Diagnózis: merevedési zavar

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
megjelent:

Orvosa kérdéseket fog feltenni Önnek azzal kapcsolatosan, hogyan és mikor alakult ki az Ön állapota, milyen gyógyszereket szed, és milyen más megbetegedéstől szenved. Meg fogja próbálni feltárni az elmúlt időszakban tapasztalt fizikális és érzelmi változásokat is.

A téma cikkei
6/1 Merevedési zavar - Áttekintés
6/2 Hajlamos Ön potenciazavarra?
6/3 A merevedési zavar kialakulása
6/4 Diagnózis: merevedési zavar
6/5 A potenciazavar kezelése
6/6 Élet a merevedési zavarral

Ha orvosa úgy érzi, hogy a potenciazavar hátterében fizikális probléma áll, nagy valószínűséggel vérvizsgálatot fog kérni a férfihormon-szintek meghatározására illetve más betegség kizárására, mint például a diabétesz.

Orvosa megpróbálhatja ezentúl még bizonyos gyógyszerek helyettesítését is, annak érdekében, hogy meghatározza, hogy ez felelős-e az erectilis diszfunkció kialakulásáért. Az ennél specifikusabb diagnosztikai vizsgálatok az alábbiak lehetnek.

Ultrahang: Ezzel a vizsgálattal meg lehet állapítani, hogy az esetleges szerkezeti eltéréseken túl a pénisz mély artériáiban megfelelő-e az áramlás és bizonyos mértékig a kóros vénás elfolyásról is információt ad. A vizsgálat egy erre kialakított szonda (transducer) segítségével történik, ami kibocsátja az ultrahanghullámokat, valamint fogadja a szervezetből visszaverődött hullámokat is, melyekből a berendezés valós idejű, mozgó képet alkot. A véráramlást a Doppler elven működő üzemmódban lehet vizsgálni, amivel az áramlás irányát és sebességét is meg lehet határozni. Merevedési zavarban a vizsgálat fontos részeként a barlangos testbe az artériákat tágító hatású injekciót adnak be, annak érdekében, hogy megfigyeljék a gyógyszer hatását a véráramlás fokozódására.

Fontos
  • Tisztázza orvosával, hogy a potenciazavar fizikai vagy lelki eredetű-e!

  • A merevedési zavar gyakran más betegségek előjele!

Neurológiai vizsgálat. Orvosa általában megpróbálja megállapítani, hogy van-e fennálló idegbántalom, azáltal, hogy felszínes és mély érzésvizsgálatot végez a nemi szervek területén.

Cavernosometria és cavernosográfia. A cavernosometria a péniszben uralkodó vérnyomást méri. Cavernosographia során a pénisz barlangos testeibe jódos kontrasztanyagot fecskendeznek be, hogy orvosa meg tudja állapítani, van-e kóros vénás elfolyás (vénás szökés).

Ha orvosa szerint nem fizikális okok állnak a háttérben, megkérdezheti Öntől, hogy sikerül-e az erekciót létrehoznia maszturbációval, partnerével, illetve reggeli ébredéskor alakul-e ki önmagától erekció.

A legtöbb férfinél gyakran kialakul erekció az éjszaka alvás során anélkül, hogy reggel emlékezne rá. Egy egyszerű vizsgálat segítségével ez is meghatározható. A vizsgálat abból áll, hogy egy speciálisan beragasztózott tekercset helyeznek a péniszre lefekvés előtt. Ha a tekercs szétnyílik reggelre, akkor a pénisz az éjszaka folyamán valamikor erektált. Egy ilyen jellegű vizsgálat segítségével elkülöníthető a fizikális és a lelki eredetű potenciazavar.

Tovább A potenciazavar kezelése

Dr. Zsuga JuditForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Merevedési zavar - Bárkinél jelentkezhet

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
Bár a merevedési zavar a 65 év feletti korosztálynál a leggyakoribb, bármely életkorban kialakulhat. Időszakos, ritka előfordulása önmagában nem tekinthető kórosnak, bárkivel előfordulhat.

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest