D-vitamin-hiány a prosztatarák mögött?
Egy ideje közismert, milyen sok betegség hátterében állhat a D-vitamin-hiány, ám nemrégiben került képbe ebből a szempontból az agresszív prosztatarák is. Dr. Szűcs László, az Oxygen Medical urológusa a felismerésről és a kezelésről beszélt.
A PSA-szint fontos jelzés
A prosztatarák rizikófaktorai |
A prosztatadaganat rizikófaktorainak többségét (mint az életkor, öröklődő hajlam) sajnos nem tudjuk befolyásolni. A kiegyensúlyozott táplálkozással, megfelelő életmóddal a betegségre hajlamos férfiak is sokat tehetnek egészségük megőrzése érdekében. Prosztatarák - Kik a veszélyeztetettek? |
Chicagói kutatók mutatták ki, hogy a D-vitamin befolyásolja a jó- és a rosszindulatú prosztatasejtek növekedését és differenciálódását. A Clinical Cancer Research című szaklapban publikált tanulmány szerint az alacsony D-vitaminszint előre jelezheti az agresszív prosztatarák megnövekedett rizikóját.
A megállapítás alapját az a 2009-2013 közt zajló kutatás szolgáltatta, amelyben 548 férfit vizsgáltak, akiknek emelkedett volt a PSA szintjük. (A PSA, vagyis prosztata-specifikus antigén értéke a jó- és rosszindulatú megnagyobbodás esetén is nagyobb lehet.)
Valamennyiüknél biopsziát végeztek, és 168 férfi kapott prosztatarákról szóló diagnózist. Náluk bizonyos vérvizsgálatokból megállapították a D-vitamin szintjét is. Kiderült, hogy minél alacsonyabb volt a D-vitamin szint, annál magasabb volt az agresszív prosztatarák kockázata – különösen az afro-amerikaiaknál.
Veszélyes az alacsony D-vitamin szint
A D-vitamin jelentősége |
A D-vitamin leginkább a csontanyagcserében betöltött szerepéről ismert. A napjainkban is folyó tudományos kutatások azonban számos olyan jelentős hatására derítenek fényt, amelyekre korábban nem is gondoltunk volna. A D-vitamin jelentősége sokkal nagyobb, mint eddig gondoltuk |
A D-vitamin hiánya szerepet játszhat a csontritkulás kialakulásában, emelve a csonttörések számát, az autoimmun betegségek, akár az inzulinfüggő cukorbetegség létrejöttében is lehet oki tényező, a szívelégtelenség, a magasvérnyomás betegség, az érelmeszesedés, a depresszió, az elhízás kialakulásában is szerepe lehet, de még daganatos betegségek (emlőrák és vastagbéldaganatok) kiváltó tényezői közé is sorolható.
Kevesen tudják, hogy nőknél a policisztás ovárium szindróma és a terméketlenség hátterében is állhat ez a hiány, férfiaknál pedig - mint kiderült - a prosztatadaganat szempontjából veszélyes. Éppen ezért időnként mindenkinek érdemes elvégeztetnie egy vérvétellel történő D-vitamin szint meghatározás, de vannak kiemelten veszélyeztetett csoportok is:
• az idősebbek,
• a máj-, epe- és vesebetegek,
• a szteroidos készítményeket szedők,
• a koleszterincsökkentőt és idegrendszerre ható gyógyszereket szedők.
Bővebben A D-vitamin-hiány veszélyeiről részletesen
Figyelmeztető jelek
Ötven éves kor felett a férfiaknak évente ajánlott a prosztata-szűrés, ha azonban vizeletürítési problémák lépnek fel, minden életkorban szükséges a kivizsgálás – hangsúlyozza dr. Szűcs László, urológus.
A gyanút keltő tünetek jelentkezésekor mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Ilyen lehet a gyakori, sürgető vizelési inger, az éjszaka többször jelentkező vizelési inger, a vizeletürítési nehézség, esetleg vizeletelakadás, a szakaszossá váló vizelés és az utócsepegés. Akut gyulladás esetén előfordulhat láz, hidegrázás, gát- és deréktáji, herékbe sugárzó fájdalom is, de a krónikus panaszok tünetei nem ennyire szélsőségesek.
(Oxygen Medical)