A nők kezében van a megoldás! - Interjú Dr. Kardos Róberttel

ProsztataCentrum
megjelent:

A feleségeknek komoly szerepük van házastársuk, élettársuk egészségének a megőrzésében! A népbetegségnek számító férfi urológiai problémák kivizsgálásáról és a nők szerepéről dr. Kardos Róbert urológussal, a Millenáris Egészségcentrumban dolgozó elismert szakemberrel készült exkluzív interjú.

Kezdjük a kályhánál. Az urológiai problémák esetében az egyik legsúlyosabb probléma az, hogy a férfiak egészen egyszerűen nem mennek el a kötelező szűrővizsgálatokra. Önnek mi a tapasztalata, mi lehet ennek az oka?

Ez első sorban azért van, mert a férfiak szemében az urológiai vizsgálat jelenleg egyet jelent a végbélen történő prosztata-megtapintással. A férfiak egy része pedig – mondhatnám – ijesztgeti a másik részét: hogy ez milyen kellemetlen, milyen borzasztó vizsgálat, és emiatt a férfiak óckodnak ettől. Azt hozzá kell tennem, hogy a rektális vizsgálat nem kellemetlenebb, mint a nőgyógyászati vizsgálat a nőknél megfelelő módon, és megfelelő kímélettel végrehajtva. Másrészt ez egy intim vizsgálat, amire nehezebben szánják rá magukat a férfiak. Tudják, hogyha az urológushoz elmennek, akkor erre a vizsgálatra sor kerülhet, főleg ha szűrésről van szó. Az a fontos, hogy a vizsgálat intimitása meg legyen– azaz olyan módon és olyan körülmények között történjen, ahol a beteg „biztonságban” érezheti magát: például olyan rendelőben ahová a vizsgálat során nem jönnek be, nem nyitnak be.

Kb. mint egy nőgyógyászati rendelőben. Azt kell tudatosítani, hogy nem jár különösebb kellemetlenségekkel, és az elő hírek rosszabbak, mint a valóság. Ez az alapvető ok. Másrészt ez egy intim dolog: nehezen tárulkoznak föl, nehezen mondják el, ha vizelettartási problémájuk vagy merevedési zavaruk van. Ezek azok a tényezők, amik befolyásolják a férfit abban, hogy eljöjjön-e vagy sem. Ezért is sikeresebbek csak a vér- vagy csak a vizeletvizsgálatok, hiszen arra jobban el mernek jönni a férfiak.

Mennyire mernek beszélni a férfiak a betegségeikről? Mennyire merik megosztani a tapasztalataikat?

Az ilyen jellegű tapasztalat elég nehezen kommunikálható a férfiak részéről. Ha egy férfi fél évig csak azon tanakodik, hogy elmenjen-e egy sima urológiai vizsgálatra, az után nem biztos, hogy szívesen számol be arról, hogy mi is történt odabent. A beteg erről nem szívesen nyilatkoznak, nem szívesen vállalják föl az arcukat. Magáról a prosztatáról – ami a férfi testének egy szerve – szintén nem szívesen beszélgetnek. Tartanak attól, hogy rákérdeznek: Miért érdekli ez Önt? Miért került Ön urológushoz? Mert baj van a prosztatájával? Nem tud vizelni? Merevedési zavara van? Az olyan fórumok, ahol az anonimitása megmarad a betegnek, például az internet – viszont jó megoldás lehet. Ez a félénkség egyébként korosztálytól független. A fiatal férfiakat a prosztatagyulladás, az idősebbeket a prosztata megnagyobbodás és a rák érinti. Alig van olyan férfi, aki nem találkozott életében prosztataproblémákkal.

A prosztatarák legjellemzőbb tünetei
A prosztatarák többnyire a prosztata (dülmirigy) külső felszínén fejlődik ki. Ezért korai stádiumban nem okoz panaszokat. Előre haladott állapotban azonban a rák oly mértékben kiterjedhet, és olyannyira megnövelheti a prosztata méretét, hogy beszűkítheti a húgycsövet. A prosztatarák legjellemzőbb tünetei

Mekkora szerepe van a nőknek?

Azok járnak jól, akik mellett ott van egy segítő társ, legyen az egy feleség vagy egy partner – aki egyébként aggódik. És szóba hozza, utána jár, megemlíti, elmondja. A nők tudják a férfiakat befolyásolni. Nem csak a prosztata ügyekben, hanem sok egyéb más dologban is. Azt gondolom, hogy a nők hatással vannak, főleg egészség dologban. A nők is látják ezeket a problémák. Nyílván a prosztatarák lassabban alakul ki, kezdetben nem okoz tüneteket, inkább a szűrésre kell figyelni. Ne nyugodjon bele, hogy a férje nem megy el! De azért a nők észrveszik, ha a férjük sokáig van a vécén, már negyedszer megy ki, éjszaka is járkál, már nem tudnak közösen elmenni egy színházba. A nő látja, hogy bajok vannak, és ha jó szándékkal, megfelelő szavakkal buzdítja a férjét, akkor az hamarabb jut el orvoshoz. A fiatalabb korosztályt érintő prosztatagyulladás a nőt is érinti, mert a nőknél kialakulhat ettől hólyaghurut vagy hólyaggyulladás – tehát közös a probléma. A nő nőgyógyászati problémájától a férfinak lehet egy húgycső gyulladása – és fordítva. Ha a gyulladás lefolyásának időszakban is kiegyensúlyozott partner kapcsolatban élnek, mindig fölmerül, hogy rendben van-e a partner, nem fertőzik-e meg egymást. Vannak olyan férfiak, akik egy új kapcsolat előtt mindenféle vizsgálatot elvégeztetnek, hogy ne fertőzzék meg az új partnerüket. A párkapcsolatok pozitívan befolyásolják a szűrővizsgálatok elvégzésének valószínűségét.

Mit tehet a feleség, ha a férje nem hajlandó elmenni az urológushoz, mert fél?

Ez nagyon nehéz. Csak beszélni tud egy feleség. Az okos feleség fölhívja a férj figyelmét egy-egy internetes lapra, például a ProsztataCentrumra, ad egy jó újságot a férje kezébe, aki csak elolvassa. Lehet burkoltan arra ösztönözni, hogy menjen el egy vizsgálatra, felvilágosítani, hogy ez nem olyan kellemetlen dolog, gyorsan és könnyen hozzáférhető.

Here önvizsgálat
15-35 év közötti férfiak körében leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés a hererák. Korai felismeréssel szinte 100 százalékosan gyógyítható a betegség, ezért is fontos a rendszeres önvizsgálat. Fontos, hogy a fiúk már 13-15 éves korban elkezdjék rendszeresen, legalább havonta egyszer megvizsgálni a heréiket, megtanulni érzékelni azok normális állapotát, mert csak így fogják tudni a későbbi eltéréseket felismerni. Hogyan ellenőrizze? - A herék önvizsgálatának lépései

Mit üzen a nőknek?

A nők legyenek tájékozottak, tudják meg, hogy milyen betegségek fenyegethetik a partnerüket, figyeljék partnerük hajlandóságát, próbálják meg őket rávenni, hogy menjenek el a szűrővizsgálatokra! A nőknek megvannak az eszközeik, fontos, hogy ezeket használják is.

(ProsztataCentrum)

Cikkajánló

Prosztata
A PSA (prosztataspecifikus antigén) tesztet 1970-ben fejlesztette ki Dr. Richard J. Ablin. Kezdetekben a tesztet a prosztatarák kezelésében a recidíva (kiújulás) monitorozására használták, majd az 1990-es években az FDA jóváhagyta és elfogadta, hogy a vizsgálat alkalmas a primer prosztatarák megjóslására is.

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest