Prosztatamegnagyobbodás: Mennyire veszélyes?
Az idősebb férfiaknak gyakran vannak vizelet-visszatartási problémái. Többnyire többszöri próbálkozás után sikerül csak kiüríteni a hólyagot. A vizelési inger is egyre gyakoribb.
A húgycsövet a megnagyobbodott prosztata nyomja és beszűkíti. Az érintettek sokszor tartanak a prosztataráktól. A legtöbb esetben azonban a prosztatamegnagyobbodások jóindulatú elváltozások. A probléma az európai és amerikai 60 év fölötti férfiak 80 %-át érinti.
Körülbelül 20%-uknak van szüksége műtétre. A szövetgyarapodás műtéti úton is eltávolítható. Gyógyszerek is segíthetnek: például az alfa-receptorblokkolók, melyek megnyugtatják a prosztata izomzatát, ezáltal a hólyag könnyebben tud ürülni. Magára a prosztatamegnagyobbodásra viszont nincsenek hatással.
Mit tehetünk mi magunk?
A férfiak első sorban saját maguk tehetnek egészségükért. Fontos az egészséges zsírszegény táplálkozás, a sok mozgás és az alkoholfogyasztás mérséklése. A dohányzást is ajánlott abbahagyni. A hal és a szója fogyasztásának megelőző szerepe lehet, mivel ezeket az ázsiai országokban nagy mennyiségben fogyasztják, és ott a prosztatamegnagyobbodás jelentősen ritkábban fordul elő.
Ha az említett kellemetlen tüneteket tapasztalja, keressen fel egy szakorvost, hogy a betegség minél hamarabb kezelhető legyen.
Prosztatavizsgálat: kellemetlen, de nem fájdalmas |
A prosztata fizikális vizsgálata a végbélen keresztül történik (rektális digitális vizsgálat). Ez úgy történik, hogy a beteg álló helyzetben előrehajol, vagy féloldalasan fekszik felhúzott lábakkal. Ezek a testhelyzetek megkönnyítik a vizsgáló orvos számára a végbélen keresztül a prosztata megtapintását. A vizsgálat egyszerű, gyors, és bár kellemetlen, de nem fájdalmas. Prosztatavizsgálat: kellemetlen, de nem fájdalmas |
(WEBBeteg – B. M.; Forrás: Netdoktor.de, Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos)