Vállalati stratégia a kiégés szindróma megelőzésére

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

A stressz okozta kimerültség és az elkeseredettség a tipikus munkahelyi balesetek gyakori oka. A cégek, a munkaadók sokat tehetnek a kiégés (burnout) elkerülése érdekében.

A kiégés szindróma növeli a munkahelyi balesetek kockázatát

Szakértők szerint a jövőben több figyelmet kell szentelni a munka- és egészségvédelemnek. A dolgozókra való odafigyeléssel, néhány fontos intézkedéssel és változtatás bevezetésével számos baleset elkerülhető lenne. Hivatalos adatok szerint csak Németországban a kiégés szindróma következtében bekövetkező munkahelyi balesetekből adódó anyagi kár évente 43 millió euró. A cégek és a dolgozók szemszögéből is megéri tehát változtatni.

Tanácsok a kiégés elkerüléséhez

Beszélgetés a dolgozókkal és pszichoszociális felmérés: A dolgozók egy névtelen kérdőívet töltenek ki speciálisan a stresszre és a kiégés szindrómára, valamint az esetleges elnyomott elégedetlenségre vonatkozó kérdésekkel. Ez lehetőséget ad a problémák kiküszöbölésére.

Rugalmas munkabeosztás: A védekezési stratégia egyik fő komponense az autonómia. Azok a dolgozók, akiknek van beleszólásuk abba, hogy milyen feladatokat bíznak rájuk és milyen módon oldják meg azokat, több szabadságot kapnak, emellett a bizalom ösztönzőleg hat rájuk.

Rugalmas munkaidő: A rugalmas munkaidő nem jelent egyet a fejetlenséggel, de bizonyos keretek között a mindennapi szigorú munkarend feloldása nagyon sokat segíthet a dolgozóknak. Kisebb kompromisszumok is jelentős javulást hozhatnak, például ha a túlóráért a dolgozó maga választhatja meg, mikor veszi ki a plusz órákat. Nem szabad engedni, hogy a túlórázás állandósuljon, és hogy a munka a szabadidő rovására menjen.

A burnout-prevenció tanítása a menedzsment számára: A vezetőség megtanulja, melyek azok a tényezők, amelyek különösen veszélyeztetik a dolgozókat, és a kiégés megelőzésének melyek a legfontosabb lépései.

Lehetőség a továbbképzésre: A kiégés szindróma kialakulásának kedvez a mindennapi monotónia, az érzés, hogy nincs kiút. A továbbképzés lehetőséget ad a dolgozóknak arra, hogy kilépjenek az egyhangúságból, újat tanuljanak és a mindennapok új lendületet kapjanak.

A fitness- és wellnesslehetőségek a burnout kockázatát szintén csökkentik, új energiával töltenek fel és leépítik a stresszt. A fAAEzen kívül megnyugtató és ösztönző is egyben az a gondolat, hogy a cég is tesz annak érdekében, hogy a dolgozói elégedettek legyenek.

Konfliktusmenedzsment, információfolyam, döntésmegosztás: az egyéni önállóságot segíti, ha a cég filozófiája a nyitottság, és nagy teret ad az egyéni döntéshozatalnak. Ez a kiégés megelőzésének leghatékonyabb módja.

A burnout ne legyen tabu!: Ahol nyíltan beszélnek a témáról, ott jobban értékelik az egyén tudását és könnyebben felismerik a határokat.

Kiégés (burnout)- teszt

A kiégés- (burnout) szindróma egy tünetegyüttes, amely hosszútávú fokozott érzelmi megterhelés, kedvezőtlen stresszhatások következtében létrejövő fizikai-érzelmi-mentális kimerülés. A teszt segítségével megtudható, szenved-e hasonló problémától

(WEBBeteg – B. M.; Forrás: NetDoktor.de , Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest