A potenciazavar súlyos bajra figyelmeztethet
A potenciazavar sokakat érintő probléma. A 40 éves férfiak 39 százaléka tapasztalt már merevedési zavart. A 70 év fölötti férfiak kétharmada számol be súlyosabb tünetekről. A potenciazavar nem életveszélyes probléma, de ez nem azt jelenti, hogy nem komoly. A merevedési zavarral (MZ) küzdő férfiak nagyobb valószínűséggel esnek depresszióba és saját bevallásuk szerint az életük kevésbé örömteli.
Napjainkban egyre több televíziós reklámban hallunk a merevedési zavarról és a javasolt gyógyszerekről, készítményekről. Tudta, hogy a merevedési zavar leggyakoribb kiváltó oka az érelmeszesedés (ateroszklerozis)? A merevedési zavar kialakulása arra utalhat, hogy az érelmeszesedés valahol máshol már megjelent, például a szívben. Az érelmeszesedés és a potenciazavar közötti összefüggés már jól ismert az orvosok számára. Amennyiben merevedési zavarral küzd, az összefüggések megértése életet menthet.
Merevedési zavar |
A merevedési zavar (erectilis diszfunkció, potenciazavar) sok középkorú és idős férfi és partnere életét befolyásolja. A merevedési zavarok számos okra vezethetők vissza, közös jellemzőjük, hogy az érintett nem képes a kielégítő szexuális tevékenységhez szükséges erekcióra. Ha a zavar nemcsak hátráltatja, hanem lehetetlenné is teszi a közösülést, impotenciáról beszélünk. Bővebben: Merevedési zavar |
Az érelmeszesedés és a potenciazavar: gyenge vértolulás
A hasban található artériák biztosítják a pénisz vérellátását. A leágazó kisebb artériák vért szállítanak a péniszbe. Erekció közben ezek az artériák kitágulnak, a pénisz megnagyobbodik, ahogy egyre több vér áramlik bele. A vértolulás hatására magas nyomás alakul ki a péniszben, amely lelassítja a péniszből kifelé irányuló véráramlást. Ennek hatására a kemény erekció az orgazmusig fenntartható, amennyiben az erek egészségesek.
Hogyan hat ereinkre a koleszterin? |
A magas koleszterinszint alattomosan károsítja érrendszerünket: panaszokat sokáig nem okoz, ám már fiatal felnőtt korban is visszafordíthatatlan károsodásokat idéz elő az arra hajlamos egyének érfalán, hosszabb távon növelve testszerte az érszűkület, a szívkoszorúér-betegség, az infarktus és a stroke kockázatát. Az érelmeszesedés (atherosclerosis) kialakulását számos olyan tényező befolyásolja, melyen megfelelő odafigyeléssel változtatni lehet. Ilyen rizikófaktor a dohányzás, a magasvérnyomás-betegség, a cukorbetegség, a mozgáshiány, az elhízás, valamint a stressz mellett egyik legfontosabb kockázati tényezőként az emelkedett vérzsírszint. Bár nem lehet az érszűkülettel járó betegségeket kizárólag a fentiek rovására írni, a helyes életmód kialakításával a súlyos szövődmények elkerülhetőek lennének. Hogyan hat ereinkre a koleszterin? |
Az érelmeszesedés és a potenciazavar: gát torlaszok?
Az erekcióhoz és fenntartásához a péniszben erőteljes, egészséges erekre van szükség, hogy gyorsan növelhessék a vér áramlását. A merevedési zavar gyakran azért alakul ki, mert az erek nem tökéletesen egészségesek.
A potenciazavar egy figyelmeztetés, amely jelzi, hogy megnőtt az érelmeszesedés kockázata, amelynek következtében gátak alakulhatnak ki.
A könnyebb megértés kedvéért képzeljük el, hogy a véráramlás olyan, mint egy gáttal szabályozott folyó. A mérnökök szabályozzák a folyását: megnövelik az áramlást, hogy zuhatagot hozzanak létre, vagy csörgedező patakká keskenyítik.
Hasonló folyamat zajlik le az artériákban. A péniszben akadálytalan véráramlásra van szükség az erekcióhoz. Az erek belső falából kémiai anyagok szabadulnak föl, hogy ezt végrehajtsák.
Az erek belső falán (érbelhártya) sérülések keletkezhetnek a magas koleszterin, a magas vérnyomás, a dohányzás vagy a cukorbetegség hatására. Ezek is okozhatnak érelmeszesedést. Ha az érbelhártya megsérül, nem tudja kitágítani az ereket a véráram növeléséhez. Amennyiben kevesebb vér áramlik a péniszbe, kevésbe kemény lesz az erekció.
(WEBBeteg - Tóth András, újságíró Forrás: WebMD)