Parkinson-kór - A legelső tünetek
A Parkinson-kór egyelőre gyógyíthatatlan, ám folyamatát lassítani lehet. Hogyan ismerheti fel, és milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezsre?
A Parkinson kór degeneratív betegség, mely az agynak a mozgásért és az egyensúlyért felelős idegsejtjeit érinti. A betegség oka egyelőre ismeretlen, a genetikai hajlam – ezáltal a családi halmozódás vagy öröklődés is – az eseteknek csak mindössze alig több mint tíz szálakéban bizonyítható. Egyéb lehetséges okokként az orvosok a környezetből érkező toxikus behatásokat jelölik meg. Általában a hatvanéves kor fölöttieket érinti, de egyre több extrém esetre derül fény. Az egyik leghíresebb Parkinson-kóros – Michael J. Fox, amerikai színész – például már harmincéves korában felfedezte magán a jellegzetes tüneteket.
Milyen jelekre figyeljen?
A legtöbb Parkinson-kóros beteg alig észrevehető tünetekről számol be – legalábbis a betegségük kezdetén. Az említett színésznek például először a jobb kisujja remegett időnként. A kisujjremegés aztán az egész jobb karjára kiterjedt. A felismerést az is nehezíti, hogy a tünetek csak nagyon lassan, fokozatosan alakulnak ki, illetve súlyosbodnak, így a legtöbben csak akkor veszik észre, amikor már szabad mozgásukban akadályozza őket, vagy mozgás közben jelentősen csökkenti biztonságérzetüket.
- A kéz és a láb nyugalomban remeg. A remegés mozgásra mérséklődik.
- Súlyos egyensúlyzavar, a beteg akár teljesen el is veszítheti egyensúlyát a hirtelen mozdulatokra, melyek ezáltal veszélyessé válnak.
- Idővel a beszéd halkká és monotonná válik.
- A járás leginkább csoszogásra emlékeztet, a mozdulatokat rövid izommerevség előzi meg.
- Az izomzat nem lazul el, pihenéskor is merev marad, így az egyébként automatikus mozdulatokhoz is erőfeszítés szükséges.
- Mimikaszegény arc.
- Pislogási nehézségek, zavarok jelentkeznek.
Mit kell tudni a Parkinson-kórról? |
A Parkinson-kór genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye, jelenleg utóbbiak szerepe tűnik nagyobbnak. Bővebben a Parkinson-kórról |
A Parkinson-kór kezelése
A Parkinson-kórt általában gyógyszeres úton kezelik, de gyógyítani vagy visszafordítani nem tudják. A gyógyszerek célja a betegség súlyosbodásának lassítására korlátozódik. A gyógyszerek segíthetnek a remegés és az akaratlan mozgások leküzdésében, sok esetben azonban idővel elveszítik hatásosságukat, míg mellékhatásaik, például a hirtelen szaggatott vagy a rángó mozgások és a kézremegés, rosszabbodnak.
Noha a Parkinson-kór kezelésével kapcsolatban folyamatos előrelépésről lehet beszámolni, még nincs se a megelőzésére, se a gyógyítására gyógymód. A tünetek azonban meglehetősen jól kontrollálhatóak, az életminőség javítható, és a betegség előrehaladása lassítható az alábbiak kombinálásával:
- gyógyszeres kezelés,
- műtéti eljárás,
- hagyományos terápiák, mint a fizikoterápia és beszédterápia,
- kiegészítő terápiák, mint az aromaterápia, jóga, reflexológia, tajcsi.
Nincs egyetlen, optimális terápia, mivel minden eset más. Azonban a rendszeres orvosi vizsgálat és a különböző terápiák jelentősen javíthatják a beteg életminőségét.
Táplálkozási tanácsok |
Minden egyén számára fontos a jól összeállított, egészséges étrend, de ez különösen fontossá válik Parkinson-kóros betegek esetében. Parkinson-kór - Étrend és táplálkozás |
Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu