Fogyatékos a gyerekem - Hogyan dolgozzuk fel a traumát?
Fogyatékos ember a családban - Pár- és családterápiás szolgáltatással segít a Kézenfogva Alapítvány.
Az Alapítvány a szolgáltatását olyan érdeklődőknek teszi elérhetővé, akik fogyatékos családtaggal élnek együtt vagy maguk is fogyatékos személyek, s akik számára ez a szolgáltatás piaci alapon, magánrendelés keretében elérhetetlen lenne. A terápia egy nagyon is valós, de teljesen elhallgatott problémakörre kínál megoldást: Hogyan változtatja meg egy család életét a fogyatékos családtag? Az esetek többségében a fogyatékos személy áll a terápiák és fejlesztések középpontjában, de mi történik a többi családtaggal, ők hogyan dolgozzák fel ezt a traumát? Milyen egy fogyatékos testvér mellett ép kamasznak lenni? Milyen problémái vannak egy állását feladó, csak a gyermekének élő anyának? Miért mennek el a férfiak, miért bomlanak fel házasságok? Számos rossz irányba elindult lelki folyamat visszafordítható az időben érkező terápiás segítséggel.
A terápia elsősorban lelki-, életvezetési problémák megoldására, rendezésére szolgál. Ilyen tipikus problémák lehetnek például az életciklusokban való elakadás (a fogyatékossággal való szembesülés, diagnózisközlés traumája, óvodai-, iskolai elhelyezés dilemmái), fiatal felnőtt fogyatékos családtaggal kapcsolatos problémák, felnőtt fogyatékos családtag életének rendezésével kapcsolatos problémák, fogyatékos és ép gyermekek együttnevelésének kihívásai.
A probléma rendszerint egy családtaghoz kötődve jelenik meg, azonban a terapeuták mindig a családi csoporttal vagy a párral dolgoznak a megoldás érdekében. Azt segítik, hogy a család tagjai rálássanak arra, hogyan alakult ki a probléma, ki, hogyan járul hozzá annak fennmaradásához, miként formálja át, nehezíti meg az életüket ez a helyzet.
A terápia során a családtagok együttes erővel azon dolgoznak, hogy felismerjék, hol lehetne változtatni a kialakult helyzeten. Többféle módszert is alkalmaznak, pl. beszélgetős módszerek, dramatikus játékok, feladatok, esetleg az érzéseket, élményeket felszínre hozó ún. non-verbális technikák. Ezeket mindig a kliensek problémájához, igényeihez igazítják.
Az Alapítvány szeretné minél több fogyatékos embert gondozó családhoz eljuttatni a hírt: nincsenek egyedül a problémáikkal, beszéljenek bátran ezekről, hogy közelebb kerüljenek a megoldáshoz.
KézenFogva Alapítvány információs központ |
A szolgáltatás helyszíne a Kézenfogva Alapítvány székhelye: 1093 Budapest, Lónyay u. 19. Kihez forduljak, ha fogyatékossággal született a gyermekem? Hol kaphatok szakmai segítséget? Merre van a lakóhelyemhez legközelebbi speciális szakiskola? Milyen anyagi támogatásban részesülhetek? KézenFogva Alapítvány információs központja |
A szolgáltatást röviden bemutató film:
(Kézenfogva Alapítvány)