Szülés másképpen: új szereplő a hazai magánegészségügyi piacon

Budai Perinatális Központ
megjelent:

Egyedi és innovatív megoldásokat nyújt a hazai magánegészségügyi piac máris fontos szereplőjévé előlépő Budai Perinatális Központ (BPK). A másfél éve működő intézmény három területre fókuszál, a szüléskísérésen kívül várandósgondozásra, illetve a szülés utáni utógondozásra is van lehetőség. Kinek lehet ma elérhető alternatíva a kórház falain kívül zajló vajúdás és szülés?

Van igény a bensőségesebb hangulatú vajúdásra

A szemünk előtt alakul át a hazai szülészeti ellátás, a családok számára pedig újfajta lehetőségek érhetők el – és ez mindenképpen jó hír. Minden várandós nőben jogosan tevődik fel a kérdés, hogy hol és hogyan is szüljön. Állami kórházban, magánklinikán, intézményen kívül otthon, vagy egy erre szakosodott központban? Szerencsére ma már van lehetőség a választásra, és ez azért is jó, mert az utóbbi időben – a szabad orvosválasztás megszűnése is ráerősíthetett erre – nagyobb lett a kereslet a nem állami kórházban történő szülésre. (A szülések jelenleg nagyjából egy százaléka történik kórházon kívül.)

Azt, hogy valóban van igény a bensőségesebb hangulatú, felesleges orvosi beavatkozás nélküli vajúdásra, a nemrég megjelent jogszabálytervezet – a kiválasztott intézményekben kevesebb orvossal, szülésznők jelenléte mellett adhatnának életet gyermeküknek a nők – is jól mutatja, amely gyökeresen átalakítaná a szülészeti ellátást. Jelenleg azonban az a tapasztalat, hogy a felesleges beavatkozások nélküli, háborítatlan szülés leginkább az intézeten kívül valósulhat meg. A háborítatlan szülés lényege ugyanis a természetes folyamatok támogatásában rejlik.

A vágyott háborítatlanságot növelheti a várandósság alatti testi-lelki felkészülés, egy biztonságos, megtartó közeg és nem utolsó sorban a segítő szakemberek közreműködése. Szintén az intézeten kívüli szülés mellett szólhat az a tény – kiolvasható az erre vonatkozó statisztikákból –, hogy az intézeten kívül induló szülések sokkal kisebb százalékban végződnek olyan beavatkozásokkal, amelyeknek hosszú távú hatása lehet a magzatra, illetve az anyára.

"Minden nőnek ott kellene szülnie, ahol biztonságban érzi magát, ha ez a kórházat jelenti, akkor ott, ám ha ez egy intézményen kívüli helyszín, akkor arra is legyen lehetősége"– vallja dr. Gutmann Orsolya, szülész-nőgyógyász szakorvos, perinatális szaktanácsadó, a Budai Perinatális Központ (BPK)egyik alapítója. Mint mondja, nekik az a legfontosabb, hogy a szülés a lehető legtermészetesebb legyen, és ebben a folyamatban vesznek ők részt támogatóként. A vágyott háborítatlanság csak úgy valósulhat meg, ha a szülés magától indulhat és a saját ritmusában haladhat, továbbá a fiziológiás folyamatok zavartalanul érvényesülhetnek, az anya és a születendő baba pedig végig kompetensek maradnak a folyamatban. Természetesen ez nem egyenlő a beavatkozás-mentességgel.

A kórházi szülésnél van lehetőség orvosi beavatkozásra, például a szülés menetének gyorsítására vagy gyógyszeres fájdalomcsillapításra. Intézeten kívül mi olyan eszközöket/módszereket használunk, amelyek természetes módon támogatják a test fiziológiás folyamatait. A támogató jelenlétnek például oxitocin felszabadító hatása van, míg a masszírozás kiváló fájdalomcsillapító, ahogy az illóolajok használata, a lágyszövetekkel való munka is sokat segíthet. Kihasználjuk a vízben vajúdás és szülés jótékony hatásait is” – ezt már Vass Gabriella bába-szülésznő teszi hozzá, aki szintén a központ alapítói között említhető.

