Skizofrénia - Számos tévhit él a köztudatban

szerző: Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta - WEBBeteg
frissítve:

A skizofréniát övező téveszmék széles körben elterjedtek, a betegség azonban nem azonos a hasadt vagy többes személyiséggel, illetve a hangok hallásával. Mi is akkor a skizofrénia?

A téma cikkei
6/1 A skizofrénia tünetei
6/2A skizofrénia elfogadása
6/3 A skizofrénia kezelése
6/4 A skizofrénia gyógyszeres terápiájának lehetséges mellékhatásai
6/5 Életviteli tanácsok skizofrén betegeknek
6/6 Tények és tévhitek a skizofréniáról

A skizofrénia (schizophrenia) egy krónikus és nagyon gyakran rokkantsághoz vezető pszichés betegség. Az érintett visszahúzódik az emberektől, elfordul a korábban végzett tevékenységeitől, és egy téveszmékkel teli, vagy valóságtól elszakadt külön világba húzódik vissza. A schizophrenia a pszichózis egyik formája, azaz úgy károsul a gondolkodás, hogy a betegek a valóságot érzékelik rendellenesnek. A pszichózis a zavart agyi működés egyik tünete.

A betegség világszerte az emberek 1 százalékát érinti. Férfiak esetén a skizofrénia tizen- vagy huszonéves korban jelentkezik, nőknél a húszas, illetve a korai harmincas években kezdődik.

A skizofrénia nem gyógyítható, azonban pszichiáterekkel, vagy más mentálhigiénikusokkal való szoros együttműködésben a skizofrénia sikeresen karbantartható, különösen, ha a diagnózist sikerült korán felállítani. Szerencsére újabb és újabb gyógyszerek segítségével egyre jobban kezelhető ez a kevéssé értett betegség.

A skizofrénia okai

Jelenleg még nem sikerült azonosítani a skizofrénia okait, bár úgy gondolják, hogy genetikai tényezők állnak a betegség hátterében. Az általános populáció egy százalékánál alakul ki skizofrénia, míg tíz százaléknál jelenik meg, ha a családban már szenved közeli hozzátartozó a betegségben. Az agy kémiai, vagy nagyon finom szerkezeti eltérései hozzájárulhatnak kialakulásához.

Ez is érdekelheti Örökölhető a skizofrénia?

A személyiségzavarban szenvedők jellemzői

A személyiségzavarok (personopathia, personality disorder) gyakran látott kórképek a gyakorlatban. A probléma gyakori, a felnőtt hazai lakosság kb. 10 százalékának, a családorvosukhoz fordulók 20 százalékának, a pszichiátriai osztályos betegeknél pedig kb. 30-40 százaléknak van valamilyen fokú és jellegű, diagnosztizálható személyiségzavara.

Bővebben A személyiségzavarban szenvedők jellemzői

A skizofréniát övező téves elképzelések

A skizofréniát övező téveszmék széles körben elterjedtek. A skizofrénia önmagában, vagy más pszichiátriai, illetve organikus megbetegedéssel együttesen is fennállhat, ezért gyakran keverik össze más pszichés betegségek tüneteivel. Az alábbi tények segíthetnek tisztázni, hogy mi nem számít skizofréniának.

  • A skizofrénia nem azonos a hasadt vagy többes személyiséggel. A többes személyiségzavar egy teljesen más, ritka betegség.

  • Bár egyes skizofréniás emberek durván, agresszíven viselkednek, a legtöbbjük azonban nem. Nagyon sokan visszahúzódnak magukba, és nem keresik mások társaságát.

  • Nem minden paranoiás viselkedésű vagy bizalmatlan ember skizofrén. Vannak olyan betegek, akiknél paranoid személyiségzavar áll fent, azaz hajlamosak gyanakodni, bizalmatlankodni másokkal anélkül, hogy a skizofrénia egyéb jegyei megjelennének.

  • Nem mindenki skizofrén, aki hangokat hall. Egyes depressziós betegek is hallhatnak hangokat. A hallucináció súlyos betegségek, illetve gyógyszerek mellett is kialakulhat.

Tovább Milyen tünetekkel jár a skizofrénia?

Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

A skizofrénia tünetei

Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta
Skizofrénia
A skizofrénia a különböző szerepekben való működés lassan előrehaladó, folyamatos zavarát eredményezi - elsősorban a munkahelyen és a magánéletben. A rendszeresen megjelenő és folyamatosan súlyosbodó tünetek skizofréniára utalhatnak.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Bakos Cinnia Dóra, pszichiáter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest