Pszichoterápia szerepe a pszichoszomatikus megbetegedésekben

szerző: Dr. Farkas Judit - Panoráma Poliklinika
megjelent:

A pszichoszomatikus megbetegedések a testi és lelki tényezők együttes jelenlétére utalnak. A testi tünetekben megnyilvánuló lelki problémáknak számtalan eredete lehet.

Gyakran elhangzik a hétköznapi nyelvünkben is az, hogy vajon „mitől fáj a feje” vagy „mit nem bír megemészteni” – ezzel párhuzamosan kutatások alátámasztják, hogy a gyomor-, illetve fejfájdalmat nagy része a stressz vagy egyéb lelki elakadások eredménye lehet.

Emellett nem elhanyagolandók azok a diffúz, akár több szervet érintő, átfogó panaszokkal jelentkező tünetegyüttesek, ahogy rendszerint a legalaposabb kivizsgálás sem tud szervi elváltozást feltárni. Érdemes hangsúlyozni: annak ellenére, hogy az organikus eredet hamar kizárható, a páciens szenvedése és fájdalma valós, éppen ezért fontos és érdemes komolyan venni panaszait. Dr. Farkas Judit, a Panoráma Poliklinika szakpszichológusának írása.

Testi tünetek a lélek nyelvén

A pszichoszomatikus orvoslás a testi, lelki és társadalmi kölcsönhatásokat veszi figyelembe a megbetegedések eredetének vizsgálásban és a páciens kezelésében. A bio-pszicho-szociális modell magyarázata szerint előfordulhat, hogy az érintettekere háruló munkahelyi, családi vagy egyéb társadalmi terhelés testi tüneteket, zavarokat eredményez. A megbetegítő stresszhatásoknak számos arca lehet: nehezített életkörülmények, munkahelyi konfliktusok, haláleset, válás, kapcsolatok elvesztése vagy más, potenciális veszteségek miatti aggodalom.

Komplex esetekben elhúzódó stresszhatásoknak, krónikusan fennálló, feldolgozatlan veszteségeknek kitéve a tünetek tovább fokozódhatnak. Ilyen esetekben a klasszikus orvostudomány pusztán átmenetileg tudja a testi tüneteket enyhíteni, de az akut gyógyszerhatás csökkenésével a tünetek visszatérnek, vagy más formában köszönnek vissza.

Ha elveszítjük az egyensúlyt...

Stressz hatására lezajló lelki működésünket leginkább egy kuktához hasonlatosan kell elképzelnünk, ahol a fokozódó nyomás hatására egyre nagyobb feszültség keletkezik. Amennyiben a szelepek meghibásodnak, vagy a szelepek kapacitását meghaladó mennyiségű nyomás keletkezik, a kukta felrobbanhat. Lelki működésünkben hasonló egyensúlybeli problémák léphetnek fel, amennyiben a stresszkezelési képességünk átmenetileg kudarcot vall, vagy a szokottnál nagyobb mennyiségű terhelést élünk át.

A felgyülemlett stresszt tartalmazni nem képes szervezet a testi tüneteken keresztül vezeti le a feszültséget. A pszichoszomatikus megbetegedésekre való hajlamunk függhet stresszkezelési képességünktől, temperamentumunktól, személyiségbeli működésünktől (azaz a kukta mérete, tartalmazási képessége, és szelepek működése) és a minket ért aktuális hatásoktól (azaz a kuktában termelődő gőz mennyisége).

Pszichotrápia, csoportterápiák

A pszichoterápia több szempontból segíthet a pszichoszomatikus megbetegedések kialakulásának megelőzésében, a kialakulásuk esetén az eredetének feltárásában valamint a tünetek enyhítésében. Sok esetben a tünetein keresztül „kommunikálja” a páciens azokat a lelki elakadásokat, melyeket szavakban nem képes megragadni. Különböző pszichoterápiás módszerek több oldalról tudják megtámogatni a felépülést és a páciens tüneteinek enyhítését. Alább a teljeség igénye nélkül néhány példát sorolnánk fel.

A pszichodinamikus pszichoterápia a mélyebb lélektani folyamatok feltárásán keresztül juttattja a pácienst felismerésekhez és az önismereten keresztül a tünetek enyhítéséhez. A kognitív viselkedésterápia a negatív gondolatok felismerésének és átkeretezésének segítségével közelíti meg a problémát, míg a kiegészítő relaxációs feladatok készség szintjén támogatják a stressz- és szorongás csökkentését. Mozgás- és táncterápiás csoportok a testtudatosság növelésével járulnak hozzá a gyógyuláshoz olyan esetekben, amikor a problémát szavakkal megragadni különösen nehéz.

A mindfulness – azaz tudatos jelenlétet támogató meditatív gyakorlatok pedig a pszichoszomatikus megbetegedések megelőzését segíthetik. Végül fontos megjegyeznünk, hogy a pszichoszomatikus problémák esetében az egész család érintettsége jelentős lehet, ezért a hozzátartozók bevonása és a családterápia lehetősége is felmerülhet.

Dr. Farkas JuditSzerző: Dr. Farkas Judit szakpszichológus, pszichoterapeuta - Panoráma Poliklinika, ELTE Pszichológiai Intézet

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Bakos Cinnia Dóra, pszichiáter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest