Összefüggés a prosztatagyulladás és a daganat közt?

szerző: Dr. Szűcs László, urológus - Oxygen Medical
megjelent:

Amerikai kutatások szerint a krónikus prosztatagyulladásban szenvedők körében több mint kétszerese a prosztatarák előfordulása, bár az összefüggés nem ok-okozati. Dr. Szűcs László, urológus a korai felismerés és kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az összefüggés nem ok-okozati

A Baltimore-i Johns Hopkins Kimmel Cancer Center kutatói a krónikus prosztatagyulladás és a prosztatarák összefüggéseit vizsgálva fontos következtetésekre jutottak. Kiderítették, hogy különösen a súlyosabb típusú, gyorsabban növekvő daganatok állnak összefüggésben a korábbi gyulladásokkal.

Prosztatavizsgálat: kellemetlen, de nem fájdalmas
A prosztata fizikális vizsgálata a végbélen keresztül történik (rektális digitális vizsgálat). Ez úgy történik, hogy a beteg álló helyzetben előrehajol, vagy féloldalasan fekszik felhúzott lábakkal. Ezek a testhelyzetek megkönnyítik a vizsgáló orvos számára a végbélen keresztül a prosztata megtapintását. A vizsgálat egyszerű, gyors, és bár kellemetlen, de nem fájdalmas.

Prosztatavizsgálat - Mire számíthat az orvosi rendelőben?

Ugyanakkor a tudósok felhívták a figyelmet arra is, hogy nem a gyulladás vezet a rák kialakulásához, és magát a gyulladást nem is lehet diagnosztikai jelzésnek tekinteni ebben a vonatkozásban. Az összefüggést egyelőre a következőképpen lehetne leírni: Mivel a gyulladás növeli a vérben az ún. PSA (prosztata-specifikus antigén) szintjét, a magas PSA-val rendelkező, gyulladástól szenvedő férfiakat gyakrabban küldik biopsziára. A biopszia pedig elvezethet a daganat diagnózisához is, még ha nem is a gyulladás okozta a daganatot.

Hétből egy férfit érint

A probléma rengeteg férfit érint, az American Cancer Society felmérései szerint a prosztatarák a második leggyakoribb daganatfajta az amerikai férfiak körében, hétből egy férfit érint élete folyamán. Éppen ezért fontosak a témát érintő további kutatások, amelyek arra vonatkoznak, mi okozhatja a prosztata gyulladását, hogyan vezethetnek az okok a daganatig és hogyan lehet mindezt megelőzni. Érdekes módon, a kutatók a korábbi, szexuális úton terjedő betegségek és a prosztatagyulladás közti lehetséges kapcsolatot is szeretnék tovább vizsgálni.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Dr. Szűcs László urológus a korai felismerés jelentőségét hangsúlyozván összegezte azokat a tüneteket, amelyek jelentkezésekor feltétlenül szakemberhez kell fordulni:

  • Sűrű vizelési inger, vizelési nehézség vagy képtelenség.
  • Szakaszossá váló vizelés, utócsepegés.
  • Székelési nehézség (ez utóbbi azért fordulhat elő, mert a prosztata növekedése a végbél területét is érintheti).
  • Akut gyulladás jele lehet a hidegrázás, láz, gát- és deréktáji-, esetleg a herékben jelentkező fájdalom. Krónikus gyulladásnál nem jellemzőek az ilyen erőteljes panaszok.

A gyulladást okozhatják például nemi úton terjedő baktériumok (ezért a sűrű partnerváltás rizikófaktor), húgyúti fertőzés, de sok esetben nem mutatható ki kórokozó. A kivizsgálás a legenyhébb panasz esetén is elengedhetetlen, elsősorban a rosszindulatú elváltozások kizárása miatt.

A szakember felkészült arra, hogy számos kezelési lehetőség közül (antibiotikum, gyulladáscsökkentők, vizelést javító gyógyszerek, hólyag ingerlékenységet gátló gyógyszerek, prosztata masszázs, kismedencei gyakorlatok, életmódváltás), rendeljen hatékony, tartós megoldást.

(Oxygen Medical)

Cikkajánló

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest