A probiotikumok csökkentik a koleszterinszintet?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A legtöbb ember, akinek magas a koleszterinszintje, általában nem használ koleszterincsökkentő gyógyszert vagy csak legvégső esetben alkalmazza azt, hiszen számos étrendi és életmódbeli változtatással csökkenthető a koleszterinszint.

A leggyakrabban ajánlott táplálék- kiegészítők (rost, halolaj, Co Q-10, E-vitamin) ugyan segítenek megvédeni a szervezetet az LDL koleszterin káros oxidációjától, ám nem csökkentik a koleszterinszintet.

A probiotikum tartalmú étrend-kiegészítők segítenek helyreállítani az úgynevezett jó baktériumok mennyiségét a belekben. A probiotikumokat leggyakrabban emésztési rendellenességek kezelésére vagy az immunrendszer támogatására alkalmazzák. A legbiztonságosabb kiegészítők közé tartoznak, mert nem jutnak a véráramba és alapvetően nem mérgezőek. A legújabb kutatások szerint azonban még egy fontos egészségügyi előnyük van: csökkentik a koleszterinszintet is.

Kutatások szerint a probiotikumoknak koleszterinszint csökkentő hatása van

A legújabb kutatások szerint a probiotikumok segítik a koleszterinszint csökkentését, ám a kutatás jelenlegi fázisában még nem tudnak pontos dózis-hatás összefüggésről beszámolni. A koleszterincsökkentő probiotikus készítmény még kipróbálási fázisban van, mely azt jelenti, hogy a kísérleti alanyok néhány héten vagy hónapon át szedik azt, mialatt rendszeres vérvizsgálattal követik nyomon a koleszterinszintjüket a dózis és a hatékonyság értékelése céljából.

A kutatások azt sugallják, hogy a bifido baktérium csoport, mely elsősorban a vastagbélben él, felelős a probiotikumok koleszterincsökkentő hatásáért. Tehát, ha szeretné a koleszterinszintjét természetes úton csökkenteni, olyan táplálékot vagy táplálék-kiegészítőt válasszon, mely bifidusz organizmusokat is tartalmaz. Ugyanakkor ne feledje el kikérni orvosa véleményét sem, hiszen csak az ő segítségével fogják tudni kiértékelni, mennyire volt hatásos a választott kúra!

Tovább Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Mikor szedjünk probiotikumot?

Dr. Borsi-Lieber Katalin
Probiotikum
A probiotikumok a bél mikroflórájának olyan, jótékony hatással bíró, természetes, élő mikroorganizmusai, melyek segítenek megőrizni és helyreállítani bélflóránk egészségét, és ezzel immunrendszerünk megfelelő működésében is nélkülözhetetlenek.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg összeállítás - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest