Trichotillománia - A hajtépés pszichológiája

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos és Cs. K., fordító - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

A trichotillománia nem más, mint egy olyan kényszerbetegség (OCD), mely során a beteg leküzdhetetlen vágyat érez a hajtépésre (vagy más szőrzetének – szemöldök, szempilla, test- és fanszőrzet – tépkedésére). Ez a viselkedés foltokban történő, látható kopaszodáshoz vezet, leggyakrabban a homlok felett, halántéktájon, a szemöldök és a szempilla területén, ám a test bármely részén előfordulhat.

A trichotillománia olyan mentális betegség, amely során a beteg – bár tudja, hogy árt magának – nem tud ellenállni az ingernek. Gyermekkorban egyforma arányban van jelen fiúknál és lányoknál, felnőttkorban sokkal inkább a nőket érinti.

A bizarr tünetek alapján meglepőnek tűnhet, hogy a betegek iskolai végzettsége az átlagot meghaladja.

Diagnózisának felállításához az alábbi kritériumok szükségesek a DSM-5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Illnesses – A mentális betegségek diagnosztikai és statisztikai kézikönyve) szerint:

  • A haj visszatérő kitépkedése, ami hajvesztést eredményez.
  • A hajtépés csökkentésére vagy abbahagyására tett ismétlődő próbálkozások.
  • A hajtépés klinikailag jelentős szenvedést okoz, vagy a társas, munkahelyi vagy más fontos életterületek működésének károsodását okozza.
  • A hajtépkedés vagy a hajvesztés nem tulajdonítható más egészségi állapotnak, pl. bőrgyógyászati betegségnek.
  • A hajtépkedés nem magyarázható jobban más mentális zavar tünetének (pl. szerhasználatnak, vagy testdiszmorfiás zavarban észlelhető vélt testi hiba javítására tett kísérletnek, stb.).

Mik a trichotillománia tünetei?

A legfontosabb és legszembetűnőbb, hogy a beteg kényszeresen tépkedi a haját vagy más testszőrzetét. Ehhez még további tünetek kapcsolódhatnak:

  • A hajszál kitépkedése egy jellegzetes, ritualizált cselekvés, legjobban a kényszeres ceremóniákhoz hasonlítható.
  • Feszültségérzet jelentkezik közvetlenül a hajtépés előtt, vagy abban az esetben, ha megpróbál az ingernek ellenállni.
  • Megnyugvás, elégedettség vagy „boldogságérzet” a hajtépést követően, és átmeneti feszültségoldódás.
  • Kopasz foltok jelenléte a hajtépés területén.
  • Jellemző még a hajhagyma vizsgálgatása, hajcsavargatás, hajszálhúzogatás a fogak között (akár a fog elkopásáig), hajrágás vagy hajevés (ez utóbbit trichophagiának hívják).
  • Nyugalmi helyzetben sokkal intenzívebben jelentkezik (pl. tv-nézés, tanulás, olvasás közben), akaratlagosan pedig csak bizonyos mértékig kontrollálható.

Sokan tagadják, hogy ilyen jellegű problémáik vannak, és a hajveszteséget kendő, sapka viselésével próbálják leplezni, illetve műszempillát használnak. Mások viszont erős szégyenérzetet és kontrollvesztést is megélnek, ami erős szenvedésnyomást okoz. Általában ennek mentén kérnek segítséget is.

Mi okozhatja a betegséget?

A betegség pontos kiváltó okai egyelőre még ismeretlenek, de az bizonyos, hogy biológiai és viselkedésbeli tényezők egyaránt szerepet játszanak a kialakulásában. Kutatók megtalálták a kapcsolatot a kényszerbetegségek (mint a trichotillománia) és egyes agyi vegyületek között, melyeket transzmittereknek hívnak. Ezek olyan vegyi anyagok, melyek az idegvégződésből kibocsátva átviszik az ingerületet egy másik idegsejtre, szervre vagy izomra. A biokémiai vizsgálatok a szerotoninrendszer diszfunkciójára utalnak. Amennyiben megbomlik ezen vegyületek egyensúlya, az befolyással van az agy ingerreakcióira.

Úgy gondolják, a stressz is szerepet játszhat a folyamatban, illetve hátterében állhat szégyen- vagy félelemérzet, csalódottság, érzelmi megrázkódtatás is.

Gyakori, hogy a trichotillomániában szenvedő beteg depresszióval vagy szorongással is küzd.

Ez azt feltételezi, hogy kapcsolat van a trichotillománia kialakulása és a fenti pszichés betegségek között. Emellett a betegség kialakulása gyakoribb azoknál, akiknek valamilyen rokonánál is megfigyelhető volt, leggyakrabban elsőfokú rokonoknál figyelhető meg, tehát nagy valószínűséggel örökölhető betegségről van szó.

A pszichológiai tényezők közül a diszharmonikus családi miliő és a patológiás anya-gyerek kapcsolat emelhető ki.

A betegség rokona a bőrkapirgálás-zavar („skin picking”).

Kezelése

Elsősorban viselkedésterápiával gyógyítható (túlceremonizálás, önmonitorozás, késleltetés). Ennek során a beteg megtanulja felismerni, milyen szituációkban érez késztetést a hajtépésre. Illetve egyfajta relaxációs technika segítségével egy új viselkedésmintát alakít ki arra az esetre, amikor érzi a hajtépési ingert.

Olyan egyszerű dolgok is segíthetnek, mint ökölbe szorítani azt a kezet, amivel a beteg addig a haját húzta. Súlyos esetben gyógyszeres kezelésre van szükség, általában valamilyen antidepresszáns formájában, leggyakrabban a nagypotenciálú szerotonerg antidepresszívumokkal vannak kedvező tapasztalatok.

Lehetséges "komplikációk"

A kopaszodás velejárójaként különféle bőrbetegségekkel is kell számolni, valamint jelentős önértékelési zavarok léphetnek fel, melynek negatív hatása a munkában és az emberi kapcsolatokban is jelentkezhet. Extrém esetekben a beteg kerül mindenféle nyilvános megjelenést, annyira szégyelli kopasz foltjait. A hajevés gyomorfájással, hányással, komoly gasztroenterológiai problémákkal járhat.

Sajnos a tudomány mai állása szerint a betegség nem megelőzhető, ám fontos a minél korábbi kezelés. A gyerekek gyakran kinövik, ám mivel leggyakrabban serdülőkorban (10-14 éves kor közt) kezdődik, egyfajta rituálévá válik, mely egész életen át tarthat, és az életkor előrehaladtával egyre nehezebb kezelni.

Fontos a családtagok megértő, együttműködö hozzáállása, illetve a stresszhelyzetek kerülése annak érdekében, hogy a betegség minél kevesebb maradandó károsodást okozzon a betegnek és családi, baráti kapcsolataiban.

WEBBeteg logóWEBBeteg összeállítás
Szerzőink: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos és Cs. K., fordító


Felhasznált irodalom:

  • DSM-V
  • Németh Attila: A pszichiátria rövidített kézikönyve, Medicina Kiadó

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest