Új kozmetikum a gyermekágyi időszak higiéniájához
megjelent:
A szülés utáni időszak testileg és lelkileg is hatalmas változásokat hoz az édesanyák életébe. A gyermekágyi hetekben a regeneráció mellett az intimhigiénia is fokozott odafigyelést igényel, hiszen ebben az időszakban különösen érzékenyek lehetnek a fertőzésekre, és sokan tapasztalnak olyan panaszokat is, mint például az aranyér. (x)
Több hétig is eltart a regeneráció
A szülés utáni felépülés számos tényezőtől függ: a szülés módjától, a vajúdás hosszától, az édesanya életkorától és általános egészségi állapotától, egyéni sajátosságoktól. Császármetszés után kifejezetten fontos az orvosi előírások betartása, bizonyos fizikai aktivitások kerülése. Az öltések 5-10 nap alatt gyógyulnak (azokat tisztálkodás előtt érdemes vízálló tapasszal leragasztani), az izmok regenerálódásához viszont akár 12 hétre is szükség lehet.
A gátseb általában 7-10 nap alatt gyógyul – az érzékeny területet érdemes széklet- és vizeletürítés után is meleg vízzel lemosni, hogy elkerüljük a fertőzéseket. Az érintett területnek jót tehet az óvatos hűtés, esetleg – az orvossal egyeztetve – fájdalomcsillapítók használata. Figyeljünk oda az emelt folyadékbevitelre, és táplálkozzunk rostgazdagon, ezzel elkerülhetjük a székrekedést.
Lochia – természetes jelenség szülés után
A szülés után a méhet borító felszíni nyálkahártya lelökődik és vérzés kíséretében kiürül – ez az úgynevezett lochia, amelynek a távozása nagyjából hat héten át tart. Ez idő alatt a tampon- és intimkehely-használat tilos, azok helyett nagy nedvszívóképességű egészségügyi betéteket, esetleg speciális, hálós alsóneműket válasszunk. A szülés utáni első pár napban, illetve szoptatás után a lochia színe pirosabb, mennyisége bővebb, idővel azonban a mennyisége csökken, állaga vizessé válik, színe pedig rózsaszínes-barnássá, majd sárgásfehérré alakul. Ezzel nem szükséges orvoshoz fordulni, ha nem jár fájdalommal, lázzal vagy gyengeséggel.
Aranyér: a kismamák többségénél kialakul
A lochiával szemben az aranyér nem számít a várandósság természetes velejárójának, bár a kismamák közel 60-70 százalékánál megjelenik. Az aranyeres csomók begyulladhatnak, vérezhetnek, de a feljebb már javasolt rostdús étrenddel, bőséges folyadékfogyasztással, illetve vény nélkül kapható patikaszerekkel mérsékelhetők a fájdalmas panaszok. A helyi kezelés célja a panaszt okozó tünetek enyhítése: a fájdalom, a vérzés és a viszketés csillapítása, a gyulladás csökkentése. Az aranyeres csomók érzékenysége miatt különösen kíméletes, mégis alapos tisztításra van szükség, a székletben található bélbaktériumok ugyanis igen fájdalmas gyulladást okozhatnak a sérült aranyeres vénákon.
Néhány eszköz kerülendő
A rendszeres tisztálkodás nemcsak a komfortérzetet növeli, hanem a fertőzések kialakulását is megelőzheti. Naponta legalább kétszer, illetve minden székletürítés után ajánlott langyos vízzel lemosni az intimterületet. A szappanok és illatos tusfürdők ebben az időszakban nem javasoltak, mivel irritálhatják a gyógyuló sebeket és a végbél környékét – különösen, ha a várandósság vagy a szülés után aranyér is kialakult.
Proktis-M tisztítóhab: a valódi tisztaság érzése
Ha aranyeres panaszaink vannak, kerüljük az érzékeny terület dörzsölését! A legjobb, ha egyáltalán nem is kell megérintenünk a fájdalmas testtájat. Válasszunk olyan speciális tisztítóhabot, amely a végbélnyílás környékére permetezhető, frissít és ápol, és megkönnyíti a szennyeződések eltávolítását! Ilyen a patikában kapható Proktis-M tisztítóhab, amelyet közvetlenül a kritikus területre kell felpermetezni, majd fél perc várakozás után csak vízzel leöblíteni, így nem kell kézzel érinteni a végbélnyílás környékét.
A Proktis-M tisztítóhab nyugtató, bőrpuhító és hűsítő hatású, kíméletesen távolítja el a visszamaradó székletet anélkül, hogy irritációt okozna, miközben segít fenntartani a bőr természetes védőrétegét. Bármely aranyérellenes készítménnyel együtt alkalmazható. Kiszerelése gazdaságos: napi kétszeri használat esetén legalább három hónapra elegendő.