A prosztata egészsége 40 fölött
Élete első felében valószínűleg észre sem vette, hogy van prosztatája. A dióméretű nemi szerv a hólyag alatt helyezkedik el, és a petesejt megtermékenyítésére készülő spermiumokat védő folyadékot termel. Az egészséges prosztata anélkül működik, hogy felhívná magára a figyelmet. Az életkor előrehaladtával azonban a dolgok megváltoznak.
Prosztatamegnagyobbodás: az öregedéssel járó normális folyamat
Körülbelül 25 éves kortól a prosztata lassú, jóindulatú megnagyobbodásnak indul. Ezt az állapotot benignus prosztata hiperpláziának (BPH) nevezzük, és semmi köze a rákhoz.
Nem egyértelmű, hogy miért indul meg a prosztata megnagyobbodása, de az biztos, hogy körülbelül az 50-es éveiktől a férfiak egyre kellemetlenebb tüneteket tapasztalnak miatta. Gyakoribbá és sürgetőbbé válik a vizelési inger – különösen éjszaka - ugyanakkor a hólyag kiürítése nehezebb.
Ennek oka az, hogy a megnagyobbodott prosztata nyomást gyakorol a húgycsőre, ami nehezíti a vizelést. Amennyiben ez olyan súlyossá válik, hogy képtelen vizelni, azonnali orvosi segítségre van szükség! Mielőbb hívja a mentőket vagy menjen a sürgősségire!
Prosztatamegnagyobbodás és szex
A BPH okozta vizelési problémákat alsó húgyúti tüneteknek (LUTS) nevezik, ami gyakran okoz gondot a szexuális életben. A szexuális problémák és az alsó húgyúti tünetek közötti összefüggés még nem teljesen tisztázott, de általában csökkent nemi vággyal, az erekció fenntartásának nehézségével és kevésbé kielégítő aktussal jár. Ebben szerepet játszhat a depresszió és az éjszakai sűrű vizelési inger miatti kialvatlanság is. Bármi is álljon mögötte, minél súlyosabb a LUTS, annál gyakoribbak a szexuális gondok, ezért érdemes minél előbb orvoshoz fordulni, még mielőtt a tünetek hólyag problémát okoznának, vagy teljesen tönkretennék nemi életét!
Hogyan vigyázzon a prosztatájára?
A prosztatarák a második leggyakrabban diagnosztizált ráktípus a férfiaknál. A korai felismerés javítja a gyógyulás esélyét, ezért 40 év fölött érdemes beszélnie orvosával a családi kórtörténetről és egyéb kulcsfontosságú tényezőkről, melyek segítik meghatározni a betegség kialakulásának kockázatát.
Egy részletes kivizsgálás magába foglalja a vizsgálatot és a vérvételt. Ez a prosztataspecifikus antigén (PSA) mennyiségének meghatározásához fontos. A PSA-t a prosztata termeli, és a vérben található koncentrációja a prosztata méretével arányos. A magas PSA-érték utalhat rákra, de okozhatja a BPH is. Beszéljen orvosával arról, mit jelent az eredmény!
Együttélés a megnagyobbodott prosztatával
Vannak férfiak, akiknél a prosztata megnagyobbodása semmiféle tünettel nem jár, ám azok számára, akik nem ilyen szerencsések, különféle kezelési lehetőségek segítenek enyhíteni a kellemetlenségeiket.
-
életmódbeli változtatások – Csökkentse, vagy teljesen hagyja abba a kávé-és alkoholfogyasztást, és este már csak kevés folyadékot igyon! Ezzel nagymértékben csökkentheti a mosdóba tett látogatások számát. Beszéljen orvosával arról is, milyen gyógyszereket szed, ugyanis egyes készítmények súlyosbíthatják a tüneteket.
-
gyógyszeres kezelés – Ma már több olyan készítmény is létezik a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás kezelésére, mely segíti a megnagyobbodás ütemének lassítását, csökkenti a prosztata méretét, vagy az izmok ellazításával teszi könnyebbé a vizelést. Akár a különböző gyógyszerek kombinációjának használata is előnyös lehet.
-
műtét – Azok számára, akinek a gyógyszeres kezelés nem hoz enyhülést, a műtéti eljárás lehet megoldás. A leggyakoribb az úgynevezett transzuretrális prosztata eltávolítás (TURP), mely során a húgycsőre nyomást gyakorló szöveteket eltávolítják. A prosztata műtét hosszú távon nem befolyásolja a szexuális életet, de a teljes felépülés akár egy évet is igénybe vehet!
Tovább
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit