Dr. Csullag Zsolt háziorvos: az alapellátás az első lépcsőfok, itt sok minden eldől!
Első helyezést ért el a györei háziorvosi rendelő Az év praxisa a Kárpát-medencében pályázaton hazai kategóriában. Dr. Csullag Zsolt 2011. szeptember elseje óta állandó háziorvosa a Tolna megyei településnek, asszisztensével öt éve dolgoznak együtt. Azt mondja, nagyon fontos az orvos-beteg kapcsolat és kommunikáció.
- Miként került Györére?
- Két évig voltam helyettesítő háziorvos Györén, mielőtt idekerültem. A korábbi háziorvos nyugdíjba vonulása után több mint három évig csak helyettesek látták el a feladatokat a 670 lakost számláló Tolna megyei faluban. Megismertek, a bizalmukba engedtek az itt élők, ezért lehetőségem volt arra, hogy állandó orvosuk legyek.
2011. szeptember elsejétől állandó háziorvos vagyok Györén. 1400 páciensem van, mert sokan átjöttek a volt körzetemből, illetve akik időközben elköltöztek a településről, nem vitték el a kártyájukat. Visszajárnak hozzánk gyalog, kerékpárral vagy autóval. Nem meglepő, hogy több autó is parkol a rendelő előtt.
2015-ben felújították, technikailag, felszereltségileg fejlesztették, akadálymentesítették a háziorvosi rendelőt, ezzel még kényelmesebb, korszerűbb lett a környezet. Az önkormányzat fontosnak tekinti a település lakóinak egészségmegőrzését, szakszerű háziorvosi ellátását, sőt, rendszeresen biztosítja a kisbuszát, amennyiben szakorvoshoz, szűrővizsgálatra kell utazniuk a pácienseknek.
- Milyen egyéb orvosi feladatokat lát el?
- A hét minden napján központi ügyelet működik Bonyhádon, a kórház és rendelőintézet területén, emellett az óvodában és az általános iskolában a kampányoltásokat és a szűrővizsgálatokat szervezzük és bonyolítjuk le.
Ezek is érdekelhetik
- A praxist díjazzák és nem csupán az orvost Az év praxisa a Kárpát-medencében pályázaton. Mit kell tudni kollégájáról?
- Asszisztensem Heim Lívia, öt éve dolgozunk együtt. Kiváló körzeti ápoló, belgyógyászati, gyógyszerészeti tapasztalattal rendelkezik, dolgozott intenzív osztályon is, így széles rálátása van a betegellátás területére. Ő napi nyolc órában van itt, így az adminisztratív feladatok mellett nagyon sok mindenben tudja segíteni a pácienseket, kérvényeket ír, kiváltja az idősek gyógyszereit, ki is megy házhoz, ha szükséges.
Részletek Itt olvashat a díjazottakról!
- Egyikük sem helyi lakos, ön Bonyhádról jár a rendelőbe.
- Naponta 13 kilométert autózom a településre, de nem okoz problémát, mert elérhető vagyok a rendelésen kívül is, akár telefonon, e-mailben vagy éppen a közösségi médián keresztül. Akinek szüksége van segítségre, szinte bármikor fordulhat hozzám.
- A Facebookon is rendel?
- Ne távgyógyításra gondoljon! Tanácsokat, információkat osztok meg, több cikket ki szoktam tenni, ha hasznos információt tartalmaz a betegeim részére. Volt egy páciensem, aki külföldön tartózkodott, hétvége volt, és küldött nekem egy fotót a Facebookon keresztül. Elmondtam neki, miként tudja kezelni a bőrelváltozását, illetve azt tanácsoltam neki, hogy amint teheti, menjen el szakorvoshoz.
- Az egyik ajánlásban olvastam, hogy mennyire fontos a magas szakmai tudás és tapasztalat mellett a jó orvos-beteg kapcsolat és kommunikáció, a humánus hozzáállás.
- Az alapellátás az első lépcsőfok, itt nagyon sok minden eldől. Ha a beteg őszintén elmondja a problémáját (és el meri mondani), elsorolja a tüneteit, minden fontos információt megoszt velünk, akkor hatékonyan tudunk segíteni, illetve szükség szerint tovább tudjuk küldeni őt a szakorvoshoz vagy a kórházba. Nagyon fontos a betegekkel való kapcsolat, nem szabad lekezelően viszonyulni hozzájuk, mert itt találkoznak először orvossal, egészségügyi szakdolgozóval, és nem mindegy milyen benyomást szereznek.
"A türelmetlen orvos feszélyezi a beteget, aki egyébként is fél a kiderülő problémától, a rá váró kezeléstől, attól, hogy most egy jó időre kiesik a munkából. Ezt a félelmet enyhítheti a türelem, az odafigyelés, az empátia."
Tovább Kommunikáció a rendelőben: a jó kapcsolat titka
Minden téren igyekszik segíteni az embereknek! |
Ajánlást írt a pályázatra a györei polgármester, a Györei Nyugdíjas Klub elnöke és az egyik hálás betege is. |
Forrás: WEBBeteg
T. A., újságíró
Kép forrása: Az év praxisa a Kárpát-medencében, Györe Önkormányzata