PCOS ciszta: kialakulás, tünetek és kezelés
A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma egy hormonális rendellenesség, melynek során több, kisebb-nagyobb ciszta képződik a petefészekben. Ezek a ciszták gyakran megnehezítik a termékenységet és egyéb egészségügyi problémákat is okozhatnak. De mi áll a PCOS kialakulása mögött? Milyen tünetekkel jár, és elősegíthetjük-e a petefészek ciszták felszívódását? (x)
PCOS ciszta kialakulása
A PCOS-ben a ciszták kialakulása a hormonok egyensúlyának felborulásával kezdődik. Az inzulinrezisztencia és a túlzott mennyiségű férfihormonok termelése együttesen megakadályozhatják az ovulációt, ami ciszták kialakulásához vezet a petefészkekben.
PCOS tünetei
A PCOS tünetei változatosak, de a leggyakoribbak közé tartoznak:
- Menstruációs rendellenességek vagy a menstruáció elmaradása
- Az ovuláció hiánya vagy szabálytalansága
- Több apró, vagy akár nagyobb ciszta megjelenése a petefészkekben
- Bőrproblémák, mint akné és pattanások
- Magas inzulinszint, inzulinérzékenység problémái vagy rejtett cukorbetegség
- Meddőségi problémák
- Túlzott szőrnövekedés az arcon és egyéb testrészen (férfias jellegű szőrnövekedés)
- Fokozott hajvesztés, potenciális kopaszodási jelek
- Súlygondok, túlsúly vagy elhízás
- Néha hasi görcsök.
PCOS ciszta felszívódásának elősegítése
A policisztás petefészek-szindróma, röviden PCOS, sok nő életét érinti világszerte. Az egyik leggyakoribb kérdés, amit ezek a nők feltesznek: vajon lehetséges-e a PCOS-ben kialakuló ciszták természetes úton történő felszívódása? A válasz igen. Több nő is beszámolt már arról, hogy természetes módszerekkel sikerült elősegítenie a ciszták felszívódását. Az egyik népszerű megoldásuk a PCOS tea, mely speciális hazai gyógynövények kombinációját tartalmazza, és segíthet a hormonszint kiegyensúlyozásában és a ciszták felszívódásában. Mielőtt azonban bárki ilyen természetes kezelésbe kezdene, alapvető fontosságú az orvosi konzultáció.
Sokak számára talán meglepő, de a PCOS nemcsak gyógyszeres kezeléssel, hanem életmódbeli változtatásokkal is kezelhető. Az érintett nők számára az életmódváltás – mint például az egészséges táplálkozás, gyógynövényes tea fogyasztás, rendszeres testmozgás és testsúlycsökkentés – ez utóbbiak az inzulinrezisztencia csökkenését is okozhatják - kulcsfontosságú lehet. A kutatások szerint a PCOS-sel élő nők egyharmada képes hormonháztartásának rendezésére csupán életmódbeli változtatásokkal, gyógyszeres beavatkozás nélkül.
A gyógyszeres kezelés ugyanakkor számos lehetőséget kínál, főként az inzulinrezisztencia és a férfihormonok hatásának kezelésére, illetve a peteérés elősegítésére. A metformin hatóanyagú készítmények, amelyek a cukorbetegek kezelésében is szerepet játszanak, szintén alkalmazhatók PCOS esetén.
Összefoglalva, bár a PCOS nehezen gyógyítható betegség, számos módszer létezik a panaszok enyhítésére és a betegség kezelésére. Az életmódváltás és a gyógyszeres kezelés kombinációjával a PCOS-ben szenvedő nők is teljesebb, egészségesebb életet élhetnek.