Nem ez a fő ok, de a hideg "besegíthet" a kórokozóknak

Szponzorált tartalom
megjelent:

Nem ez a fő oka, a hideg mégis közvetetten hozzájárulhat a felfázás kialakulásához. Érdemes megfogadni az "öregek" tanácsát, és ősszel, télen védeni a derekat, a medencetájékot a lehűléstől, mert a lelassult vérkeringés gyengíti a helyi védekezőrendszert, ez pedig kedvez a kórokozók támadásának. (x)

A hólyaghurut, orvosi nevén cisztitisz, vagy ahogyan a legtöbb nő ismeri, a felfázás baktériumfertőzés következménye. A kórokozók ebben az esetben nem kívülről, hanem a szervezeten belülről támadnak; legtöbbször a normál körülmények között a bélrendszerben megtalálható E. coli baktérium okozza a betegséget, amely tipikusan női probléma. Ennek oka a női test felépítése: a végbélnyílás közelsége miatt a baktériumok könnyen elérhetnek a férfiakénál sokkal rövidebb húgycsőbe, onnan pedig a húgyhólyagba, ahol gyulladást okoznak.

Előzzük meg a hólyaghurutot!

Számos oka lehet a baktériumok elszaporodásának. Tartsuk be a higiéniai szabályokat: érdemes pisilés előtt és után is kezet mosni; az intimterületeken ne használjunk illatosított mosakodószereket; vécéhasználat után mindig elölről hátrafelé töröljünk. Ha érezzük az ingert, menjünk mosdóba és ürítsük ki a hólyagunkat, ugyanis a pangó vizelet kedvez a baktériumok megtelepedésének. Szexuális érintkezés közben is könnyen besodródhatnak a baktériumok a húgycsőbe, tanácsos az aktus után azonnal elmenni vécére. A szűk, műszálas alsóneműk helyett viseljünk pamutot; hideg időben óvjuk a medencetájékot a lehűléstől, öltözzünk rétegesen; uszoda vagy edzés után cseréljük szárazra a nedves ruhát.

Sürgető inger, égő érzés, fájdalom

A fertőzés tünetei hirtelen jelentkeznek, a kórokozók ugyanis rendkívül gyorsan képesek szaporodni a hólyagban pangó vizeletben: 15-20 percenként megduplázódik a számuk. A felfázás jellemző tünete az állandó, sürgető vizelési inger, a pisilést égő, csípő érzés kíséri, és nem hoz megkönnyebbülést, mert csak igen kis mennyiség ürül egy-egy alkalommal. Jelentkezhet alhasi fájdalom, súlyosabb esetekben ún. felszálló fertőzésként lázzal társuló vesemedence-gyulladás is kialakulhat. Éppen ezért fontos, hogy felismerjük a tüneteket, és már az első jeleknél elkezdjük a kezelést, a tünetenyhítést.

Antibiotikum nélkül is gyógyulhatunk

A hólyaghurutot okozó baktériumok ellen általában antibiotikumot ír fel az orvos, ám a felfázás korai szakaszában létezik egyéb alternatíva is. Köztudott, hogy az antibiotikumok nemcsak a rossz, hanem a hasznos baktériumokat, így a hüvely enyhén savas pH-értékének fenntartásáért felelős Lactobacillusokat is elpusztítják – ez pedig növeli az újrafertőződés kockázatát. Amikor megjelennek a hólyaghurut tünetei, az első teendő a bőséges folyadékfogyasztás: igyunk sok vizet vagy vizelethajtó hatású gyógyteát (csalán, kukoricabajusz, aranyvessző, hibiszkusz stb.), ezzel egyrészt hígítjuk a vizeletet, másrészt elősegítjük a baktériumok kiürülését a hólyagból.

Urzinol tabletta

Vény nélkül kapható, medveszőlőlevélkivonat-tartalmú hagyományos növényi gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

Medveszőlőlevéllel a korai tünetek ellen

A tünetek enyhítésében segít a patikában recept nélkül kapható Urzinol tabletta, amely a húgyúti betegségek gyógyítására évszázadok óta használt medveszőlőlevél magas koncentrációjú kivonatát tartalmazza. A medveszőlőlevél természetes antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatását klinikai vizsgálatok is igazolták. A medveszőlőlevél-kivonat enyhíti a hólyaghurut korai tüneteit: csökkenti a gyakori vizelési ingert és mérsékli az égő érzést vizeléskor. A medveszőlőlevél antibakteriális hatóanyagával szemben nem alakul ki rezisztencia; ha a panaszok megjelenését követő 48 órában elkezdjük a szedését, a terápia pár nap alatt eredményt hozhat, ez a növényi gyógyszer biztonságos és hatásos alternatíva lehet az antibiotikumok helyett.

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Dr. Rose Magánkórház - Dr. Illanitz Elemér
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Csuth Ágnes, Dr. Reinhardt István
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító