A prosztatarák - Válaszok a legfontosabb kérdésekre
A világon kétpercenként hal meg valaki prosztatarákban - derül ki a Magyar Urológus Társaság adataiból. Minél hamarabb derül fény a daganatra, annál jobbak a betegség gyógyulásának esélyei. Milyen terápia alkalmazható? Mivel jár a prosztata teljes eltávolítása? Ezekre a kérdésekre is választ kap cikkünkből.
A korai felismerést szolgálják a szűrővizsgálatok, amelyek fontosságát a statisztikák is alátámasztják: míg Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a frissen diagnosztizált prosztatarákos esetek 80 százaléka műthető. Magyarországon 2011-ben 4117 új esetet regisztráltak, a betegek 10-20 százaléka sajnos már áttétekkel kerül orvoshoz. A prosztatadaganat elsősorban az idősebb férfiak betegsége, de érintett lehet mindenki 40-45 év felett, különösen, ha van családi érintettség - hangsúlyozta dr. Géczi Lajos, az Országos Onkológiai Intézet osztályvezető főorvosa.
Van-e tünete a prosztataráknak?
A prosztatadaganatnál nincs specifikus tünet, hiszen az a prosztatán belül helyezkedik el, így pontosan ugyanazok a panaszok jelentkezhetnek, mint például a jóindulatú prosztatamegnagyobbodásnál, de előfordulhat az is, hogy egyáltalán nincs panasza a betegnek.
Milyen vizsgálat dönti el, hogy daganat vagy sem?
A szövettani mintavétel eredménye állapítja meg, hogy prosztatadaganatról van-e szó, azaz pozitív vagy negatív az eredmény. Ha a szövettan nem mutat daganatot, akkor is követni kell a beteget, és újbóli mintavételre lehet szükség.
Mi a teendő, ha rosszindulatú daganatot igazolnak?
A kezelés kiválasztásához egy sor információra van szükség, egyebek mellett arra, hogy milyen stádiumban van a daganat, milyen a kiterjedése, illetve található-e áttét a távoli szervekben. Szóba jöhet a vizsgálatoknál ultrahang, mágneses rezonancia (MR), computertomographia (CT), a csontáttétek feltérképezése esetén pedig izotópos vizsgálat.
Amennyiben korai stádiumban van a daganat, előfordulhat, hogy nincs szükség terápiára, az úgynevezett aktív követés lép életbe: PSA-mérés, MR és szövettani vizsgálat.
Milyen terápia jöhet szóba?
Műtét, sugárterápia, illetve gyógyszeres kezelés, hormonkezelés. Elsődlegesen a műtét javasolt, azaz a prosztata teljes eltávolítása az ondóhólyagokkal együtt. Amennyiben a daganatképződmény még nem terjedt túl a mirigyen, jóval eredményesebb a beavatkozás, nem beszélve a beteg életkilátásairól: a 10 éves túlélés 90-95 százalékos, sugárterápia esetén ez az arány 70-90 százalék.
Tudta? |
Debrecenben végzik a legtöbb prosztatadaganat műtétet, főként laparoszkóppal. Ennek előnye, hogy nincs szükség nagy, feltárásos műtétre, így lerövidül a klinikai tartózkodás és a gyógyulás ideje - tudtuk meg dr. Berczi Csabától, a Debreceni Egyetem Urológia Klinika egyetemi adjunktusától. |
Teljes prosztataeltávolításnál lehetséges szövődmény a vizeletcsepegés és a merevedési zavar. Úgynevezett idegkímélő műtéttel azonban csökkenthető a vizelettartási probléma és megőrizhető a potencia.
További információk Rákkezelés férfiaknál
Mitől függ a kezelés?
Komplex kezelésről beszélhetünk, ezért egyénileg történik a terápia megválasztása, amely függ a daganat stádiumától, kiterjedésétől (lokális, lokálisan előrehaladott, metasztatikus), a daganatsejtek differenciáltságától, a PSA-szinttől, a beteg általános állapotától, vannak-e társult betegségei, illetve az is döntő, mire alkalmas a páciens, mibe egyezik bele.
Bővebben A prosztatarák kezelési lehetőségei
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Tóth András, újságíró
Orvos szakértők: dr. Géczi Lajos, dr. Berczi Csaba