Ortopédia és rehabilitáció: út a gyógyuláshoz

Szponzorált tartalom
megjelent:

A legtöbben csak akkor keresnek fel ortopéd szakorvost, amikor már komoly fájdalmak jelentkeznek, vagy egy sérülés akadályozza a mindennapi mozgást. Pedig az ortopédia nemcsak gyógyít, hanem megelőz, korrigál és visszavezet az aktív életbe. (x)

Az ortopédia a mozgásszervi problémák orvoslásának tudománya. A legtöbben csak akkor keresnek fel ortopéd szakorvost, amikor már komoly fájdalmak jelentkeznek, vagy egy sérülés akadályozza a mindennapi mozgást. Pedig az ortopédia nemcsak gyógyít, hanem megelőz, korrigál és visszavezet az aktív életbe – ehhez pedig szorosan kapcsolódik a rehabilitáció is.

A cikkből megtudhatod, pontosan mit takar az ortopédia, milyen panaszok esetén érdemes ortopéd szakorvoshoz fordulni, hogyan épül fel egy vizsgálat vagy kezelés, és milyen szerepet játszik a rehabilitáció a teljes felépülésben.

Mit jelent pontosan az ortopédia?

Ortopédiai felvételAz ortopédia az orvostudomány egyik legdinamikusabban fejlődő ága, amely a csont- és izomrendszer, ízületek, inak, szalagok és a gerinc betegségeivel, sérüléseivel foglalkozik. A név eredete a görög „orthos” (egyenes) és „paideia” (nevelés) szavakból származik – vagyis eredetileg a gyermekek csontfejlődésének korrekciójára utalt.

Ma már azonban nemcsak gyermekeket kezelnek az ortopédiai szakrendeléseken. A szakterület kiterjed a veleszületett mozgásszervi rendellenességek – például a dongaláb – kezelésére, foglalkozik a gerincferdüléssel, porckopással (artrózissal), sportsérülések utókezelésével, baleseti csontsérülések helyreállításával, valamint krónikus hát-, váll- és térdfájdalommal is. Az ortopédia tehát komplex megközelítést igényel, hiszen egy-egy panasz mögött több szervrendszer együttes problémája is állhat.

Mikor fordulj ortopéd szakorvoshoz?

Sokan halogatják az ortopédiai vizsgálatot, mondván, hogy „ez csak izomláz” vagy „majd elmúlik”. Azonban ha a fájdalom visszatér, hónapok óta fennáll, vagy már a mozgásban is korlátoz, nem érdemes tovább várni. Ha gyors, várakozás nélküli ellátást szeretnél, az ortopédia magánrendelés ideális megoldás lehet. Itt személyre szabott figyelem és rövid határidő vár rád.

Ortopéd szakorvoshoz akkor érdemes fordulni, ha például reggelente merev, fájó ízületeket tapasztalsz, ha hirtelen mozdulatnál „kiugrik” egy ízület, vagy ha a járás, lehajolás és guggolás egyre nehezebbé válik. Ugyancsak ortopédiai kivizsgálásra van szükség, ha sport közben megsérültél, hátfájás kínoz, vagy mozgás során ropogás, kattogás jelentkezik. A cél itt nemcsak a fájdalom enyhítése, hanem az ok feltárása és a tartós kezelés is. Ennek érdekében gyakran képalkotó diagnosztikára – röntgenre, MRI-re vagy ultrahangra – is szükség van.

Hogyan zajlik egy ortopédiai vizsgálat?

Egy ortopédiai vizsgálat első lépése az anamnézis felvétele, vagyis az orvos részletesen kikérdez a panaszokról, az életmódról, a korábbi sérülésekről és betegségekről. Ezután következik a fizikális vizsgálat, melynek során az orvos megvizsgálja a mozgástartományt, izomerőt, ízületek működését, esetleges duzzanatokat vagy deformitásokat. A következő lépés lehet egy képalkotó vizsgálat – például röntgen, MRI vagy CT –, amely segít pontos diagnózist felállítani.

Miután minden szükséges adat rendelkezésre áll, az ortopéd szakorvos meghatározza a kezelési tervet. Ez lehet konzervatív terápia, például gyógytorna vagy injekciós kezelés, de bizonyos esetekben műtét is indokolt lehet. Az ortopédia egyik előnye, hogy sok esetben a megfelelő időben elkezdett kezelés elkerülhetővé teszi a sebészeti beavatkozást.

Miért elengedhetetlen a rehabilitáció?

A rehabilitáció az ortopédia elengedhetetlen kiegészítője, különösen műtétek vagy krónikus állapotok után. Ilyenkor célzott gyógytornával, fizioterápiás kezelésekkel segítjük a szervezetet visszatérni a korábbi mozgásterjedelemhez és terhelhetőséghez.

A rehabilitációs folyamatban csökkenthető a fájdalom, növelhető a mozgástartomány, visszaépíthető az izomerő, helyreállíthatók a helyes mozgásminták, valamint megelőzhetők a további sérülések. Egy ortopédiai műtét, például egy csípőprotézis beültetése után a rehabilitáció akár fél évig is eltarthat. Ugyanakkor egy kisebb vállsérülés vagy bokaficam után is több hetes célzott kezelésre lehet szükség a teljes gyógyuláshoz. Megfelelő rehabilitáció nélkül pedig könnyen maradhatnak vissza panaszok vagy mozgáskorlátozottság.

Konzervatív kezelés vagy műtét?

Ez az ortopédiában gyakran felmerülő kérdés, és a válasz mindig egyéni elbírálás alapján dől el. Vannak olyan esetek, amikor elegendő lehet egy jól felépített konzervatív kezelés. Ilyen például a gyógytorna, a manuálterápia, a lökéshullám-kezelés, az injekciós terápia (például hialuronsav vagy PRP), vagy bizonyos ortézisek alkalmazása. Sok esetben a gyógyszeres kezelés – fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők – is hatékony lehet.

Azonban előfordul, hogy a fájdalom már olyan mértékű, vagy az elváltozás olyan súlyos, hogy műtét nélkül nem lehet helyreállítani az életminőséget. Ilyenkor például protézis beültetés, porcplasztika vagy más sebészeti beavatkozás válhat szükségessé. Fontos hangsúlyozni, hogy a műtét sosem öncélú – mindig a teljes gyógyulás és a hosszú távú mozgásképesség helyreállítása érdekében történik.

Gyógytorna az ortopédiában

Gyógytornázó nőA gyógytorna az ortopédia egyik legfontosabb pillére. Nemcsak a sérülés vagy műtét utáni rehabilitációban játszik szerepet, hanem a megelőzésben is. A célzott mozgásterápia lehetőséget ad arra, hogy a test fokozatosan újra felvegye a helyes mozgásformákat, javuljon az izomerő és csökkenjen a fájdalom.

A gyógytorna program minden esetben személyre szabott. A szakember az ortopéd szakorvossal együttműködve összeállít egy olyan tervet, amely tartalmazhat izomerősítést, nyújtást, egyensúlyfejlesztő és koordinációs gyakorlatokat, valamint a funkcionális mozgásminták újratanítását. A rendszeres gyógytorna nemcsak a testnek, hanem a léleknek is segít: önbizalmat ad és visszahozza az irányítást a test felett.

Ne várj a fájdalomig

Az egyik legnagyobb hiba, amit sokan elkövetnek, hogy csak akkor keresnek fel ortopéd szakorvost, amikor már elkerülhetetlen a műtét. Pedig az ortopédia nemcsak a „végső megoldás” szakterülete, hanem a megelőzésé is. Egy rossz testtartás, túl sok ülés vagy mozgáshiány is okozhat olyan elváltozásokat, amelyek hosszú távon fájdalomhoz és korlátozottsághoz vezetnek.

Ezért különösen fontos, hogy figyelj a tested jelzéseire, iktass be rendszeres mozgást az életedbe, sportoláskor ügyelj a bemelegítésre és technikára, illetve ne habozz szűrésre menni, ha visszatérő panaszokat tapasztalsz. Az ortopédia célja nemcsak a fájdalom megszüntetése, hanem a minőségi, aktív élet biztosítása.

Az első lépés a gyógyuláshoz

Ha mozgásszervi panaszaid vannak, ne halogasd a kivizsgálást. Az ortopédia és a rehabilitáció kéz a kézben segíthetnek visszatérni az aktív, fájdalommentes élethez. Az első lépés sokszor csak annyi, hogy időpontot kérsz egy ortopéd szakorvoshoz – és ezzel elindulsz egy olyan úton, ahol újra szabadon mozoghatsz.

Cikkajánló

Mi a lupusz?
Mi a lupusz?

Rövid összefoglaló a betegségről.

Alacsony vérnyomás, magas pulzus
Alacsony vérnyomás, magas pulzus

Betegséget jelez?

Oxygen Medical - Dr. Dobos Márta, ortopédus
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője