Elkerülő/korlátozó táplálékfelvételi zavar (ARFID)
Az elkerülő/korlátozó táplálékbeviteli rendellenességet (Avoidant/restrictive food intake disorder (ARFID)) az jellemzi, hogy a személy szigorúan korlátozza az étrendjét, és csak bizonyos típusú ételeket eszik. Korábban ezt az állapotot „szelektív étkezési zavarnak” nevezték.
Az ARFID azonban nem csak rendkívül válogatós étkezést jelent. Az ARFID-zavarban szenvedők nem csupán elkerülnek bizonyos élelmiszereket vagy teljes élelmiszercsoportokat, hanem komolyan korlátozhatják az elfogyasztott élelmiszerek mennyiségét is.
Mi állhat a hátterében?
Az ARFID gyakran abból a félelemből fakad, hogy étkezés közben valami rossz történik, például mérgezés, fulladás vagy hányás.
Néha az ARFID szenzoros zavarokhoz, valamint az autizmus spektrumzavarhoz (ASD) is köthető, de nem kizárólag ezekben az esetekben jelentkezik.
Miben nyilvánul meg az elkerülő/korlátozó táplálékfelvételi zavar?
Az ARFID-ben szenvedők korlátozhatják étkezésüket, hogy elkerüljék az olyan élelmiszereket, amelyek bizonyos tulajdonságaira érzékenyek lehetnek, például az ételek:
- színeire
- szagára
- ízére
- textúrájára
Az ARFID egyéb gyakori tünetei a következők:
- drámai fogyás
- az étel iránti érdektelenség
- evés közbeni szorongás
- olyan társadalmi események elkerülése, amelyek magukban foglalják az étkezést
Hová vezethet az ARFID?
Az ARFID odáig fajulhat, hogy tápszondára (nasogastricus szonda) vagy táplálékkiegészítőkre van szüksége az ebben szernvedőknek az alapvető, létfenntartó tápanyagok beviteléhez.
Az elkerülő/korlátozó táplálékfelvételi zavar kezelése
A betegség kezeléséhez orvos, pszichológus és dietetikus együttes segítségére van szükség.
Szerző: WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító
Forrás: The 8 Types of Eating Disorders
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos