Immunrendszer és Parkinson-kór - Van összefüggés?

MTI
megjelent:

Az immunrendszerhez kapcsolódó gének szerepet játszhatnak a Parkinson-kór kialakulásában - erre a következtetésre jutott egy nemzetközi kutatócsoport, amely vizsgálatairól a Nature Genetics című folyóiratban számoltak be.

Mi a Parkinson-kór?
Tudjuk, hogy Parkinson-kór akkor alakul ki, ha az agy szubsztancia nigra nevű területén a dopamin nevű hírvivő molekulát termelő idegsejtek károsodtak vagy elpusztultak.
Mi a Parkinson-kór?

A NeuroGenetics kutatási konzorcium kutatói hosszú távú vizsgálat során 2000 Parkinson-kórban szenvedő beteg és ugyanennyi egészséges önkéntest vizsgáltak, a résztvevők némelyikének sorsát két évtizeden át követték nyomon. A tudósok elemezték mindazokat a klinikai, genetikai és környezeti tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a Parkinson-kór kialakulásához, a folyamat súlyosbodásához, valamint a szövődmények a megjelenéséhez.

Fertőzés is beindíthatja a folyamatot...

"Szilárd bizonyítékot találtunk arra nézve, hogy az immunrendszerben alapvető szerepet játszó, a testazonos és testidegen sejtek azonosításában résztvevő HLA-géncsalád (humán leukocita antigének) összefüggésbe hozhatóak a Parkinson-kórral" - hangsúlyozta a kutatás egyik klinikai irányítója Cyrus Zabetian, a University of Washington neurológus docense.

Parkinson-kór - Étrend és táplálkozás
Minden egyén számára fontos a jól összeállított, egészséges étrend, de ez különösen fontossá válik Parkinson-kóros betegek esetében. Ez a leírás abban segítheti Önt, hogyan állítson össze egy egészséges, kiegyensúlyozott étrendet, és hogyan küzdjön meg azokkal a táplálkozási problémákkal, amelyek Parkinson-kórban állnak fenn.
Parkinson-kór - Étrend és táplálkozás

Mint kifejtette, jelenleg nem ismeretes, hogy pontosan a HLA-géncsalád mely tagja a vétkes, ám a mostani kutatás az első, amely összefüggést talált az immunrendszer és a Parkinson-kór között.

Ez viszont azt jelenti, hogy fertőzések, gyulladások vagy autoimmunválaszok is beindíthatják az idegrendszeri degeneratív folyamatot.

A felfedezés új és hatékony gyógymódok kifejlesztésével is kecsegtet. A jelenleg forgalomban lévő gyógyszerek ugyan enyhítik a Parkinson-kór tüneteit, ám nem képesek leállítani, vagy akár lelassítani a folyamatot.

(MTI)

Cikkajánló

Mi a Parkinson-kór?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
Parkinson-kór
A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).
Nátha
Nátha

Mit tehetünk a panaszok ellen?

Krónikus alváshiány
Krónikus alváshiány

Egy éjszaka alatt nem pótolható.

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest