MR vizsgálattal szűrnék a prosztatarákot

Medipress
megjelent:

Brit kutatók a mágneses rezonanciavizsgálat (MR) segítségével szeretnék forradalmasítani a prosztatarák szűrését.

Prosztatarák: a második leggyakoribb daganat
A prosztatarák világviszonylatban a férfiak körében a tüdőrák után a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat, a betegek száma pedig az egész világon - így hazánkban is - évről-évre nő.
Prosztatarák>>

A prosztatarák férfiak esetén egyike a leggyakoribb rosszindulatú daganatoknak. Jelenleg a PSA (prosztata-specifikus antigén) szintjének mérése a legelterjedtebb szűrővizsgálat, azonban a módszer hatásfoka megkérdőjelezhető, ugyanis a fehérje szintje a vérben bármilyen prosztatát érő (tehát nem csak daganatos) folyamat kapcsán megemelkedhet. A másik módszer a végbélen keresztül, ultrahang-vezérelt szövettani mintavétel, ami viszont szintén nem pontos, ráadásul a beteg megterhelésével jár. Ezen okok miatt a prosztataszűréshez szükséges lenne merőben új módszereket bevetni.

A brit kormány 3 millió fonttal támogatott egy tanulmányt, mely az MR-t vetette be a prosztatarák diagnosztikájában. A képalkotó eljárástól azt várták, hogy a diagnózis felállításában jobb hatásfokkal rendelkezzen, valamint csökkentse a szükségtelen műtétek, és a rejtve maradt esetek számát.

A módszert számos, daganatos betegeket kezelő központban tesztelték. Richard Hindley (North Hampshire-i Kórház) szerint az MR egy biztonságos eljárás, melynek alkalmazása hozzájárul a szükségtelen mintavételek csökkentéséhez. A hagyományos mintavétel során gyakori a rossz diagnózis, ráadásul a tű nem éri el a prosztata minden részét. Ráadásul, mivel a beavatkozást a végbélen keresztül végzik, nem elhanyagolható a fertőzés kockázata sem.

Medipress

Cikkajánló

A prosztatarák tünetei

Dr. Kónya Judit, családorvos
Prosztatarák
A prosztata daganatos megbetegedése sokszor egyáltalán nem okoz panaszokat, vagy nehezen különböztethető meg annak jóindulatú megnagyobbodásától. A tünetek alapján ezért nehezen ismerhető fel a prosztatarák, az időben történő diagnózis hatékonyabb eszköze a szűrővizsgálaton való részvétel.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg összeállítás
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest