Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról: mit tehetünk ellene?
A hüvelyszárazság sok nő számára okoz problémát: változókorban igen gyakori, de fiatalabb korban is kialakulhat a kellemetlen tünetekkel járó állapot, amelyről nem szívesen beszélnek az érintettek. Pedig van segítség a tünetenyhítésben. (x)
Az intimszárazság tünetei – viszketés, feszítő, égő érzés – sok nő számára teszik nehezen elviselhetővé a mindennapokat. A fájdalommal járó intim együttlétek a párkapcsolatra is rányomják a bélyegüket, lelkileg is megviselhetik az érintetteket. Ennek ellenére sok nő még az orvosának sem említi a problémát, bár az magától nem múlik el. A hüvelyszárazságot kezelni kell, nemcsak a hétköznapi jóllétünk érdekében, de azért is, hogy elkerüljük az intim- és húgyúti fertőzéseket.
Mi okozza a hüvelyszárazságot?
Az intimproblémákat általában a hüvelyváladék változása jelzi a nők számára – a hüvelyszárazság esetében nem a szín vagy a szag „mutatja” a gondot. Az intimszárazság azért alakul ki, mert a hüvely természetes nedvessége csökken, ezáltal a hüvelyhám érzékennyé, sérülékennyé válik, elveszíti rugalmasságát. A kínzó probléma oka leggyakrabban az ösztrogénszint csökkenése, hiszen ez a hormon felel a hüvelyhám egészségéért is.
Nem csak a változókor problémája
A hüvelyszárazság a klimax egyik leggyakoribb tünete. Az ösztrogénszint csökkenése ebben a korban természetes folyamatként következik be: az 50 feletti nők közül minden második megtapasztalja a kellemetlen állapotot. Fiatalabb nőknél szülés után, a szoptatás ideje alatt vagy hormonális fogamzásgátlók szedése miatt változhat a hormonszint, de egyes gyógyszerek, például antidepresszánsok és antihisztaminok, valamint a stressz, a túlzásba vitt sport vagy a drasztikus fogyókúra is hatással lehet a hormonháztartásra.
Mit tehetünk?
Több kezelési lehetőség közül is választhatunk, ma már mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb segítséget, ebben érdemes az orvos tanácsát is kikérni.
- Hormonpótlás: a hormonkezelés regenerálja a hüvelyhámot, de a terápia nem mindenki számára alkalmas. Emlőrákkal kezelteknél, infarktus vagy sztrók veszélye esetén például ellenjavallt.
- Intimlézer-kezelés: ez a modern, minimális beavatkozást igénylő eljárás serkenti a szövetek regenerálódását. Hatása hosszan tartó, de több kezelésre is szükség van, és az ára miatt nem mindenki számára elérhető.
- Hüvelyi hidratálók: természetes alapú, hormonmentes készítmények, amelyek recept nélkül kaphatók. Regenerálják és nedvességgel töltik fel a hüvelyhámot, hosszabb távon is alkalmazhatók.
Cikatridina: megbízható, hormonmentes segítség
A hüvelyszárazság kezelésében hosszú távú segítséget nyújt a hormonmentes, komplex összetételű Cikatridina hüvelykúp és a Cikatridina kenőcs. A gyógyszertárban recept nélkül kapható készítmények hialuronsavat és gyógynövények kivonatát, illetve ápoló olajokat tartalmaznak. A kúpot a hüvelyben, a kenőcsöt a szeméremtest és a hüvelybemenet környékét borító hámszövet irritációjának enyhítésére lehet alkalmazni, önállóan vagy egymással kombinálva.
A Cikatridina hüvelykúp hatásosságát több klinikai vizsgálat is igazolta. Egy kutatásban a Cikatridina hüvelykúp, illetve az intimlézer-kezelés hatását hasonlították össze – kiderült, hogy az eredményességet tekintve a két módszer egyenértékű. Egy nemrég megjelent tanulmányban a szerző arra is rámutat, hogy ha a Cikatridina hüvelykúpot a lézeres beavatkozások előtt alkalmazzák, az fokozza a kezelés hatását. A Cikatridina azért hatásos a szövetregenerációban, mert akészítmények fő összetevője nagy molekulasúlyú hialuronsav, amely vízben gazdag védőréteget képez a felszínen, ezzel segíti a hegesedés nélküli, rugalmas, új hámszövet képződését. A cikk arra is felhívja a figyelmet, hogy a Cikatridina hüvelykúp hormonterápiával kombinálva, valamint a hormonpótlással elért eredmények hosszú távú fenntartásában is hatásos.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT! |