Szabályozott feltételek mellett választható

A háborítatlanság egyre vonzóbb, de ki dönthet úgy, hogy a természet rendje szerint – otthonában vagy máshol – akarja világra hozni gyermekét? Ha valaki nem szeretne kórházban szülni – csak az alacsony rizikójú várandósságoknál jöhet szóba –, több lehetőség közül is választhat, természetesen akkor, ha megfelel a rendeletben leírt feltételeknek. Magyarországon az intézeten kívüli szülést ugyanis 2011 óta szabályozza kormányrendelet, amely azt is jelenti, hogy szigorú feltételek vonatkoznak arra, milyen szaksegítők – minimum két bába (szülésznő) vagy egy szülészorvos és egy bába – közreműködésével lehet ily módon vajúdni és szülni.

Az viszont már nincs megkülönböztetve a jogszabályban, hogy valaki az otthonában, vagy más, szülések kísérésére alkalmas helyszínen szüli meg gyermekét. (A szabályozás szempontjából az intézeten kívüli és az otthonszülés rokon fogalmak, csak a helyszín különbözik.) A szülés csak akkor történhet intézeten kívül, ha a terhesség szövődménymentes, az édesanya még nem töltötte be a 40. életévét (első szülés esetén), a terhességi kor a betöltött 37. és 41. hét között van és a baba fejvégű fekvésű.

A rendelet meghatározza az egyértelműen kizáró feltételeket is, így például az olyan anyai, illetve magzati betegségeket/állapotokat, kórelőzményeket, amelyek veszélyeztethetik az édesanya és a baba életét, egészségét. De elvárás például a háttérkórház – a BPK háttérkórháza a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház – is, és ez nem lehet 20 percnél távolabb az intézeten kívüli szülés helyszínétől. A központ szakemberei számára is nagyon fontos a biztonság, ahogy az is, hogy el tudják dönteni, meddig normális egy szülési folyamat és mikor – eleve kis százalékban fordul elő – van szükség beavatkozásra, kórházi körülményekre.

Perinatális központ: nem születésház, annál jóval több

A BPK nem egy születésház, hiszen nem csak szüléskísérést vállalnak az intézmény falain belül. Rengeteg hasznos szolgáltatás – teljeskörű várandósgondozás, testi-lelki felkészülés, gyermekágyas foglalkozások és programok – közül válogathatnak az itt megforduló anyák, akik minden lényeges segítséget megkaphatnak már a fogantatástól kezdődően egészen a gyermekágyas időszak végéig. A szülés háborítatlanságát, biztonságát növelheti, ha a várandós nő mentálisan és fizikailag is fel tud készülni e fontos eseményre, és ehhez igyekeznek minden segítséget megadni a gyermeküket váró nőknek és családjuknak (de akár azoknak is, akik máshol, például kórházban fognak szülni).

A testi és pszichés felkészülést segíti például a női test működését és megértését célzó Spinning Babies® oktatás, ahogy a trauma- és feszültségoldás is (TRE®), amely a korábbi negatív szülésélmény feldolgozását is segítheti. A felkészülés mellett elérhetők csoportfoglalkozások – például koraszülött gyermekek szüleinek, friss gyermekágyas. anyáknak – is. Mindezek mellett a várandósság időszakában szükséges vizsgálatokat – ultrahang, genetikai szűrés, laborok – is igénybe lehet venni a központban. A szülés utáni teendőkben, az utógondozásban – például szoptatási tanácsadás, BCG-oltás, hallásvizsgálat – is számíthatnak a szülők a központ szakembereire.

A központ rövid távú céljai között szerepel ugyan a további bővülés, ám törekednek arra, hogy a havonta vállalt szülések száma – körülbelül 20 szüléskísérés – ne lépje túl azt a mennyiséget, ami felett már csak nehezen tudják biztosítani azt az odafigyelést és időt, ami számukra elengedhetetlen. A központ életében részt vesz a hat alapító – dr. Gutmann Orsolya szülész-nőgyógyász szakorvos, Szelényi Nóra és Ördögh Csilla pszichológus, Veisenberger Eleonóra és Tutsek Annamária dúla, Spinning Babies® szülőoktató, Vass Gabriella bába-szülésznő –, de rajtuk kívül neonatológus, endokrinológus, szonográfusok, pszichológusok, szülésznők/bábák, dúlák, szoptatási és hordozási tanácsadók, bodyworkerek is segítik az itt zajló munkát.

A szakmai alapítók mindannyian, illetve a központban dolgozó szakemberek közül többen perinatális szaktanácsadók is, a különböző területeket lefedő szaktudásukat a perinatális – a születés előtti és körüli emberi fejlődés körülményeit és annak hatásait kutatja – ellátás során hasznosítják.

(Budai Perinatális Központ)

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Támogatott tartalom - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász és Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász