A hiperaktivitás gyógyszeres kezelése

Dr. Szimuly Sándor
szerző: Dr. Szimuly Sándor, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész frissítve:

A hiperaktivitás kezelésére ma Magyarországon mindössze két hatóanyag áll rendelkezésre normál intellektusú gyermek esetében, azonban a gyógyszeres kezeléssel kapcsolatos érvek és ellenérvek mind a mai napig heves viták tárgyát képezik.

Legelőször azt szükséges tisztázni, hogy az ADHD (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder), azaz figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar kezelése nem csupán a gyógyszeres kezelést jelenti. A terápiaválasztást befolyásolja többek között a betegség súlyossága, a gyermek életkora, a szülők és az iskola hozzáállása, empátiája, toleranciája, az otthoni és iskolai környezet, illetve hogy milyen mértékben befolyásolja a zavar a mindennapi életet.

A gyógyszeres kezelés mellett az esetek nagy részében szükséges pszichoterápia alkalmazása is, mely elsősorban az érzelmi élet zavarainak korrekciójára irányul. A kezelésbe jó, ha bevonjuk a szülőket, pedagógusokat és a gyermekhez közel álló más személyeket is, esetleg speciális iskolát választunk a gyermeknek.

A gyógyszeres kezelés alatt jelenleg hazánkban általában a metilfenidát hatóanyag-tartalmú gyógyszereket értjük, emellett elérhető már atomoxetin tartalmú készítmény is. Külföldön további hatóanyagok is elérhetőek, mint például a dextroamphetamin. Az amphetamin ijesztő szóként hathat, hiszen az ilyen típusú hatóanyagok a pszichostimuláns kategóriába tartoznak, így kábítószernek megfelelő szabályozás alatt állnak.

Tényleg hiperaktív a gyermek?

A betegség diagnosztizálásához a szülőktől nyert adatokon túl szükség van a tanárok által adott jellemzésekre is, hiszen a gyermek viselkedése a különböző környezetben, különböző szituációkban igen eltérő lehet. Ki kell zárni egyéb betegségek lehetőségét (részképesség zavarok, érzékszervi betegségek, értelmi fogyatékosság stb.). Emellett kérdőívek, becslőskálák, illetve a viselkedés megfigyelése segítik a diagnózis felállítását.

Ezeknél a gyermekeknél az agy bizonyos gátló területei nem működnek megfelelően, emiatt nem tudnak megfelelő mértékben figyelni, feladataikra koncentrálni. A methyphenidat és társai ezeket a gátló területeket stimulálják, így érve el a kívánt hatást. Természetesen ezeket a gyógyszereket (is) csak jól meghatározott esetekben szabad alkalmazni, megfelelő körültekintéssel.

A megfelelően kiválasztott betegeknél azonban jelentős javulás érhető el a koncentráció növelésével, a hiperaktivitás csökkentésével az iskolai eredményekben is pozitív hatás mutatkozik.

Mikor nem alkalmazhatóak a gyógyszerek?

A készítmények felírhatósága is szigorúan ellenőrzött, csak pszichiáter, illetve gyermekpszichiáter javasolhatja, illetve míg az atomoxetin alkalmazásához csak szakorvosi javaslat szükséges, addig a metilfenidát esetében fontos, hogy minden esetben ugyanabban a patikában szabad csak kiváltani. A gyógyszer szedéséről a beteg által választott gyógyszertárat az orvos értesíti.

Mindkét forgalomban lévő hatóanyag esetén igaz, hogy nem alkalmazható:

  • pajzsmirigy-túlműködés esetén,
  • bizonyos szívbetegségekben és keringési zavarokban,
  • zöld hályog fennállása esetén,
  • egyes súlyos pszichiátriai kórképek fennállása esetén,
  • 6 éves kor alatt.

A metilfenidátot a fokozott aktivitással járó időszak előtt szokták alkalmazni, tehát általában reggel és délben, mivel a gyógyszer bevétele után körülbelül fél órával már kifejti hatását, mely kb. 4 órán át tart. Lehetőség van tartósabb hatású (6-8 órán át ható) készítmény alkalmazására is. Esti órákban lehetőség szerint ne adagoljuk, mert egyik leggyakoribb mellékhatásként alvászavar jelentkezhet. Az atomoxetin esetében ugyanúgy a reggeli szedés ajánlott.

További mellékhatásként az idegesség és a fejfájás, hasfájás említhető, ha ezek huzamosabb ideig fennállnak, a gyógyszer dózisának csökkentése, illetve elhagyása szükséges. További átmeneti mellékhatás lehet az étvágy csökkenése.

Hogyan zajlik a terápia?

A terápia általában kis dózisokkal indul, majd fokozatosan emelik a dózist a megfelelő hatás eléréséig. A megfelelő, legkisebb hatékony dózis elérése után folyamatos, havonta történő kontrollvizsgálatok mellett a beállított terápiát időszakosan, általában a nyári szünetben meg szokták szakítani. Az újbóli alkalmazás szükségességét a továbbiakban a szakorvos dönti el.

Serdülőkorra a betegek jelentős részénél a tünetek csökkennek, így a gyógyszeres kezelés elhagyható. Egyes esetekben idősebb gyerekeknél vagy akár felnőtteknél is szükség lehet gyógyszeres kezelés alkalmazására, ilyenkor azonban minden esetben fontos az előny-kockázat alapos mérlegelése és a terápia szoros nyomonkövetése. A terápia elhagyása ideális esetben mindig fokozatosan, lépcsőzetesen történik.

Milyen eredmények várhatóak a gyógyszeres kezeléstől?

Az esetek kétharmad részében a gyerekek iskolai teljesítményében látványos javulás tapasztalható. Megközelítőleg a gyermekek 10-13 százaléka egyáltalán nem reagál a terápiára, a maradék részben kisfokú javulás észlelhető.

A társuló betegségek kezelése is fontos és szükséges!

Miután a hiperaktivitás az esetek több mint felénél nem önállóan, hanem valamilyen más betegség (pl. viselkedészavar) mellett jelentkezik, rendkívül fontos a társuló betegség megfelelő kezelése is.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Szimuly Sándor, családorvos
Aktualizálta: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Muszil Dóra, pszichiáter és Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest