A Fekete hattyú pszichológiája
A mozikban nagy sikerrel futó Fekete hattyú című filmben Nina a Hattyúk tava balettelőadásra készülve anyja hatására olyannyira átszellemül, hogy saját bőrét kezdi tépdesni, és azt képzeli, hogy szárnyai nőttek.
Az öncsonkítás, a paranoiás tévképzetek és a vizuális hallucináció vajon egy ismert pszichotikus rendellenesség, vagy egyéb mentális probléma részei lehetnek? Lehetséges, hogy a túlzott stressz, a tökéletességre való törekvés, és egy basáskodó szülő hatására alakulnak ki az emberben ezek a rendellenességek?
Dr. Dolores Malaspina, a New York-i Egyetem pszichiátria professzora szerint ebben az esetben nem lehet pszichózisról beszélni.
Meglátása szerint Nina borderline személyiség, a rá jellemző súlyosan neurotikus, mániákusan megrögzött személyiségjegyekkel, aki kisebb pszichotikus kitörésektől szenved.
"Stabilak az instabilitásban" |
A borderline személyiségzavarban szenvedők nehezen kezelik érzelmi, indulati életüket. Rendkívül gyakoriak a szélsőséges érzelmi megnyilvánulások. A végletekig képesek szeretni és gyűlölni, sokszor ugyanazt az embert. Mind depressziós, mind mániás tünetek előfordulhatnak. Bővebbn a borderline személyiségzavarról |
Irreálisak a filmben látható hallucinációk
A filmvásznon látott vizuális hallucinációk nagyon ritkák és ebben a formában nem is realisztikusak, a néző sokkal inkább hatásvadász vízióként, vagy fantáziaként tekint ezekre a vizuális betétekre, mint valódi hallucinációként - mondja a professzor.
Malaspina elfogadja a film pszichológiai szimbolizmusát: a fekete és a fehér hattyú szépen jeleníti meg Nina belső konfliktusát.
Rachel Loewy, a San Francisco-i Egyetem pszichiátere egyetért Malaspinával abban, hogy Nina borderline személyiség, de szerinte a főszereplő hallucinációi és képzelgései arra utalhatnak, hogy Nina teljesen elvesztette a valósághoz fűződő viszonyát.
Loewy úgy véli, hogy ha Nina meg van róla győződve, hogy hattyúvá változott, akkor valószínűleg pszichotikus rendellenség áll a háttérben, ugyanis a stressz bizonyos esetekben kiválthat pszichotikus eseményeket az eleve sérülékeny emberekből.
A gyógyító szavak |
A pszichoterápia a kommunikáció segítségével végzett gyógyító módszerek gyűjtőfogalma, története egyidős az emberiséggel. Kezdeteit a vallási szertartásokban, szerzetesi mozgalmakban találhatjuk meg. Pszichoterápia: a gyógyító szavak |
(Medipress)