Potenciazavar: legális és illegális gyógyszerek, alternatív gyógymódok
A merevedési zavarok háttere, a társuló betegségek, az erektilis diszfunkció társadalmi hatásai ismertek. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően terápiás lehetőségek széles tárháza áll az arra szorulók rendelkezésére.
Amennyiben már fellépett a merevedési zavar, a szedett – elsősorban vérnyomáscsökkentő és szívritmuszavar esetén alkalmazott – gyógyszereket kell számba venni, szükség esetén a kezelőorvossal konzultálni, azokat módosítani. A tüneti terápiában alkalmazott módszereket azonban urológus javaslatára lehet alkalmazni.
Az elmúlt években a legtöbb figyelmet kapott gyógyszerek a foszfodieszteráz-5-gátlók (PDE5 gátlók), melyek fokozzák a vér beáramlását a barlangos testekbe, ezáltal javítanak a merevedésen. Alkalmazásukhoz erotikus inger és kezdeti merevedés szükséges. Mindegyik hatóanyagú készítmény (sildenafil, vardenafil, tadalafil, avanafil) hozzáférhető, kellően kivizsgált és tesztelt, de csak orvosi javaslatra alkalmazható a lehetséges mellékhatások miatt.
Vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel – elsősorban nitrát tartalmú szerekkel – történő együttes alkalmazás kerülendő, mivel akár súlyos károsodáshoz vezető vérnyomáscsökkenés következhet be. Előrehaladott szív- és érrendszeri megbetegedésben, rossz általános állapot esetén nem alkalmazhatóak.
Ilyen betegeknél jön szóba a vákuumeszköz használata. A hímvesszőre helyezett gumiharangban kialakított vákuum a barlangos testekbe vérbeáramlást idéz elő. A merevedés elérése után a hímvessző tövére felhelyezett, az eszköz részét képező speciális műanyaggyűrű segíti az erekció megmaradását, mely maximum fél óráig tartható fenn. Hátránya az ennél tovább fenntartott merevedés esetén a hímvessző károsodásának veszélye.
Egyes betegeknél alkalmazható a hímvesszőbe beadott erekciót előidéző injekció is. Feltétele a beteg készségfejlesztése, hiszen az injekciót a nemi együttlét előtt saját magának kell beadnia. Véralvadásgátlót szedő betegeknél nem ajánlott a használatuk, mivel a tűszúrás nyomán bevérzés keletkezhet.
A megfelelő gyógyszerbeállítás és az alkalmazás betanítása után a hímvessző ér-idegkötegét érintő (neuro-vaszkuláris) károsodásában szenvedő betegeknél jó alternatívát nyújthat. A régebben alkalmazott papaverin tartalmú injekciók bár olcsók, hegesedést és kóros – a péniszt súlyosan károsító – merevedést hozhatnak létre, ezért alkalmazásuk kerülendő.
Nagymértékű károsodás és teljes merevedési képtelenség esetén kerülhet sor pénisz protézis beültetésére. Műtéti eljárás során többféle – és árban eltérő – készítmények állnak rendelkezésre. Az implantátumok többnyire szilikon alapúak. Bizonyos típusaik ezüstszállal merevítettek, nyugalmi állapotban elfordíthatóak, közösüléshez pedig kiegyenesíthetőek. Legfejlettebb változataik pumpás megoldással egy tartályból folyadékkal feltöltve a protézist valódi merevedést imitálnak.
A megelőzés a legjobb módszer |
A legjobb kezelés a megelőzés. Az egészséges élet része a mindkét fél örömére szolgáló szexuális együttlét, amihez a testi egészség megléte nagyon fontos. A dohányzás és az alkoholfogyasztás mellőzése, a koleszterinszegény táplálkozás, sok friss zöldség és gyümölcs fogyasztása, a testsúly testtömeg index szerinti megfelelő tartományban tartása a legjobb. Az életmódváltás kedvező eredményt nyújthat akár fennálló enyhe panaszok esetén is. |
Veszélyesek lehetnek a hamisítványok
A bevált és orvos szakmailag biztonságosnak tartott eljárások sajnos költségesek. Ennek is köszönhető az, hogy a merevedést segítő gyógyszerek a leggyakrabban hamisított készítmények. Ezek a hamisítványok a valódihoz megszólalásig hasonló dobozban kerülnek „forgalmazásra”.
Szerencsés esetben csak a pénzét veszíti el a hiszékeny vásárló, azonban előfordulhat, hogy káros anyagokat, az ismert hatóanyagot más mennyiségben, esetleg kábítószert tartalmazhatnak, melynek elfogyasztása akár halálos következménnyel járhat.
Tanácsos tehát a gyógyszertárban, orvos által felírt gyógyszerkészítményeket megvenni. fontos, hogy a merevedést segítő készítmények egyénre szabottan kerülnek beállításra, tehát ami a szomszédnak hasznos, más személyre nézve káros lehet.
Afrodiziákumok
Számos történelmi példa létezik a szexuális életet javító gyógynövényből, ételalapanyagból előállított afrodiziákumra. Ezeknek egy része tévhit, más részének van tudományos alapja. A csokoládé inkább az általános hangulatjavító hatásának köszönheti hírnevét. A ginszenggyökér és a beléndekmag füstjének a középkorban mágikus hatást tulajdonítottak.
Dél-Amerikában a kokaincserjét használták gátlásoldó szerepe miatt, ma már ismert kábítószer. A burgonya, a padlizsán és a szarvasgomba is teret hódított egy időben. Váltózó volt a különböző afrodiziákumok tündöklése és hanyatlása, némelyikről kiderült, hogy hatástalan, volt, amelyikről bizonyítást nyert, hogy mérgező.
Mindezeket összefoglalva a boldog szexuális élet eléréséhez – melynek része a megfelelő merevedés – elsősorban testi és lelki egészségünket kell fenntartani. Amennyiben már kialakult a probléma, tanácsos szakemberhez fordulni, aki az egyénre szabott legbiztonságosabb és leghatékonyabb módszert fogja választani. Nem érdemes kísérletezni saját egészségünk és pénztárcánk kárára kétes eredménnyel kecsegtető módszerekkel.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus