Válságban a házassága?

szerző: Pergel-Száraz Cintia, klinikai szakpszichológus - Vanderlich Egészségcentrum
frissítve:

Fejlődés, megtorpanás, krízis nemcsak az egyén, de a pár, a család szintjén is történik, történhet.

Minden család fejlődési szakaszokon megy keresztül, melyek önmagukban is krízishelyzeteket szülnek. Ezek úgynevezett normatív krízisek. Ilyen helyzet pl. maga a házasságkötés, gyermek születése, házaspár kisgyermekkel, gyermek „kirepülése a fészekből”, mikor a pár újra kettesben marad és sokszor újra meg kell ismerniük egymást.

Számos egyéb váratlan helyzettel is szembesülhet egy pár vagy család, amely krízishelyzetet teremt. Ilyenkor megromlik, megszakad a kommunikáció a felek között, illetve szinte csak veszekedésekre korlátozódik. Ilyenkor történhetnek olyan megoldások, melyek rontanak a helyzeten, pl. egy harmadik fél kerül a házasságba, illetve olyannyira megromlik a kapcsolat, hogy váláshoz vezet.

Mikor ajánlott a párterápia?

A család- vagy párterápia nem feltétlen a házasság megtartását tűzi ki célul. Erre akkor van esély, ha mindkét fél ezzel a céllal érkezik a szakemberhez: azaz akárhogy próbálkoznak, nem sikerül javítani a kapcsolaton, de szeretnék, ha javulna. Ilyenkor szaksegítséggel van remény rá, hogy kapcsolatuk megjavuljon, megújuljon.

Más esetekben a közös beszélgetések abban segítik a párt, hogy megértsék, mi történt közöttük, és ez fogja segíteni őket, hogy eldöntsék együtt akarnak-e maradni, vagy a válás jelent-e számukra jobb megoldást.

Egy magyar, országos szintű felmérés szerint a gyermek számára a válás rövidtávon traumát jelenthet, de hosszú távon előnyösebb számára szüleik válása abban az esetben, ha olyan családban nőnének fel, ahol napi szinten magas a feszültségszint és veszekedések, verekedések tanúja. Utóbbi eset személyiségfejlődésére kártékonyabb, mintha szüleik elváltak volna. Mindez nem jelenti azt, hogy válásra biztatnék bárkit. Csupán azt, hogy érdemes megfontolni, hogy adott helyzetben mi a legjobb a gyermeknek is és a párnak is.

Amennyiben a házasság megmentésére a pár megadja magának az esélyt, ezen érdemes dolgozni.

Azt, hogy együtt vagy külön folytatják életüket sosem a szakember, csakis a pár döntheti el. A szakember annak felismerésében segíti őket, hogy nekik mi a legmegfelelőbb, és ha ezt megtalálták, segíti céljuk megvalósítását.

Tovább Milyen problémákra jó a pszichoterápia?

(Pergel-Száraz Cintia, klinikai szakpszichológus, Vanderlich Egészségcentrum)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest