Dadogás felnőttkorban - Okok és kezelési lehetőségek

szerző: Dr. Muszil Dóra, pszichiáter - WEBBeteg
frissítve:

A beszédzavarok egyik leggyakrabban jelentkező formája a dadogás, melyre jellemző egyes hangok, szótagok, szavak akaratlan ismételgetése, hangok elnyújtott ejtése, illetve a beszéd folyamatosságának váratlan megszakadása.

Ezek a problémák nem jelentkeznek éneklés, versmondás, suttogás, mondatok ismétlése közben, valamint olyan helyzetekben, amikor állathoz, gyerekhez beszél az illető.

A dadogás az esetek 90%-ában 6 éves kor alatt kezdődik. Elenyészően ritka azoknak az eseteknek a száma, amikor felnőttkorban jelenik meg először a beszédzavar. Nem igaz az az állítás sem, hogy ezekben az esetekben hirtelen érzelmi stressz váltja ki a dadogást, sokkal valószínűbb, hogy a már gyermekkorban meglévő beszédzavar erősödik fel, vagy idegrendszeri problémák, koponyatrauma, droghasználat áll a panaszok hátterében. Ezekre az esetekre jellemző, hogy a hangismétléseket nem kísérik grimaszok vagy egyéb viselkedésbeni eltérések. Érdekesség, hogy a dadogó felnőttek között ötször több a férfi, mint a nő.

Az esetek egy részében a dadogás csak időszakosan áll fenn. Olyan helyzetekben jelentkezik, melyek érzelmileg megterhelőek vagy kellemetlenek a beszélő számára. Tipikusan ilyen helyzet a telefonálás vagy a közönség előtt való megszólalás. A gyerekkorban induló dadogás a későbbiekben folyamatosan is fennállhat, ilyenkor a betegek különböző technikákat alkalmazhatnak annak érdekében, hogy a hallgatóság kevésbé érzékelje a beszédzavarukat. Ilyen technika a nehezen ejthető hangok, szavak kerülése vagy a töltelékszavak beillesztése.

A dadogás komoly érzelmi megterhelést jelent. A betegek szégyellik magukat, zavarban vannak, amikor mások előtt kell megszólalniuk. Félnek a hallgatóság reakciójától és úgy érzik, hogy a mondanivalójuk eltörpül a dadogás mellett. Éppen ezért sokan idővel elzárkóznak attól, hogy társas eseményeken vegyenek részt és egyre kevesebbet kommunikálnak másokkal. Mindezek következtében jelentősen beszűkül az életterük, ami rányomja a bélyegét az életminőségükre.

A dadogás diagnosztizálása és kezelése

A dadogás diagnosztizálása nagyon egyszerűnek tűnik, azonban ez nem így van. Ez a fajta beszédzavar a laikus fül számára nem mindig nyilvánvaló, különösen azokban az esetekben nem, amikor a probléma a légvételek ritmusát vagy az alapvető hangok képzését érinti. A pontos diagnózishoz ajánlott logopédust felkeresni.

A dadogás kezelése felnőttkorban már nagyon nehéz, és a teljes, maradéktalan gyógyulás minden jó szándék ellenére is szinte lehetetlen. A legeredményesebb az a módszer, melynek során tudatosan lassítják a beszéd tempóját és eleinte rövid szavak, tőmondatok hibátlan elmondásával próbálják csökkenteni a hangismétlések számát. A továbbiakban lépcsőzetesen fokozzák az elmondott mondatok hosszát és összetettségét, illetve a beszédtempót is gyorsítják. A betegek elsajátítják a helyes légzéstechnikát is beszéd közben. A logopédus a beszéd hibáinak korrigálása mellett igyekszik csökkenteni a kommunikációhoz kapcsolódó szorongást, félelmet is, mivel ezek megléte esetén nem lehet eredményes a kezelés. A fentieken túl fontos megemlíteni azt is, hogy a dadogó embereknek segítségre van szükségük abban is, hogy be tudjanak illeszkedni a mindennapi életbe, barátságokat tudjanak kötni. Ebben a folyamatban fontos szerepe van a családnak, a barátoknak és a közvetlen környezetben élőknek.

Tovább A hirtelen dadogás okai

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Muszil Dóra, pszichiáter

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus
Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete - Orosz Emma, orvostanhallgató
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
WEBBeteg - Piroskáné Hajdu Petra, újságíró

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest