Anorexia - Hogyan tud a család segíteni? Hogyan tudjuk a családot segíteni?

szerző: Dr. Major Adrienne - Belvárosi evészavar műhely
frissítve:

A családterápia a fiatal evészavaros betegek kezelésében a legfontosabb módszer a nemzetközi vizsgálatok tükrében. Az anorexia kialakulásához több - biológiai, egyéni és családi - tényező együttes jelenléte járul hozzá. A család sokat segíthet ennek a közösen megfejtendő rejtélynek a megoldásában.

Ha a családtagok készek felelősséget vállalni a kreatív együttgondolkodás jegyében, az azt jelenti, hogy a leghatékonyabb erőforrást sikerült mozgósítanunk.

A serdülőkori anorexia kialakulásának hátterében nagyon gyakran felfedezhető valamilyen nehézség a serdülő önállósodási törekvésében, a családtól való leválás, függetlenedés folyamatában. Ilyenkor az anorexiának fontos pszichológiai üzenete van a családtagok, a környezet felé. A felszínen sok a dac, az ellenállás a családdal szemben. Fontos, hogy ezt ne indulattal kezeljük, hanem értsük meg a valódi pszichológiai jelentést.

Ugyanakkor a kialakuló evészavar, az evés körüli hercehurca, az anorexiás fiatal törekvése a családi működés feletti kontroll megszerzésére tovább növeli a feszültséget a családban. Függetlenül attól, hogy a feszültség oka vagy következménye az evészavarnak és a dac a családtagoknak szól, mégis vagy éppen ezért a családtagok tudnak a legtöbbet segíteni a feszültségoldásban. Ez sokszor nehéz feladat.

Ez is érdekelheti Anorexia: mi történik betegségtagadás esetén?

Hogyan tudjuk a családot segíteni?

A családterápiára érkező családtagok segítő szándékkal jönnek el. Amikor a család első alkalommal érkezik családterápiára, legtöbbször már nagy a feszültség a családban. Ez részben annak köszönhető, hogy hiába a jó szándék, mégsem tudnak célt érni. A családtagok gyakran aggódva figyelik, ahogy az anorexiás családtagjuk veszít a súlyából, így ösztönösen kínálgatják, noszogatják, megfőzik a kedvenc ételeit, de hiába. A sok terméketlen erőfeszítés idővel erős indulatokat vált ki, ami csak fokozza az anorexiás fiatal dacreakcióját. Ezért már az első találkozást megelőzően elküldünk a családoknak egy önsegítő kalauzt, melyet iránytűként használhatnak a feszültséggel teli pillanatok enyhítésére. Az önsegítő kalauz a leggyakrabban előforduló nehézségekkel való megküzdésben nyújt segítséget.

Íme, a legfontosabb kérdések

Érdemes-e biztatni evésre az anorexiás beteget? Nem, az anorexiás beteget senki ne biztassa evésre. A biztatás ellenállást vált ki nyílt formában vagy burkoltan (utána lemozogja, vagy egyéb módon megszabadul tőle).

Kell-e rendszeresen mérni a testsúlyt? Igen. A testsúly ellenőrzése legyen központban az evésre biztatás helyett.

Mi marad a biztatás helyett? A felelősség átruházása a gyarapodásért az anorexiás fiatalra és szeretetteli következetesség, erélyesség a szülők részéről.

Kell-e számolni a kalóriákat? Semmi értelme, egyetlen dolog számít, a testsúly.

Legyenek-e szabályok az evéssel kapcsolatban? Igen! Naponta 5 étkezés, 3 fő és 2 köztes étkezés. Az étkezések ideje legyen maximálva 30 percben.

Mit tegyünk, ha a gyermek részéről provokatív viselkedést látunk? Ne hagyjuk, húzzuk meg a határt. Ez segítség a gyermeknek.

Mi a szülő felelőssége? A szülő felelős a gyermek testi egészségéért, ezért kötelessége a súlymérés, szükség esetén a mozgáskorlátozás (iskola, edzés, egyéb programok).

Hogyan reagáljunk helyesen a dacos megnyilvánulásokra? Semmiképp sem indulatosan, hanem higgadtan, megértően, következetesen.

Miért nem mozoghat a gyermekem, hiszen attól jó étvágya lesz? Ez csapda, hiszen a mozgás ellenére nem gyarapodott a testsúly. A sporthoz testi erő szükséges, így amikor visszanyeri a beteg a testsúlyát, akkor folytathatja a sportot.

A családtagok a legjobb szövetségeseink a terápiában

Bizonyos esetekben az egyéni terápiában és az egyéb módszerekben is találhatnak segítséget, a család részvételének azonban többszörös lehet a hozadéka: nem csupán a beteg állapota javul, hanem a család is új feszültségoldó módszereket tanul meg. Ezért mondjuk azt, hogy az anorexiát közösen megfejtendő rejtélynek tekintjük, melynek megfejtésére szövetkezünk a beteggel és a családdal.

Tovább

(Dr. Major Adrienne, Belvárosi Evészavar Műhely - anorexiabulimia.hu)

Cikkajánló

Inhalálás
Inhalálás

Évezredek óta segít téli betegségek leküzdésében.

Hüvelyi irritáció
Hüvelyi irritáció

Szülés utáni hüvelyszárazság.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Belvárosi evészavar műhely - Dr. Major Adrienne
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest