Drunkorexia - egy új táplálkozási zavar
Mindnyájan hallottunk már az anorexiáról, a bulimiáról, sőt talán még a manorexiáról is (az anorexia férfi változata). A legújabb betegség, amely azokat érinti, akik megpróbálnak kilóiktól szabadulni, a drunkorexia.
A drunkorexia az Egyesült Államokban széles körben elterjedt módszer a fogyókúrázók körében, ám egyre népszerűbb Angliában is. Hátterében a fiatal nőkre nehezedő nyomás áll, mely elvárja, hogy adott alkalmakkor igyanak, ám maradjanak vonzók, karcsúak. Lényege, hogy a szilárd ételeket mellőzik, a szükséges kalóriamennyiséget alkohollal juttatják a szervezetbe.
Nagyon sok fogyókúrás módszer azon alapszik, hogy az ételeknek különböző pontszámokat ad, majd ez alapján húz egy napi pontlimitet a bevihető ételmennyiséget illetően. A drunkorexiában szenvedő nők az ételpontokat alkoholpontokkal helyettesítik, mivel inkább mondanak le a szilárd táplálékról, mint az alkoholos italokról az esti összejöveteleken. Egy nagy pohár bor pontosan annyi kalóriát tartalmaz, mint egy könnyű ebéd, a fiatal nők nagy része viszont az esti kalóriára gondolva inkább koplal délben.
Jeanet Treasure , a Londoni Pszihiátriai Intézet étkezési zavarokkal foglalkozó osztályának vezetőprofesszora szerint a drunkorexia azért is nagyon veszélyes, mert kombinálja a "sorozativást" (több mint öt pohár alkohol fogyasztása egymás után) és az étkezési rendellenességeket.
Az ivással jóllakottság érzet alakulhat ki
A betegek teljesen hozzászoknak, ami nagyon ártalmas, hiszen a bevitt kalóriában nincs igazán értékes tápanyag, ráadásul a részegséggel járó viselkedési kockázatokkal is számolni kell. Mivel 150 ml fehérbor általában 150-170 kalóriát tartalmaz, egy nagy pohár borral annyi "üres" kalóriát juttatnak a szervezetükbe, amennyit egy könnyű ebéd tartalmazna. Nem is beszélve arról, hogy egy adag sörben akár 250 kalória is lehet.
Egy alkoholmentes, kiegyensúlyozott étrend, időnként alacsonykalóriájú, kis alkoholtartalmú, könnyű koktélokkal (a vodka-tonik mix csak 100 kalóriát jelent) egészségesebb alternatívája a fogyókúrának, mint a drunkorexia.
(WEBBeteg - Cs. K., fordító)