A prosztatanagyobbodás merevedési zavart okozhat

Dr. Lesznyák Judit
szerző: Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A prosztata jóindulatú megnagyobbodása egy bizonyos életkor felett olyan gyakori jelenség a férfiaknál, hogy helyesebb rá az állapot, mintsem a betegség elnevezést használni. Statisztikák szerint a 40 éves korosztály mintegy 20 százaléka, a 80 év felettieknek pedig 90 százaléka érintett lehet. Ez ugyanakkor nem jelenti szükségszerűen minden esetben a legsúlyosabb tünetek fennállását.

A prosztata (dülmirigy) anatómiailag a húgyhólyag alatt helyezkedik el, szorosan körülveszi a húgycsövet. Legfőbb szerepe a nemi váladék termelésében van: szexuális inger hatására lipidekben, szénhidrátban gazdag váladék képződik, mely ejakuláció során ürül ki a mirigyből. A prosztata megnagyobbodhat gyulladásos betegség kapcsán (akut, illetve krónikus gyulladás), az életkorral járó jóindulatú prosztatanagyobbodás, illetve rákos folyamatok során.

Mi okozhat prosztatagyulladást?

A dülmirigy akut és krónikus gyulladásai rendszerint fájdalommal, véres vizelet ürülésével, merevedési zavarokkal társulnak; hátterükben szinte minden esetben valamilyen bakteriális eredetű fertőzés áll. Ezen gyulladások kialakulására hajlamosít a helyi hideg (pl. hideg kövön, padon üldögélés), alkoholabúzus, illetve a prosztata speciális viselkedése, nevezetesen, hogy a benne termelődő váladék csak az ejakuláció során képes ürülni. Mivel mindennapi élethelyzeteink ritkán teszik lehetővé, hogy minden egyes szexuális ingert ejakuláció kövessen, az inger hatására termelődő váladék megreked a mirigyben, és tökéletes táptalajául szolgál a különféle baktériumok számára. Innen pedig egyenes az út a gyulladáshoz, annak minden kellemetlen tünetével együtt.

A jóindulatú prosztatanagyobbodás

Merevedési zavar - a baj nem jár egyedül

A merevedési zavar hátterében sokszor valamilyen keringési betegség húzódik meg. A kezelésben ezért az urológus, andrológus mellett a belgyógyász is szerepet kaphat.

Merevedési zavar - a baj nem jár egyedül

A férfiakat leggyakrabban érintő prosztata-probléma az ún. benignus (jóindulatú) prosztata hiperplázia (BPH). Ilyenkor bizonyos hatásokra (melyek közül bizonyított már a tesztoszteron, és az életkor előrehaladtával egyre nagyobb mennyiségben jelen lévő ösztrogén szerepe) a mirigy sejtjei osztódni kezdenek, illetve elvesztik képességüket a programozott sejthalálra. A folyamat jóindulatúnak tekinthető, hiszen az így képződő sejtek nem szóródnak a szervezetben, és áttéteket nem okoznak – szemben a valódi, rosszindulatú prosztatadaganattal, mely szintén meglehetősen gyakori rákféleség az időskorú férfiak körében. Mivel a prosztatarák rendszerint igen lassan növekszik, az érintett betegeknél sok esetben inkább melléklelet egy másik betegség kivizsgálása során.

A megnagyobbodott dülmirigy nyomást gyakorol a húgycsőre, s így a vizelet szabad áramlásának akadályát képezi. Ezen túlmenően, alhasi, medencetáji fájdalmat, enyhébb-súlyosabb merevedési zavarokat okozhat, nem egy esetben ez utóbbi a jelenség legelső tünete.

A jóindulatú prosztatanagyobbodás kezelése enyhébb esetben gyógynövény-kivonatokkal, esetleg speciális gyógyszerekkel történik, súlyosabb esetben azonban nem elkerülhető a húgycsövet felszabadító műtét. A gyulladások, illetve a daganatos kórképek terápiája komplex szakorvosi feladat.


Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lesznyák Judit

Cikkajánló

Prosztata
A PSA (prosztataspecifikus antigén) tesztet 1970-ben fejlesztette ki Dr. Richard J. Ablin. Kezdetekben a tesztet a prosztatarák kezelésében a recidíva (kiújulás) monitorozására használták, majd az 1990-es években az FDA jóváhagyta és elfogadta, hogy a vizsgálat alkalmas a primer prosztatarák megjóslására is.
Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Szimuly Sándor, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.