A nem bakteriális prosztatagyulladás

szerző: Kulcsár Flóra, medikus - Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete
lektorálta: Dr. Juhász Dávid frissítve:

A prosztata férfi belső nemi szerv, melynek fő feladata, hogy váladékot termel, ami a herékben keletkező spermiumokkal együtt az ondót alkotja.

A váladék közvetlenül ömlik a férfi húgycsőbe, ami a húgyhólyagból való eredését követően azonnal áthalad a prosztatán. Ezért okoznak ennek a szervnek a megbetegedései vizelési nehézséget, illetve egyes esetekben fájdalmas vizelést. Szintén a prosztata anatómiai helyzetéből következik az a tény, hogy a végbél felől remekül vizsgálható, hiszen hátsó fala érintkezik a végbél elülső falával.

Bővebben Vizeletelakadás, vizeletrekedés

A prosztatát anatómiailag különböző régiókra szokás felosztani

Ezen területek határait a húgycsőtől való távolságuk, illetve szövettani szerkezetük alapján határolják el. A szerv mirigyekből, simaizomból és kötőszövetből áll. Mindegyik résznek a váladéktermelés a fő feladata, azonban különböző módon vesznek részt ebben és különböző megbetegedések is jellemzők az egyes területekre. Ezek közül a legfontosabbak a perifériás és az átmeneti zóna.

A nem bakteriális prosztatagyulladások két csoportra oszthatók

Az első, ami az esetek 90-95 százalékát kiteszi, a krónikus nem bakteriális prosztatagyulladás vagy más néven krónikus kismedencei fájdalom szindróma, ahol nem mutatható ki kórokozó a lokális tünetek jelenléte ellenére sem. A második a tünetmentes gyulladás (gyakorisága nem ismert), melyet fehérvérsejtek jelenléte jellemez a prosztata váladékában, kórokozó jelenléte nélkül.

Akut vagy krónikus prosztatagyulladásra jellemző tünetek mellett általában nem végeznek biopsziát, mivel az eredmény rendszerint nem specifikus, és nem nyújt segítséget a beteg kezeléséhez.

Ez a cikk is érdekelheti Prosztatagyulladás: kamaszoknál és felnőtteknél is gyakori

A krónikus nem bakteriális prosztatagyulladás diagnózisa nehézkes. Szükséges egy tünetegyüttesről szóló kérdőív kitöltése, a rektális digitális vizsgálat (melynek során az orvos a végbélbe hatolva az ujjaival vizsgálja a prosztatát) elvégzése, a vizeletvizsgálat, továbbá vizelet és prosztataváladék gyűjtése prosztatamasszázs előtt, alatt és után. Ez a technika megakadályozza a minta kontaminációját a hólyagból és a húgycsőből, és kimutatható kórokozó hiányában is alkalmas a prosztatagyulladás (ami egyet jelent a fehérvérsejtek jelenlétével) diagnózisának a felállítására.

A krónikus kismedencei fájdalom szindróma oka a mai napig ismeretlen, annak ellenére, hogy a tünetei megegyeznek a krónikus bakteriális prosztatagyulladás tüneteivel. Ez a betegség azonban nem javul antibiotikum kezelés hatására. Jelenleg nem áll rendelkezésünkre hatásos gyógymód ellene.

Nagyon fontos a gyulladások daganatoktól való elkülönítése, utóbbi azonban rendszerint nem jár fájdalommal és szűrővizsgálatok is irányulnak a kimutatására.

A prosztatavizsgálatok habár kellemetlenek, életmentőek lehetnek vagy rendkívül sok kellemetlenségtől kímélhetik meg a pácienst. Az ötven év feletti férfiaknak már a legelső tünetek jelentkezésekor ajánlott felkeresni egy urológus szakorvost.

Tovább A prosztata betegségei és természetes védelme

Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete

Kulcsár Flóra, medikus
Lektorálta: Dr. Juhász Dávid

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Merth Gábor, urológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Osváth Péter
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Kopa Zsolt

Dr. Kopa Zsolt

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest