A Parkinson-kór rizikófaktorai

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító - WEBBeteg
megjelent:

A Parkinson-kór egy neurodegeneratív megbetegedés, mely elsősorban idősebb korban alakulhat ki. A középagyban található dopamintermelésért felelős idegsejtek pusztulásával jár. Cikkünkben azokat a tényezőket vesszük sorra, amelyek kialakulásának kockázatát növelhetik.

A téma cikkei

9/1 Mi a Parkinson-kór?
9/2 A Parkinson-kór tünetei
9/3 A Parkinson-kór rizikófaktorai
9/4 A Parkinson-kór diagnosztizálása
9/5 A Parkinson-kór kezelési lehetőségei
9/6 A Parkinson-kór szövődményei
9/7 A Parkinson-kóros beteg ideális táplálkozása
9/8 Életmódtanácsok Parkinson-kórral élőknek
9/9 Hasznos tanácsok a Parkinson-kóros beteg gondozóinak

Idősebb kor: Az életkor előrehaladtával nő a Parkinson-kór kialakulásának kocázata, leggyakrabban 58 és 62 éves kor között jelentkezik, a legtöbb beteg tehát 60 év fölötti. 45 éves kor előtt ritkán lép fel. A káros tényezőknek és stresszfaktoroknak az élet folyamán történő felhalmozódásának lehet ebben szerepe.

Genetikai hibák a családban: Nagyobb a kockázata a betegség kialakulásának azok körében, akiknek egy vagy több közeli hozzátartozója Parkinson-kórban szenved. A betegség hátterében több gént is azonosítottak, ugyanakkor genetikai okokat a betegek csupán töredékénél sikerült kimutatani. Tehát a betegség öröklődhet, de ennek esélye csekély, kb. 10% körül mozog.

Oxidatív stressz: Oxidatív stressz hatására szabad gyökök képződnek a szervezetben, amelyeket a Parkinson-kórral is összefüggésben hoztak. A dopamintermelő neuronok ugyanis különösen érzékenyek az oxidatív stresszre. Parkinson-kórban az energiatermelő sejtszervecskék, a mitokondriumok rendellenességét mutatták ki, energia híján pedig a sejtek elpusztulhatnak. Különösen érzékenyen ragálnak az energiahiányra a dopamintermelő idegsejtek.

Gyulladásos folyamatok: Az immunrendszer döntő szerepet játszik a szövetkárosodások kijavításában. Ha azonban túlzottan reagál vagy tartósan gyulladást tart fenn a szervezetben, annak következtében az idegsejtek károsodhatnak.

Nem: Férfiaknál valamivel gyakrabban alakul ki Parkinson-kór, mint nőknél. A nemek közti különbség feltehetően genetikai, hormonális és környezeti faktorokra vezethető vissza.

Balesetek: Elsősorban a koponyát, gerincvelőt és idegeket érintő sérülések növelhetik a későbbiekben Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.

Rovarirtó növényvédő szereknek (peszticidek), rágcsálóirtóknak és más káros vegyi anyagoknak való többéves kitettség: (pl. munka kapcsán) Fokozott a kockázat mezőgazdasági munkát végzőknél és azoknál, akik kútvizet isznak.

Krónikus dopaminhiány egyéb betegségekből eredően

Egyéb idegrendszeri betegségek

Gyógyszer- és drogfüggőség

Csökkent ösztrogénszin: Az alacsonyabb ösztrogénszint kismértékben növeli a Parkinson-kór kockázatát. Ez azt jelenti, hogy azok a nők, akik a menopauzát követően nem részesülnek hormonszubsztitúciós terápiában (vagyis nem kapnak női hormonokat), vagy azok, akiknek a petefészkét eltávolították, magasabb kockázatúak. A hormonpótló kezelésben részesülő nőknél, úgy tűnik, csökken a kockázat. A hormonterápia azonban nem minden tekintetben kedvező, ugyanis az ösztrogén és a progeszteron valamelyest növelik az emlőrák kockázatát. Orvosával beszélje meg, hogy az Ön esetében mi a legmegfelelőbb!

Tehetünk-e valamit a Parkinson-kór megelőzése érdekében?

A befolyásolható kockázati tényezőket mindenképpen érdemes kerülni.

Fontos

Folytatás A Parkinson-kór diagnosztizálása

WEBBeteg logóWEBBeteg összeállítás
Szerzők: Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
Források: Parkinson (Marien Apotheke), Parkinson-Erkrankung: Ursachen und Risikofaktoren (Neuropraxis Grünwald), Medscape eMedicine, Mayo Clinic

Cikkajánló

Mi a Parkinson-kór?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).
A női ciklus
A női ciklus

Milyen folyamatok zajlanak le?

Cukorbetegség
Cukorbetegség

Lábápolás és szerveink védelme.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva
WEBBeteg - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest