Az ember vagy a betegsége követte-e el a bűntényt?

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Fontos és felelősségteljes szerepe van az igazságügyi elmeorvos-szakértőnek egy-egy bírósági vagy más ügy kapcsán, az ő véleménye dönthet abban a kérdésben, mi lesz a további útja, sorsa az elítéltnek, beszámítható-e vagy sem a vizsgált személy.

A bizonyítandó tények megállapításához vagy megítéléséhez a büntető, szabálysértési, polgári és közigazgatási eljárásban gyakran szükség van a különleges szakismeretekre, előfordulhat, hogy a gyanúsított, a sértett vagy a tanú esetleges kóros elmeállapotának megítéléséhez elmeorvos-szakértő közreműködése indokolt.

Országos szinten a szakértői névjegyzékben jelenleg 145 igazságügyi pszichiáter szakértő szerepel, Hajdú-Bihar megyében 3-an dolgozunk aktívan - nyilatkozta a WEBBetegnek dr. Kristóf Andrea, a DEOEC Pszichiátria Tanszékének szakorvosa, igazságügyi elmeorvos-szakértő, akinek hetente 10-15 ügye van, ezek között fele-fele arányban található polgári és büntetőügy.

Tevékenységük tárgya az ember

A szakértő munkáját leggyakrabban a bűnüldöző és az igazságszolgáltatási szerv, így a rendőrség, az ügyészség vagy a bíróság veszi igénybe.

Véleményt kérhet a bíróság a pszichiáter szakértőtől a jognyilatkozat visszamenőleges érvényességének megállapítására, valamint a vizsgálatot követő időszakban a cselekvőképesség megítélésére, a későbbi állapot vizsgálatára, illetve a peradatok értékelése alapján. Az eljárásban a szakértő nem a vád vagy a védelem, illetve a peres felek képviselője, független vizsgáló személy.

A terhelt elmeállapotának vizsgálatánál két orvosszakértőt kell igénybe venni, közülük az egyik igazságügyi pszichiáter (elmeorvos) szakértő, a másik pedig szintén pszichiáter szakértő vagy igazságügyi orvosszakértő.

Beszámítható?

Büntető ügyeknél szakértő igénybevétele kötelező, ha az eldöntendő kérdés tárgya:

a) kóros elmeállapot,

b) kényszergyógykezelés szükségessége.

A beszámíthatóság elbírálásához a Btk. kettős követelményt állapít meg: egy „biológiai” és egy „pszichikai” feltételt. Az orvosi értelemben vett kóros állapot megléte ugyanis önmagában nem elegendő a 24. § alkalmazásához, hanem az is szükséges, hogy a beszámítási képesség kizártsága, illetve korlátozottsága a konkrét, megvalósított cselekmény vonatkozásában, annak elkövetésekor álljon fenn.

Amennyiben a bíróság megállapítja a beszámítást kizáró kóros elmeállapotot, felmentő ítéletet hoz, intézkedésként elrendelhetnek kényszergyógykezelést is.

Egy-egy filmbe illő eset

A cél a szakmai követelmények teljesítése, az igazságnak megfelelő szakvélemény előterjesztése. Arra a kérdésre keresik a választ, hogy az állítólagos pszichés elváltozásnak van-e, és ha igen, milyen köze van az ügyhöz, kóros vagy érthető volt-e a motiváció? Fontos kérdés, hogy maga az ember vagy a betegsége követte-e el a bűntényt - mondja dr. Kristóf Andrea.

Vannak olyan - főként büntető - ügyek, amely hosszadalmas vizsgálódást igényelnek, ilyenkor hetekig együtt él az üggyel a szakértő, gondosan elemez minden orvosi szempontból szóba jöhető kérdést, feltárja azokat a mellékkörülményeket is, amelyek a szakértői vélemény szempontjából relevánsak lehetnek. Régen olvastam bűnügyi regényeket, nincs időm rájuk, bár elég izgalmas a munkám is, néhány eset felér egy-egy filmbe illő történettel - teszi hozzá Kristóf Andrea.

Pontról pontra

Kóros elmeállapot
Elmebetegség, gyengeelméjűség, szellemi leépülés, tudatzavar, személyiségzavar. Egyéb rendellenes tudatforma is kizárhatja vagy korlátozhatja konkrét esetben a beszámítási képességet. (Btk)

A szakértő és a hatóság közötti kapcsolat a kirendeléssel jön létre. Az elmeorvos-szakértőnek öt napon belül kötelessége bejelenteni a kizáró okokat, például a rokoni vagy munkatársi kapcsolatot, vagy azt, ha kezelése alatt állt vagy áll a vizsgálandó személy.

Szükség szerint jelen lehet a szakértő az eljárási cselekményeknél, betekinthet az iratokba, az orvosi dokumentációba, rendelkezésére bocsátják a bűncselekményben használt tárgyakat, bizonyítékokat. Kérdéseket tehet fel a terheltnek, a sértettnek, a peres feleknek. Kérhet laboratóriumi vagy más kiegészítő vizsgálatot, együttműködhet szakkonzulensekkel. Extrém esetben szükséges lehet helyszínbejáráson való jelenlétre is.

Igen fontosak a kórtörténetek, a kezelési lapokban található információk, kiderülhet ugyanis, hogy a vizsgált személy korábban kezelés alatt állt, vagy egy-egy betegsége hatással volt a pszichikumára.

A szakértő eszköztárának legfontosabb eleme a verbális és metakommunikáció, pszichiátriai vizsgálattal feltérképezi az illető személyiségét, visszautalnak a gyermekkorra, az akkori sérelmekre, kivel élt akkor és most, mivel foglalkozik és így tovább. A pszichiátriai vizsgálat részeként a különböző pszichopatológiai elemek részletes vizsgálatát alkalmazzuk - mondja dr. Kristóf Andrea, aki hozzáteszi: igyekszünk kiszűrni azt is, ha valaki szimulál, de azt is, amikor valaki disszimulálni akar, ami azt jelenti, hogy próbálja elfedni a pszichés tüneteit. Rendelkezésünkre állnak az eszköztárak ezek kiszűrésére, erre használható például a kizökkentés.

A szakvélemény sava-borsa

A szakértői vélemény a leletből, a megismert tényekből és a rendelkezésre álló adatokból levont szakmai következtetések összefoglalása. Az elmeorvos-szakértőnek a hatóság által megjelölt határidőn belül kell a szükséges információk birtokában a szakvéleményét előterjesztenie, ez általában 30 nap. A megjelölt határidőnek bűnüldözési, igazságszolgáltatási érdekből nagy fontossága és általában garanciális jelentősége van. Előfordulhatnak esetek, amikor a szakértő nem tudja teljesíteni feladatát a megadott határidőn belül. Ennek oka lehet például, hogy az elvégzett vizsgálat alapján további orvosi iratokat kell beszerezni, vagy valamilyen külső körülmény lépett közbe.

Az igazságügyi elmeorvos-szakértőnek lehetőleg kerülnie kell az orvosi szakkifejezések használatát, érthetően, egyértelműen kell fogalmaznia. A szakvéleményben megadott kórismét nem csak magyar nyelven, hanem (esetlegesen zárójelben) latinul vagy a szakirodalomban leginkább elfogadott szakkifejezéssel is meg kell jelölnie.

A szakvéleményt elfogadhatja vagy éppenséggel nem fogadhatja el az ügyben szereplő hatóság, bíróság ügyvéd, illetve kérhető kiegészítés. Az is előfordul, hogy a szakvélemény alapján berendelik a szakértőt a tárgyalásra és ott kell a feltett kérdésekre válaszolnia. Az ügyvéd kérhet másik szakértői véleményt egy másik pszichiátertől, ebben az esetben a meglévő anyaggal kell összevetni az újabbat.

Az elmeorvosszakértőnek természettudományos alapokon nyugvó, objektív szakvéleményt kell adnia, nem befolyásolhatja semmiféle egyéni vagy más érdeket képviselő megfontolás, a vizsgált személy iránti szimpátia vagy antipátia.

(WEBBeteg - Tóth András újságíró)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest