Szégyenlős hólyag szindróma (paruresis)

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos frissítve:

Amikor a betegnek gondot okoz a vizelés, ha mások is vannak körülötte, paruresisről beszélünk. Súlyos esetben a beteg nem képes a vizelésre, amennyiben nem biztosított számára a teljes vagy részleges magány.

Bizonyos szempontból a szégyenlős hólyag szindróma hasonlít a vizeletvisszatartás azon formájához, mikor hiába próbálkozik az ember, nem sikerül vizeletet ürítenie. A fő különbség azonban az, hogy a paruresis esetén a problémát nem fizikai elzáródás okozza.

A paruresis az életminőséget is sok szempontból megváltoztatja, problémát okozva a

  • munkahelyen
  • utazásnál
  • mindennapi társas helyzetekben

Milyen gyakori a szégyenlős hólyag szindróma?

Noha pontosan nem lehet tudni, hány embernek okoz problémát az idegen helyen való vizelés, ám az elmúlt évtizedekben készült felmérések azt mutatják, hogy akár a lakosság negyede is küzdhet ezzel a gonddal. Az azonban továbbra sem ismert, hogy a paruresis miatt hány ember kerüli a nyilvános WC-ket.

Mi okozza a szégyenlős hólyag szindrómát?

Sok a megválaszolatlan kérdés a betegség kiváltó okaival kapcsolatosan. Hatással lehet rá az óvodai, kora vagy késő kamaszkori, de akár felnőttkori negatív élmény is. Míg egyesek nem tudnak egy konkrét, a paruresist kiváltó eseményre visszaemlékezni, mások úgy vélik, hogy a kiváltó ok egy olyan - kamaszkorukban vagy azelőtt történt - esemény, mikor

  • zavarban voltak a szüleik vagy idegenek előtt
  • csúfolták őket az osztálytársaik vagy testvéreik
  • nyilvános fürdőhelyen zaklatták őket
  • szexuálisan bántalmazták őket

Noha sokan mennek keresztül különféle kínos helyzeteken, nem mindenkinél alakul ki a szégyenlős hólyag szindróma. A legújabb neurológiai kutatások azt mutatják, hogy a betegség mögött fizikai, mentális és érzelmi probléma is meghúzódhat. Emellett arra is van bizonyíték, hogy a betegség öröklődhet.

A paruresis tünetei

Az első kellemetlen élmény után számíthat rá, hogy problémája lehet, ha belép a mellékhelyiségbe. Az, hogy kényszeríteni próbálja magát a vizelésre, sajnos nem működik. Ha pedig emiatt aggódni kezd, az csak még nehezebbé teszi a helyzetet és a vizelést. Ezt követően a legtöbben az alábbiakkal próbálkoznak:

  • lehetőleg minél többet vizelnek otthon
  • kevesebb folyadékot fogyasztanak
  • olyan nyilvános WC-t keresnek, ahol az összes fülke üres
  • kerülik a társadalmi érintkezéseket, hogy ne kelljen idegen helyen vizelniük

A szégyenlős hólyag szindrómában szenvedők többsége általában elkerüléses viselkedéstechnikát alkalmaz, mely csökkenti az ürítéssel kapcsolatos félelmeket. Azonban ezzel csak a félelem mintája erősödik. Néhányan tagadják, hogy bármiféle rossz érzésük lenne a nyilvános illemhelyeken, és ragaszkodnak az állításhoz, hogy csak a vizelés megkezdésével van problémájuk. Ugyanakkor másoknak ebben a helyzetben komoly szorongásos tüneteik vannak, mint például szapora szívverés, verejtékezés, gyengeség, remegés.

Mivel erről a témáról csak ritkán beszélünk nyíltan, sokan azt hiszik, hogy csak ők szenvednek ettől a problémától. Szégyellik miatta magukat, és az évek során profi módon megtanulják, hogyan titkolják gondjukat a házastársuk, barátaik vagy az orvosuk elől. A paruresissel járó szégyenérzettel és depresszióval pedig segítség nélkül nem egyszerű megbirkózni.

Hogyan diagnosztizálják és kezelik a szégyenlős hólyag szindrómát?

Sokan, akik ettől a problémától szenvednek, azért keresik fel az urológust, hogy megtudják, nincs-e valami fizikai problémájuk.

Az urológus feladata, hogy:

  • ellenőrizze, hogy nincs egészségügyi oka a panaszoknak
  • biztosítsa a beteget, hogy nincs a problémájával egyedül
  • javasolja a vizelési szokások megváltoztatását (pl. WC-fülke használatát a piszoár helyett)
  • szükség esetén megtanítsa a betegnek az önkatéterezést
  • szorongásos zavarokkal foglakozó szakemberhez küldje a beteget, aki kognitív terápiával vagy expozíciós terápiával segíthet

A fent említett technikák közül az önkatéterezés azonnali megkönnyebbülést és jobb életminőséget ad. Egészséges emberek esetében az önkatéterezéssel járó alacsony kockázat messze meghaladja azt a kárt, amit a szégyenlős hólyag szindróma okoz az életében.

A paruresis kezelésével kapcsolatosan nem jelent meg kontrollált tanulmány, de úgy tűnik, az expozíciós viselkedésterápia (ahol a beteget annak teszik ki, amitől fél) a leghatásosabb megoldás.

További kezelési módszerek:

  • gyógyszerek
  • hipnoterápia
  • botulinum toxin injekció a záróizomba (az izomműködés kontrollálása érdekében)
  • műtét (transzuretrális mikrohullám terápia, a prosztata transzuretrális eltávolítása)

A gyógyszerterápia szintén hatékony lehet a probléma kezelésében. Egyes antidepresszánsok (pl. a szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI)) segítenek csökkenteni az aggodalmat, így a viselkedésterápia is gyorsabban hat. Érdekes, hogy az alfa-blokkolókkal történő standard urológiai kezelés ezzel egyidejűleg nem bizonyítottan hatékony.

Mi várható a kezelés után?

Miután a beteget biztosítják róla, hogy nincs egyedül a problémájával, a megfelelő kezelés után megkönnyebbülésre számíthat. Noha ez az egészségügyi probléma visszatérhet, megfelelő kezeléssel újra kontrollálható. A kognitív viselkedésterápia az esetek 85%-ában hatékony, és az ezzel együtt történő gyógyszeres kezeléssel a paruresis jól szabályozható.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító;
Urology Cara Founfation - urologyhealth
Lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest