Kleptománia, avagy a lopási kényszer

szerző: Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter - WEBBeteg
frissítve:

Az utóbbi években nagyon felkapott, szinte divatos betegséggé vált a kleptománia, más néven lopási kényszer. Számos cikk jelenik meg hazai és külföldi sztárokról, akik érthetetlen lopási ügyekbe keverednek (pl.: Winona Ryder, Lindsay Lohan), másrészt egyre többen próbálnak ezzel a betegséggel takarózni is, ha lopáson kapják őket, sok esetben nem könnyű tisztázni a tényleges betegség határait.

Egyes vizsgálatok szerint az összes bolti lopás kb. 20%-a lehet kleptomániás jellegű, maga a betegség igen ritka, kb. a lakosság 0,5%-át érintheti. Nők körében lényegesen gyakoribb az előfordulása, legjellemzőbben 20-30 éves korban indul. Hátterében többnyire lelki traumák deríthetőek fel, melyek szerepe jelentősen befolyásolja a terápia megválasztását és a kilátásokat is. Nagyon fontos, hogy elkülönítsük a bűncselekményi eredetű lopástól, illetve az egyéb organikus (pl. demencia), illetve pszichiátriai betegség (pl. személyiségzavar) részeként jelentkező lopástól.

Ez a cikk is érdekelheti Miért alakul ki a szorongásos betegség?

A kleptománia jellemzői

A kleptomániát a „szokás és impulzuskontroll zavarok” közé soroljuk. Jellemzője, hogy az egyén többnyire számára értéktelen, haszontalan holmikat lop el több-kevesebb rendszerességgel. A cselekedetet szorongás, feszültségfokozódás előzi meg. A lopás nem előre eltervelten történik, hanem hirtelen ellenállhatatlan vágy tör rá az ilyen személyre, melyet erős feszültségérzés kísér. A szorongást a sikeres (értsd: észrevétlen) lopás átmenetileg oldja, a szervezetben endorfin szabadul fel, mely örömérzetet okoz. A későbbiekben azonban minden esetben erős bűntudat jelentkezik, mely ismét fokozza a szorongást és így a kör bezárul. Az egyén minden esetben tisztában van tette erkölcsi súlyával, elítéli azt, emiatt gyakori a következményes öngyilkossági kísérlet. Szintén gyakori a szorongásos, depressziós tünetek társulása is. A háttérben lelki problémák, szeretethiány állnak. Az ellopott holmikat az egyén többnyire minden gond nélkül meg tudná venni, ha szüksége volna rá, de jellemzően a beteg számára értéktelen holmikról van szó, melyektől többnyire megszabadul a későbbiekben. Arra a kérdésre, hogy miért loptak, ha nem volt rá szükség, nem tudnak érdemi magyarázatot adni, gyakran azt mondják, hogy ott pár pillanatig ők is számítanak, sikeresnek, ügyesnek érzik magukat.

Ez a cikk is érdekelheti Öngyilkosság - Hogyan ismerjük fel az előjeleket?

A kleptománia kezelése

A betegek többsége nem jelentkezik orvosnál, annyira erősen szégyelli a történteket, ha pedig rajtakapják őket, a végsőkig tagadnak. A probléma fel nem vállalása, a tünetek krónikussá válása, azaz az időveszteség rontja a terápia esélyeit. Amennyiben a beteg mégis kedvező esetben hajlandó kezelést vállalni, akkor az esetek többségében kombinált gyógyszeres és pszichoterápia segíthet. Gyógyszeresen a társuló szorongásos, depressziós tünetek kezelésére hangulatjavító, szorongásoldó szerek adása válhat szükségessé. Folynak vizsgálatok opiátantagonista szer adásával kapcsolatban is, mely az örömszerzésért felelős agyi receptorok blokkolásával szakítaná meg az ördögi kört. A gyógyszerek mellett azonban a legtöbbet a pszichoterápia segíthet, mely feltárja a háttérben álló okokat, segít felismerni és uralni a kóros késztetéseket, a szorongásoldás egyéb módszereit tanítja meg.

Tovább Hogyan alakul ki a szenvedélybetegség?

Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest