A koleszterinszint és a prosztatarák kockázata
A koleszterinszint és a prosztatarák közötti kapcsolatot számos tanulmány vizsgálta. Ezek alapján valószínűnek tűnik, hogy a koleszterincsökkentők alkalmazásával mérsékelhető a rosszindulatú prosztatadaganat kockázata, ugyanakkor nem igazolt, hogy a magas koleszterinszint a prosztatarák fokozott rizikóját jelenti.
A "rossz" LDL-koleszterin magas vérszintje szorosan összefügg a koszorúér-betegség előfordulásával, az infarktus bekövetkezésével, sok vizsgálat bizonyította, hogy a koleszterin vérszint alacsony értéke védi az ereket, gátolja az érelmeszesedés megjelenését. A szív-érrendszeri hatások vizsgálata során a kutatóknak azonban voltak olyan megfigyeléseik is, amelyek szerint a vérzsírok valamilyen módon a prosztatarák megjelenésével is kapcsolatban vannak.
Az elmúlt években számos humán vizsgálat, valamint állat- és sejtbiológiai kutatás eredményei utaltak arra, hogy a magas keringő koleszterinszint növeli az agresszív prosztatarák kockázatát, míg a koleszterinszint-csökkentő stratégiák védelmet nyújthatnak. Napjainkban sem világos azonban teljesen, hogy pontosan mi az összefüggés a vér koleszterinszintje és a rosszindulatú prosztatadaganat között.
A koleszterinszint és a prosztatarák
Egyes vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy az emelkedett vérkoleszterinszinttel élő férfiak a prosztata rosszindulatú daganata szempontjából kétszerte veszélyeztetettebbek, mint azok, akiknél a vérzsír értékei normál szinten vagy az alatt maradtak. Az LDL-koleszterin alacsony értékének fontosságát külön aláhúzza, hogy elsősorban a gyorsan fejlődő, agresszív prosztatarák kockázata csökkent. Egy másik munkacsoport megállapítása szerint azok a férfiak, akiknek "jó" HDL-koleszterin szintje magas volt, védettebbnek bizonyultak a rosszindulatú daganatos betegségekkel, így a prosztatarákkal szemben is.
Az elmúlt néhány évben egyes sejtbiológiai vizsgálatok is alátámasztották, hogy az egészséges és a tumorsejtek másképp hasznosítják a vérben keringő koleszterint, ezáltal a koleszterin a prosztatarák növekedésének fontos támogatója. Bebizonyosodott, hogy a kóros koleszterin-anyagcsere fontos szerepet játszik a prosztatarák progressziójában és a gyorsan növekvő formák előfordulásában.
Ugyanakkor nem minden vizsgálat tudott egyértelmű kapcsolatot kimutatni a koleszterinszint alakulása és a prosztatarák előfordulása, illetve megelőzése között, így további kutatások szükségesek az összefüggés megértéséhez. Az, hogy a kialakult prosztatarák növekedésének sebessége összefüggésben van a koleszterin-anyagcserével, nem jelenti egyúttal azt is, hogy a rák kialakulásában is szerepet játszana a magas koleszterinszint.
A koleszterincsökkentők és a prosztatarák
Több vizsgálat szól amellett, hogy a koleszterincsökkentőként széles körben alkalmazott sztatinok szedése jót tesz a prosztata egészségének is.
- Az amerikai Mayo Klinika munkatársai 2449, 40 és 79 év közötti férfi egészségi állapotát követték mintegy két évtizeden át. Azoknál, akik sztatinokat szedtek, harmada volt a prosztatarák kialakulásának valószínűsége azokhoz képest, akik nem alkalmaztak ilyen szereket. A tanulmány arra is rámutatott, hogy a prosztata megnagyobbodása is ritkábban fordult elő a sztatinokat szedőknél: ennek 57 százalékkal volt kisebb az esélye.
- A Duke Egyetem munkatársai 254 olyan férfitől származó tumormintát elemeztek, akiknek prosztatáját rákos elváltozás miatt távolították el. Megállapították, hogy a korábban sztatint szedő férfiak mintáiban 72 százalékkal kisebb volt a gyulladás mértéke, mint a sztatinokat nem szedőknél.
Hogy miért nem bizonyíték ez arra, hogy a magas koleszterinszint a prosztatarák rizikónövelő tényezője? Azért, mert a kutatók jelentős része szerint nem a sztatinok koleszterincsökkentő hatásával, hanem az ettől függetlenül is jelentkező gyulladáscsökkentő hatással magyarázható az előnyös kapcsolat.
A sztatinokat a koleszterinszint csökkentésére írják fel, de elsődleges indikációjukon túlmenően is hatnak a szervezetre. Ma már széles körben elfogadott, hogy gyulladáscsökkentő hatásuk van. A szív- és érrendszeri betegségekről és bizonyos rákos megbetegedésekről is ismert, hogy krónikus gyulladással járnak, ezért megalapozott érvelés szerint a sztatin mindkét betegségre hatással lehet a szervezet gyulladásos válaszának modulálásával. A kutatók úgy vélik, a gyulladás gyorsíthatja a prosztatarák kifejlődését, a gyulladás alacsonyabb szintje viszont lassíthatja a tumor növekedési sebességét.
A kutatók jelenleg óvatosan optimisták, és felhívják arra a figyelmet, hogy a koleszterincsökkentők indikáción túli vizsgálatai nem szigorú klinikai kutatások keretében történtek, és az sem világos, hogy a sztatinok milyen mechanizmuson keresztül befolyásolják a rák kimenetelét. Ezek alapján még nem tudni, hogy végül beigazolódik-e a sztatinok rákmegelőzésben való ígérete.
Lásd még Prosztatarák - Kik a veszélyeztetettek?
WEBBeteg hírösszeállítás - HealthLine, MTI, BBC