnőttkorinak, de minél később kell a dopamin pótlást bevezetni, mivel a dopa-ra való válaszreakció egy idő után csökkenhet.Van lehetőség úgynevezett dopamin pumpa beültetésére.

Ez egy igen egyenletes dopamin eloszlást tud biztosítani és ezzel csökkenthető a mozgásteljesítmény ingadozása. Ha dopamin adagolásra van már szükség, akkor ezt javasolnám, bár drága és jelenleg nem támogatott Magyarországon.

Számos jó készítmény van, ami javíthatja a tüneteket, de dopamin tartalmaznak, mindenképpen ezekkel kellene kezdeni a kezelést. Sajnos tényleg nincs úgymond gyógymódja, tehát meggyógyítani nem lehet, a tüneteken lehet javítani.

Üdvözlettel: Dr. Bessenyei Mónika, neurológus

(WEBBeteg)

Cikkajánló

Mi a Parkinson-kór?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest