A modern kor pszichés betegségei - Fóbiák, kényszerek, függőségek

Dr. Pálvölgyi Rita
szerző: Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta - WEBBeteg
frissítve:

A világ rohamos társadalmi-gazdasági változásának egyik melléktermékeként módosulnak a lelki betegségek, pszichés tünetek is. Egyesek - melyeket már 100 évvel ezelőtt leírtak - mindennapossá válnak, mások pedig újonnan jelennek meg, jelezve a változó világhoz történő alkalmazkodás elégtelen voltát.

Fóbiák

A fóbiák - irracionális, indokolatlan félelmek - területén leginkább a tünetek megjelenésének gyakoribbá válását tapasztaljuk.

A nagyvárosi életmód keretei között a közlekedési fóbia egyre több ember mozgásterét korlátozza, sokszor igen nagy mértékben. A repülés elterjedésével nő azoknak a száma, akik ezt a lehetőséget teljesen elutasítják, vagy hatalmas szorongás közepette vállalják. Sokszor a repülés a munkakörrel együtt járó kötelezettség, és az ehhez fűződő fóbia súlyosan korlátozhatja az érintett szakmai előmenetelét. Az agorafóbia másik gyakori terepe a bevásárlóközpontok tágas, neonnal megvilágított terei, ahol sokan élnek át hirtelen fellépő, nagyfokú szorongást, fizikai tüneteket, menekülési kényszert.

A szociális fóbia, vagyis a társas helyzetben átélt megsemmisítő erejű szorongás szintén egyre gyakoribb panasz a pszichiátriai- és pszichoterápiás rendelőkben. A fokozódó egzisztenciális versenyhelyzet olyan feladatok elé állítja a munkavállalókat, melyekre nem felkészültek, mely idegen a személyiségüktől. Prezentációk, előadások megtartása, nagy súlyú szakmai értekezleteken való részvétel, csapatépítés mind a szociális fóbia fellépésének jellemző alkalmai.

A specifikus fóbiák közül a természeti katasztrófák és az ettől való rettegés a média közvetítésével válnak a mindennapok részévé.

A modern kor jelensége a haláltól, halottól, magánytól való rettegés elterjedése. Emellett tapasztalhatjuk az elköteleződéstől, döntéshozataltól való irracionális félelem gyakoribbá válását is.

A testdiszmorfofóbia, mikor valaki a testét, bizonyos testrészét kórosan torzultnak látja, a plasztikai sebészeti rendelők növekvő forgalmát magyarázza.

A hipochondria - a betegségektől való állandó aggódás - összefügghet az egészségügyi ismeretterjesztés terjedésével, az internetes oldalak és fórumok torzító és sokszor hamis információival. Leggyakoribb megjelenési formája a ráktól való rettegés (karcinofóbia) és az AIDS fertőzéstől való visszatérő félelem.

Újonnan, az okostelefonok elterjedésével fellépő fóbia a telefon elvesztésére, lemerülésére, térerő problémára, internet kapcsolat megszakadására adott heves szorongásos reakció, melynek forrása az elszigetelődés, a segítségtől való elszakadás félelme.

Ez a cikk is érdekelheti Hogyan kezelhető a szorongás?

Kényszerbetegség

A kényszerbetegség területén szintén tapasztaljuk bizonyos tünetek elterjedését.

A tisztasági, tisztálkodási, takarítási kényszerek indokául szolgálhat a tv-ből látható, erre irányuló és ezt támogató reklámok áradata.

Az egészséges étkezés kényszere sokszor az áruházak polcaihoz láncolja az ebben szenvedőt. Az összetevők, az adalékanyagok, a lejárati dátumok kényszeres kutatása irracionális mértéket ölthet.

Az ideális megjelenésre való túlzott törekvés a kényszeres diétázás, testképzavarok (anorexia nervosa, bulimia), kényszeres és túlzó mértékű testedzés formájában jelentkezhet.

A vásárlási kényszert mint a feszültség oldásának átmenetileg eredményes módszerét már a múlt század elején leírták. Mértéke azonban a mai időkben összehasonlíthatatlanul nagyobb.

Függőségek

A függőségek, addikciók területén régen az alkohol és a gyógyszer, esetleg növényi alapú tudatmódosító szerek voltak a megszokottak. Mára a büntető szabályozás nem tud lépést tartani az egyre újabb szintetikus drogok megjelenésével. Emellett több - betegségként csak az elmúlt években nyilvántartásba kerülő – addikció van elterjedőben.

A számítógép- és internetfüggőség ma már jelentős társadalmi probléma. Kezelésére világszerte önálló kórházi osztályok, civil kezdeményezések szerveződnek. A játékszenvedély terepe is egyre inkább a számítógép irányába módosul. A mobiltelefon használata szintén elérhet kényszeres mértéket, mely már súlyosan korlátozhatja az érintett életvitelét.

Az egészségre törekvés furcsa módon - épp a fent leírt kényszeres cselekedeteken keresztül - szintén elérheti a függőség mértékét. Aki már nem lát túl az edzőterem falain, érdeklődésének fókuszában kizárólag testsúlya, változó testméretei, a változáshoz szükséges hormonkészítmények, fehérjék, vitaminok és táplálékkiegészítők állnak, az élet egyéb területein súlyos lemaradásokkal számolhat. Éppígy az egészséges étkezés és a tisztaság kényszere is komoly árat követel más területeken. Így ezekre a jelenségekre - egy mértéken túl - mint betegségekre kell tekintenünk.

A társfüggőség elterjedőben lévő fogalom. Lényege nem a másik iránti szeretet és az erős ragaszkodás, hanem a függőség, a kiszolgáltatottság, a másik nélküli, önálló létezésre való képtelenség érzése.

A szexualitásba vagy akár a munkába menekülés is lehet olyan mértékű, amely már egy megborult belső egyensúlyról árulkodik, és amely korlátozóan hat, és elakadást okoz az élet minden egyéb területén.

Dr. Pálvölgyi RitaForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Veress Dóra, pszichiáter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest