Dr. Bittner Nóra: az első beszélgetés alapozza meg az orvos-beteg bizalmat
A daganatos megbetegedések egyre nagyobb számban a fiatal, 40 év alatti korosztályt is érintik, fontos a megfelelő és hatékony tájékoztatásuk, ma azonban már másfajta megszólításra érzékenyek a fiatalok, és ezeket próbáljuk újra kialakítani, a középiskolákkal is együttműködve – nyilatkozta a WEBBeteg.hu kérdésére dr. Bittner Nóra.
Továbbra is fontos az elsődleges prevenció, azaz az egészséges életmód, így a mozgás és a táplálkozás, valamint a szekunder prevenció, azaz a szűrővizsgálatok további hangsúlyozása, szervezése, hiszen ezekkel lehetne valóban csökkenteni a magyar betegek kiemelkedően magas megbetegedési és halálozási adatain - hangsúlyozza dr. Bittner Nóra főorvos, akit 2007-ben megválasztottak az Év orvosának a betegek jelölése alapján.
Korábban is részt vett a Liga munkájában, mint elnökségi tag. Miben változott most a feladata elnökként?
A Magyar Rákellenes Liga egy alulról építkező civil szervezet, amely az alapszervezeteken nyugszik, az általuk kialakított célokat, így a betegek tájékoztatását, komplex onkológiai kezelésekhez juttatását segíti. Elnökségi tagként a közös megbeszéléseken és önkéntes képzésben vettem részt. Elnökként viszont az összes beérkező javaslat alapján és a nemzetközi rákszervezet (UICC) éves célkitűzése alapján kell kialakítani az éves munkatervet. A stratégia megalkotása után ennek a különböző budapesti és vidéki rendezvényeken való megvalósulását fogom koordinálni.
Mit tekint legfontosabb céljának?
A 25 éve működő Liga taglétszámának növelését és a fiatalok megszólítását, különböző programok alapján. A fiataloknál lehet valóban kialakítani az egészségtudatos életmódot, az emlő havi önvizsgálatát a lányoknál, a herék önvizsgálatát a fiatal fiuknál is, hiszen a heredaganat a 17 és 22 éves kor között fordul elő leggyakrabban. Az egészséges táplálkozás és a mozgás szerepe is itt alakítható még ki napi rendszerességgel. Felismertük, hogy ma már másfajta megszólításra érzékenyek a fiatalok, és ezeket próbáljuk újra kialakítani, a középiskolákkal is együttműködve.
2009 óta dolgozik az Országos Onkológiai Intézetben, az Ambulancia vezető főorvosa. Fő szakterülete a daganatos betegségeken belül a tüdődaganat, emlő- és vadtagbélrák kezelése. Ezek közül kettő vezető halálok (tüdő és emlő). Milyen kiemelt feladatuk van önöknek a vezető halálokok megelőzése tekintetében, legyen az elsődleges vagy másodlagos prevenció? Mit tehet és tesz a Liga?
Az elsődleges prevenció az egészséges életmód kialakításával foglalkozik. Az elhízás, ami már fiatalkorban elkezdődik, a daganaton kívül számos más népegészségügyileg is fontos betegség kialakulásában szerepel oki tényezőként. Ugyancsak jó lenne elérni, hogy a fiatalok ne szokjanak rá a dohányzásra, azaz „ciki legyen a cigizés”, így valóban csökkenthető lenne a szív-érrendszeri és daganatos megbetegedések száma is. Azonban mivel ezek varázsütésre nem változtathatók meg, eddig is a szekunder prevenció, azaz a szűrésen való részvételt kell mind nagyobb arányban elérni. A Liga ezeknek a tájékoztatásában, illetve a szűrések területenkénti mozgósításában tud részt venni.
Dr. Bittner Nóra: |
Fő tevékenységemnek a betegekkel való kommunikációt tekintem, hiszen minden beteg joggal várhatja el, hogy valóban személyre szóló kezelést kaphasson, kialakulhasson az eredményes kezeléshez szükséges orvos-beteg bizalom. Kiemelten fontosnak tartom a betegek lelki támogatását is az onkoterápiás kezelések során. |
Nagy lehetőség Magyarországon, hogy a szűrővizsgálatok térítésmentesen vehetőek igénybe, mégis (vagy talán épp ezért?) nagyon alacsony a részvételi arány. Az emlőrák esetében a legmagasabb a hajlandóság, de alig éri el a 60 százalékot. Szemben a skandináv országokkal, ahol fizetni kell a szűrésért, 90 százalékos a megjelenés. Így valóban alig akad áttétes emlőrák az ottani betegek között.
Szervezetten 2017-től indul el a vastag- és végbéldaganatok szűrése. Abban bízunk, hogy a korai figyelmeztetés és felhívás nagyobb érdeklődést fog kiváltani. Ugyan nem szervezetten, de egyre több helyen igyekszünk a melanoma, azaz a rettegett bőrdaganat jól szűrhető módszerét is elterjeszteni. Üdvözlendő, hogy az alacsony sugárterheléssel járó CT vizsgálattal a tüdő daganatok egy része is korai stádiumban felismerhető. Sajnos ilyen eszköz még korlátozott számban áll rendelkezésre. És akkor még a prosztata szűrésről nem is beszéltünk....Van feladat bőven.
Lényeges a terápia folyamán a beteg és orvos közötti kommunikáció, hogy érthetően, türelmesen elmondja a kezelőorvos, mire számíthat a beteg, milyen esélyei vannak... Ön szerint miben kell fejlődnünk, betegnek és orvosnak egyaránt a kommunikáció tekintetében?
Talán a mai betegellátás leggyengébb részére kérdezett rá. Valóban a sok dokumentációs igény miatt áttolódik a betegellátásra fordított idő az adminisztráció irányában, egyre kevesebb az orvos munkáját segítő adminisztrátor is. Mindez azonban nem mentesíthet bennünket, kezelő orvosokat attól, hogy a betegeket tájékoztassuk a betegségükről, a szükséges kezelési lehetőségekről és a várható mellékhatásokról. Mindig ez, az első beszélgetés alapozza meg azt az orvos-beteg bizalmat, ami a hosszú kezelési folyamat során lehetővé teszi az együttműködést.
Névjegy |
Dr. Bittner Nóra PhD. Tudományos fokozat: Munkahelyek: Szakmai tevékenység, szakmai érdeklődési terület: Kitüntetések: |
(WEBBeteg.hu - Tóth András, újságíró)