Potenciazavar: a házastárs felelőssége is

WEBBeteg
megjelent:

Az egészséges férfiak és nők normális életfunkciója a nemi élet, melynek minőségéért mindkét partner felelős. A szexuális működést nemcsak testi, hanem pszichés tényezők is befolyásolják.

Mi a potenciazavar?

Potenciazavarról (merevedési/erekciós zavar, erektilis diszfunkció) beszélünk, amennyiben a kielégítő szexuális aktivitáshoz szükséges merevedés elérésére, fenntartására tartós, legalább 3-6 hónapon át fennálló képtelenség áll fenn. Amikor merevedés létrejön, azonban annak mértéke vagy időtartalma csökkent, szintén erről van szó. Az impotencia kifejezés a merevedési zavarok legsúlyosabb formáját jelenti, a beteg nem tapasztal merevedést semmilyen körülmények között. Az átmeneti, alkalmi sikertelenség nem jelent potenciazavart.

A merevedési zavar legfontosabb rizikófaktorai az előrehaladott életkor és az idős korban gyakoribbá váló idült betegségek. Az erektilis diszfunkció a férfiak szexuális életének leggyakoribb zavara. Jelentőségét gyakorisága valamint magánéleti illetve társadalmi-szociális negatív hatásai adják.

Merevedési zavar - a baj nem jár egyedül

A merevedési zavar hátterében sokszor valamilyen keringési betegség húzódik meg. A kezelésben ezért az urológus, andrológus mellett a belgyógyász is szerepet kaphat. Merevedési zavar - a baj nem jár egyedül

Mi okozhat potenciazavart?

Általában nem elsődleges betegség, hanem következmény. Az esetek nagy részében szív-érrendszeri betegség (pl. érelmeszesedés, magasvérnyomás betegség) vagy anyagcsere betegség (pl. cukorbetegség) állhat a háttérben. A fenti betegségek korai vagy akár egyedüli tünete is lehet. Hormonális zavarok (pl. pajzsmirigy betegségek), gyógyszerek mellékhatásai (pl.: vérnyomáscsökkentők, nyugtatók, stb.), valamint életmódbeli tényezők (alkoholfogyasztás, dohányzás, kábítószer fogyasztás, stressz, mozgásszegény életmód) szintén hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához.

A szexuális vágy hiányának hátterében a szervi okokon kívül pszichés okok (pl. depresszió, szorongás) is állhatnak. A különböző szervi, lelki okok összefonódhatnak.

A krónikus betegségek illetve az ezekkel járó gyógyszer mellékhatások az idősebbeknél, a pszichés valamint az életmódbeli tényezők pedig inkább a fiatalabb férfiaknál játszhatnak szerepet a betegség kialakulásában.

Potenciazavar és párkapcsolatA házastárs fontos szerepe

A betegek, a házastársak, közvetve a család életminőségét jelentősen befolyásolja a betegség. Kezeléssel azonban az életminősége nagymértékben javítható.

Tehát amennyiben tudomása van arról, hogy párja a fenti problémával küzd, az ő és környezete egészsége, életminősége érdekében feltétlenül javasolja neki, hogy forduljon szakemberhez.

Kezelési lehetőségek

Manapság számos lehetőség áll rendelkezésre a szexuális zavarok kezelése terén. Különböző tabletták, vákuumos pumpák, injekciók, síkosítók, krémek, hormonkezelés, sebészi beavatkozás is alkalmazhatóak.

A gyógyszerek a foszfodiészteráz enzim blokkoló hatásán keresztül érik el a hímvessző barlangos testének simaizom reakcióját. A betegek rendszeresen vagy időszakosan alkalmazhatják a készítményeket, a tervezett aktus előtt bevéve a tablettát a megfelelő merevedés biztosítására. A mellékhatások általában enyhék, átmenetiek. De készítménytől függően azért tapasztalhatunk különbséget pl. a fejfájás gyakoriságában.

A Magyarországon elérhető foszfodiészteráz enzim blokkolók általában jó hatékonyságúak. Különbséget a hatás kialakulásának gyorsaságában, illetve a hatástartamban találhatunk. Érdemes figyelembe venni, hogy gyorsan ható készítmények között is van olyan, mely hatását hosszan akár 6 órán át is kifejti.

Alapvető fontosságú az életmódbeli, a pszichés tényezők kezelése valamint krónikus betegségek esetén az alapbetegség megfelelő kezelése.

A potencianövelő szerekről

Összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat, amit minden férfi feltesz, ha nehézségei támadnak a szexuális teljesítményével. Potencianövelő szerek - Amire a férfiak a leginkább kíváncsiak

(WEBBeteg)

Cikkajánló

Merevedési zavar - Bárkinél jelentkezhet

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
Bár a merevedési zavar a 65 év feletti korosztálynál a leggyakoribb, bármely életkorban kialakulhat. Időszakos, ritka előfordulása önmagában nem tekinthető kórosnak, bárkivel előfordulhat.
Kenőcs, krém, gél
Kenőcs, krém, gél

Mit is kenünk magunkra és melyik mire jó?

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szabó Zsuzsanna és Dr. Zsuga Judit
WEBBeteg - Rozgonyi Sarolta
WEBBeteg - Rozgonyi Sarolta

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest